WP Staging - en to nl translation catalogue (2216 entries)

en:  - Enterprise Level Backup, Cloning & Migration Tool
nl:  - Zakelijke tool voor back-up, klonen en migratie

en:  Could not create a test file in the remote folder.
nl:  Kon geen testbestand in de externe map maken.

en:  Please try the %s or submit an error report and contact us.
nl:  Probeer %s of stuur een foutrapport en neem contact met ons op.

en:  Read <a href="%s" target="_blank">this article</a> on how to do it.
nl:  Lees <a href="%s" target="_blank">dit artikel</a> om te zien hoe het werkt.

en:  Your current MySQL version is %s. If this issue persists, try using the same MySQL version used to create this Backup (%s).
nl:  Uw huidige MySQL-versie is %s. Als het probleem aanhoudt, probeer dan dezelfde MySQL-versie te gebruiken waarmee deze back-up is gemaakt (%s).

en:  and Backup
nl:  en back-up

en:  at
nl:  om

en:  service is not authenticated. Backup is still available locally.
nl:  service is niet geverifieerd. De back-up is nog steeds lokaal beschikbaar.

en:  system information, and
nl:  systeeminformatie, en

en:  to
nl:  naar

en:  without sending the information.
nl:  zonder de informatie te versturen.

en: %1$d file extracted, %2$d file skipped.
nl: %1$d bestand geëxtraheerd, %2$d bestand overgeslagen.

en: %1$d files extracted, %2$d files skipped.
nl: %1$d bestanden geëxtraheerd, %2$d bestanden overgeslagen.

en: %1$d results for %2$s
nl: %1$d resultaten voor %2$s

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
nl: %1$sBekijk details van versie %2$s%3$s of %4$snu bijwerken%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
nl: %1$sBekijk details van versie %2$s%3$s.

en: %d file extracted.
nl: %d bestand geëxtraheerd.

en: %d file(s) selected
nl: %d bestand(en) geselecteerd

en: %d files extracted.
nl: %d bestanden geëxtraheerd.

en: %d new Pro feature
nl: Pro-functie

en: %d new Pro features
nl: %d nieuwe Pro-functies

en: %s (cleaned %d items)
nl: %s (%d items opgeschoond)

en: %s (processed %d items)
nl: %s (%d items verwerkt)

en: %s (skipped)
nl: %s (overgeslagen)

en: %s A maximum of %s backup%s will be kept for this storage.
nl: %s Er worden maximaal %s backup%s bewaard voor deze opslaglocatie.

en: %s day
nl: %s dag

en: %s days
nl: %s dagen

en: %s file was processed and is now stored in this directory:
nl: %s bestand is verwerkt en is nu opgeslagen in deze map:

en: %s files were processed and are now stored in this directory:
nl: %s bestanden zijn verwerkt en zijn nu opgeslagen in deze map:

en: %s hour
nl: %s uur

en: %s hours
nl: %s uur

en: %s is a standalone recovery tool for WP Staging Pro license holders. It works independently from WordPress and can perform the following tasks:
nl: %s is een zelfstandige hersteltool voor bezitters van een WP Staging Pro-licentie. Het werkt onafhankelijk van WordPress en kan de volgende taken uitvoeren:

en: %s mins
nl: %s min

en: %s minute
nl: %s minuut

en: %s minutes
nl: %s minuten

en: %s month
nl: %s maand

en: %s months
nl: %s maanden

en: %s of %s
nl: %s van %s

en: %s of %s plugins were updated successfully.
nl: Staging-site succesvol bijgewerkt.

en: %s second
nl: %s seconde

en: %s seconds
nl: %s seconden

en: %s skipped because upload excluded by filter
nl: %s overgeslagen omdat upload is uitgesloten door filter

en: %s skipped by filter!
nl: %s overgeslagen door filter!

en: %s skipped due to missing part!
nl: %s overgeslagen vanwege ontbrekend onderdeel!

en: %s this page after uploading via FTP!
nl: %s deze pagina na het uploaden via FTP!

en: %s weeks
nl: %s weken

en: %s were excluded and not copied to the staging site:
nl: <a href=\"#\" id=\"wpstg-excluded-files-link\">These files</a> were excluded and not copied to the staging site:

en: %s year
nl: %s jaar

en: %s years
nl: %s jaar

en: %s: %s could not be entirely deleted in this request. Retrying it again...
nl: %s: %s kon niet volledig worden verwijderd in dit verzoek. Opnieuw proberen...

en: %s: Backup already uploaded.
nl: %s: Backup is al geüpload.

en: %s: Cleaned old backups if any.
nl: %s: Oude backups opgeschoond indien aanwezig.

en: %s: Could not cleanup path "%s". May be a permission issue?
nl: %s: Could not cleanup path \"%s\". May be a permission issue?

en: %s: Could not move "%s" to "%s". %s.
nl: %s: Kan \"%s\" niet verplaatsen naar \"%s\". %s.

en: %s: Could not open handle for locking file %s
nl: %s: Kan handle niet openen voor vergrendelingsbestand %s

en: %s: Could not open lock file %s
nl: %s: Kan vergrendelingsbestand %s niet openen

en: %s: PHP does not have permission to delete %s! This folder might still be in your filesystem, please clear it manually.
nl: %s: PHP heeft geen rechten om %s te verwijderen! Deze map staat mogelijk nog in je bestandssysteem, verwijder deze handmatig.

en: %s: Parent directory of destination did not exist and could not be created, skipping! Parent directory: %s File that was skipped: %s
nl: %s: De bovenliggende map van de bestemming bestond niet en kon niet worden aangemaakt, overslaan! Bovenliggende map: %s Overgeslagen bestand: %s

en: %s: Path "%s" successfully cleaned up.
nl: %s: Path \"%s\" successfully cleaned up.

en: %s: Re-enqueing path %s for deletion, as it couldn't be deleted in a single request without
                        hitting execution limits. If you see this message in a loop, PHP might not be able to delete
                        this directory, so you might want to try to delete it manually.
nl: %s: Re-enqueing path %s for deletion, as it couldn't be deleted in a single request without\
                        hitting execution limits. If you see this message in a loop, PHP might not be able to delete\
                        this directory, so you might want to try to delete it manually.

en: %sPlease back up your staging site before proceeding!%s
nl: Maak een backup van je huidige website voordat je doorgaat!

en: &#8226; <a href="%s" target="_blank">How to backup WordPress</a>
nl: &#8226; <a href=\"%s\" target=\"_blank\">How to backup WordPress</a>

en: &#8226; <a href="%s" target="_blank">How to migrate WordPress</a>
nl: &#8226; <a href=\"%s\" target=\"_blank\">How to migrate WordPress</a>

en: &bull; <code style="font-size:inherit">.zip</code> files larger than <strong>%s</strong>
nl: &bull; <code style="font-size:inherit">.zip</code>-bestanden groter dan <strong>%s</strong>

en: &bull; Files larger than <strong>%s</strong>
nl: &bull; Bestanden groter dan <strong>%s</strong>

en: &bull; Files with these extensions: %s
nl: &bull; Bestanden met deze extensies: %s

en: (%s) Critical, (%s) Errors, (%s) Warnings. Show Logs
nl: (%s) Kritiek, (%s) Fouten, (%s) Waarschuwingen. Logboeken tonen

en: (Disabled)
nl: (Uitgeschakeld)

en: (Expired)
nl: Vervaldatum

en: (Unregistered)
nl: (Niet geregistreerd)

en: (Used if site uses live database)
nl: (Gebruikt als site de live database gebruikt)

en: , and feature updates, as well as non-sensitive inspection monitoring from our plugin.
nl: , en functie-updates, evenals niet-gevoelige inspectiemonitoring van onze plugin.

en: , and share there your debug code.
nl: , en deel daar je debug-code.

en: - Enterprise Level Backup, Cloning & Migration Tool
nl:  - Enterprise Level Backup, Kloon- & Migratietool

en: - I already rated - Close
nl: - Ik heb al beoordeeld - Sluiten

en: . It works on most servers and needs no certificates.
nl: . Werkt op de meeste servers en heeft geen certificaten nodig.

en: .htaccess is missing but required for permalinks! Go to Settings > Permalinks and click on Save Settings to create the .htaccess to make permalinks work!
nl: .haccess is missing but required for permalinks! Go to Settings > Permalinks and click on Save Settings to create the .htaccess to make permalinks work!

en: 1 file selected
nl: 1 bestand geselecteerd

en: 1. Post name permalinks on the %s have been disabled for technical reasons.
nl: 1. Permalinks van het type 'Berichtnaam' zijn op %s om technische redenen uitgeschakeld.

en: 100% code coverage through extensive unit and end-to-end testing.
nl: 100% codedekking door uitgebreide unit- en end-to-end-tests.

en: 9 Cloud Storage Providers
nl: Opslagproviders

en: <a href="%s" target="_blank">Open this tutorial</a> to read more about this.
nl: <a href=\"%s\" target=\"_blank\">Open this tutorial</a> to read more about this.

en: <a href="%s" target="_blank">Read this</a> why we had to disable the firewall and how you can activate it if you like to.
nl: <a href=\"%s\" target=\"_blank\">Read this</a> why we had to disable the firewall and how you can activate it if you like to.

en: <a href="%s" target="_blank">fix it first.</a>
nl: <a href=\"%s\" target=\"_blank\">fix it first.</a>

en: <br/>You may find a solution in <a href="%s" target="_blank">this article</a>.
nl: <br/>You may find a solution in <a href=\"%s\" target=\"_blank\">this article</a>.

en: <p><strong>Important:</strong></p><p>The WP Staging restore script file <strong>wpstg-restore.php</strong> was detected in the root directory <code>%s</code>. For security reasons, delete it and its config file if they are no longer needed.</p>
nl: <p><strong>WP STAGING | Restore.</strong></p><p>Het bestand <strong>wpstg-restore.php</strong> is gedetecteerd in de hoofdmap <code>%s</code>. Verwijder het en het bijbehorende configuratiebestand om veiligheidsredenen als ze niet meer nodig zijn.</p>

en: <strong>Fatal error:</strong> Path <code>%s</code> does not exist!  <br><br> Did you move from one server to another recently or changed the location of your site? <br><br>
                    ​If you moved your site please reconnect the staging site to the new location and change the path in WP STAGING settings.
                    <br><br>​
                    <a href="%s" target="_blank">Learn how to fix this.</a><br>
                    <br>
                    If you still need help, <a href="%s" target="_blank">please contact us!</a>
nl: <strong>Fatal error:</strong> Path <code>%s</code> does not exist!  <br><br> Did you move from one server to another recently or changed the location of your site? <br><br>\
                    ​If you moved your site please reconnect the staging site to the new location and change the path in WP STAGING settings. \
                    <br><br>​\
                    <a href=\"%s\" target=\"_blank\">Learn how to fix this.</a><br>\
                    <br>\
                    If you still need help, <a href=\"%s\" target=\"_blank\">please contact us!</a>

en: <strong>Important:</strong> Delete the restore script file manually when it's no longer needed.
nl: <strong>Belangrijk:</strong> Verwijder het herstelscriptbestand handmatig wanneer het niet meer nodig is.

en: <strong>Linked backup file:</strong> <code style='font-size:inherit'>%s</code> &mdash; <strong>Backup ID:</strong> <code style='font-size:inherit'>%s</code>
nl: <strong>Gekoppeld back-upbestand:</strong> <code style='font-size:inherit'>%s</code> &mdash; <strong>Back-up-ID:</strong> <code style='font-size:inherit'>%s</code>

en: <strong>Your WP STAGING | PRO license key has been expired.</strong><br> You need a valid license key to use the backup & push feature and to get further updates. Updates are important to make sure that your version of WP STAGING is compatible with your version of WordPress and to prevent any data loss while using WP STAGING | PRO.
nl: <strong>Uw licentiecode van WP STAGING | PRO is verlopen.</strong><br> U hebt een geldige licentiecode nodig om de back-up- en push-functie te gebruiken en om verdere updates te ontvangen. Updates zijn belangrijk om de compatibiliteit van uw versie van WP STAGING met uw versie van WordPress te waarborgen en gegevensverlies bij het gebruik van WP STAGING | PRO te voorkomen.

en: <strong>Your license key of WP Staging Pro is invalid or deactivated.</strong><br>You need a valid license key to use the backup & push feature and to get further updates. Updates are important to make sure that your version of WP Staging is compatible with your version of WordPress and to prevent any data loss while using WP Staging Pro.
nl: <strong>Uw licentiecode van WP Staging Pro is ongeldig of gedeactiveerd.</strong><br>U hebt een geldige licentiecode nodig om de back-up- en push-functie te gebruiken en om verdere updates te ontvangen. Updates zijn belangrijk om de compatibiliteit van uw versie van WP Staging met uw versie van WordPress te waarborgen en gegevensverlies bij het gebruik van WP Staging Pro te voorkomen.

en: A WP Staging Job might be in progress. This message should disappear in few minutes. If you continue to see this message, contact the support!
nl: Er is mogelijk een WP Staging-taak actief. Dit bericht zou binnen enkele minuten moeten verdwijnen. Neem contact op met de ondersteuning als u dit bericht blijft zien!

en: A backup created with previous version WP STAGING 4.0.2 can lead to login issues if the backup is restored on another host. If possible, create a new backup and delete the existing ones.<br>In case you need to keep your existing backup and are going to migrate it to another server, <a href="%s" target="_blank">read this article</a>.
nl: A backup created with previous version WP STAGING 4.0.2 can lead to login issues if the backup is restored on another host. If possible, create a new backup and delete the existing ones.<br>In case you need to keep your existing backup and are going to migrate it to another server, <a href=\"%s\" target=\"_blank\">read this article</a>.

en: A backup is created every day at 12:00 noon!
nl: Er wordt elke dag om 12:00 uur een backup gemaakt!

en: A backup or restore process is already running.%sPlease wait for it to complete before starting a new one.%sIf this message keeps appearing, %s.
nl: Er draait al een back-up- of herstelproces.%sWacht tot het voltooid is voordat u een nieuw proces start.%sAls dit bericht blijft verschijnen, %s.

en: A multisite backup created with WP STAGING 4.3.0 or lower can lead to login issues if the backup is restored on a host with different WordPress prefix than backup. If possible, create a new backup and delete the existing ones.<br>In case you need to keep your existing backup and are going to migrate it to another server, <a href="%s" target="_blank">read this article</a>.
nl: A multisite backup created with WP STAGING 4.3.0 or lower can lead to login issues if the backup is restored on a host with different WordPress prefix than backup. If possible, create a new backup and delete the existing ones.<br>In case you need to keep your existing backup and are going to migrate it to another server, <a href=\"%s\" target=\"_blank\">read this article</a>.

en: A staging site may not work properly due to limitations in WordPress Playground. However, creating one can still be valuable for demonstrating the functionality.
nl: Een staging-site werkt mogelijk niet goed vanwege beperkingen in WordPress Playground. Het aanmaken ervan kan echter nog steeds waardevol zijn om de functionaliteit te demonstreren.

en: A user with the same login or email already exists on the staging site with a different user ID.
nl: Er bestaat al een gebruiker met dezelfde login of e-mail op de stagingsite met een andere gebruikers-ID.

en: A user with this email already exists. Cannot create temporary login link for existing users.
nl: Er bestaat al een gebruiker met dit e-mailadres. Het is niet mogelijk om een tijdelijke inloglink aan te maken voor bestaande gebruikers.

en: API Keys
nl: API-sleutels

en: Accept Incoming Connections
nl: Inkomende verbindingen accepteren

en: Accepted formats: .crt, .pem
nl: Geaccepteerde formaten: .crt, .pem

en: Access Control
nl: Toegangsbeheer

en: Access Denied
nl: Toegang geweigerd

en: Access Denied! Refresh page and try again.
nl: Toegang geweigerd! Ververs de pagina en probeer het opnieuw.

en: Access Denied: No read permission to scan the root directory for cloning. Alternatively you can try the WP STAGING backup feature!
nl: Toegang geweigerd: geen leesrechten om de hoofdmap te scannen voor het klonen. Je kunt ook de WP STAGING backup-functie proberen!

en: Access Key
nl: Toegangssleutel

en: Access Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Access denied (403). The request was blocked, possibly by a firewall or security plugin.
nl: Toegang geweigerd (403). Het verzoek is geblokkeerd, mogelijk door een firewall of beveiligingsplugin.

en: Access key field is required.
nl: Het veld voor de toegangssleutel is verplicht.

en: Access token expired: Please reconnect to your Dropbox account!
nl: Toegangstoken verlopen: maak opnieuw verbinding met je Dropbox-account!

en: Action required: %s needs to be set up again.
nl: Actie vereist: %s moet opnieuw worden ingesteld.

en: Actions
nl: Acties

en: Activate License
nl: Licentie activeren

en: Activate WP Staging Pro
nl: WP Staging Pro kopen

en: Activate the license first!
nl: Activeer eerst de licentie!

en: Activate to symlink the folder %s to the production site. %s All files including images on the production site's uploads folder will be linked to the staging site uploads folder. This will speed up the cloning and pushing process tremendously as no files from the uploads folder are copied between both sites. %s Warning: this can lead to mixed and shared content issues if both sites load (custom) stylesheet files from the same uploads folder. %s Using this option means changing images on the staging site will change images on the production site as well. Use this with care! %s
nl: Activate to symlink the folder %s%s%s to the production site. %s All files including images on the production site's uploads folder will be linked to the staging site uploads folder. This will speed up the cloning and pushing process tremendously as no files from the uploads folder are copied between both sites. %s Warning: this can lead to mixed and shared content issues if both sites load (custom) stylesheet files from the same uploads folder. %s Using this option means changing images on the staging site will change images on the production site as well. Use this with care! %s

en: Activate your license for single-file extraction
nl: Activeer uw licentie voor het uitpakken van losse bestanden

en: Activate your license or upgrade to a Developer or Agency plan to use Remote Sync.
nl: Activeer uw licentie of upgrade naar een Developer- of Agency-abonnement om Remote Sync te gebruiken.

en: Activate your license to run this command.
nl: Activeer je licentie om dit commando uit te voeren.

en: Activating...
nl: Activeren...

en: Activation, deactivation, uninstall, cloning and backup events
nl: Activering, deactivering, deïnstallatie, kloon- en backup-gebeurtenissen

en: Active
nl: Activeren

en: Active on %1$s of %2$s sites
nl: Actief op %1$s van %2$s sites

en: Add <strong>%s</strong> to your PHP <code>open_basedir</code> setting and follow %s step-by-step guide
nl: Voeg <strong>%s</strong> toe aan uw PHP <code>open_basedir</code>-instelling en volg de %s stapsgewijze handleiding

en: Add Exclude Rule +
nl: Uitsluitingsregel toevoegen +

en: Add Exclude Rule +
nl: Uitsluitingsregel toevoegen +

en: Add Exclusions
nl: Uitsluitingen toevoegen

en: Add Password
nl: Wachtwoord toevoegen

en: Add a password to secure the connection. You will need to enter this password each time you import data.
nl: Voeg een wachtwoord toe om de verbinding te beveiligen. U moet dit wachtwoord elke keer invoeren wanneer u gegevens importeert.

en: Add this constant to your wp-config.php for the most secure storage:
nl: Voeg deze constante aan uw wp-config.php toe voor de veiligste opslag:

en: Additional Notes
nl: Extra opmerkingen

en: Adds an extra password layer on top of the connection key. Recommended when importing data into a production site.
nl: Voegt een extra wachtwoordlaag toe bovenop de verbindingssleutel. Aanbevolen bij het importeren van gegevens naar een productiesite.

en: Adjust the permissions for <strong>%s</strong> to <code>755</code> and follow %s step-by-step guide
nl: Pas de rechten voor <strong>%s</strong> aan naar <code>755</code> en volg de %s stapsgewijze handleiding

en: Admin Bar Background Color
nl: Achtergrondkleur adminbalk

en: Advanced Options
nl: Geavanceerde opties

en: Advanced Settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Advanced Settings (Requires Pro Version)
nl: Geavanceerde instellingen (vereist Pro-versie)

en: Advanced connection settings.
nl: Geavanceerde verbindingsinstellingen.

en: Advanced system settings and debugging options
nl: Geavanceerde systeeminstellingen en foutopsporingsopties

en: After downloading, verify the file size matches the expected size. If it differs significantly, download the backup again or use FTP.
nl: Controleer na het downloaden of de bestandsgrootte overeenkomt met de verwachte grootte. Wijkt deze sterk af, download de back-up dan opnieuw of gebruik FTP.

en: After installation, click "Next step" to create your instance.
nl: Na de installatie, klik op \"Volgende stap\" om je instance aan te maken.

en: Agency Plan
nl: Plan upgraden

en: All
nl: Alle

en: All Plugins are up to date.
nl: Alle plugins zijn up-to-date.

en: All Pro features are now unlocked. Need help? %1$sContact our support team%2$s.
nl: Alle Pro-functies zijn nu ontgrendeld. Hulp nodig? %1$sNeem contact op met ons supportteam%2$s.

en: All database tables with prefix "%s".
nl: Databasetabelvoorvoegsel

en: All files will be copied to:
nl: Alle bestanden worden gekopieerd naar:

en: All files will be copied to:
nl: Alle bestanden worden gekopieerd naar:

en: All installed WordPress plugins and their configurations.
nl: Schakelt WordPress cron uit op de staging-site.

en: All remaining files not included in the categories above
nl: Alle overige bestanden niet in bovenstaande categorieën

en: All rights reserved.
nl: Alle rechten voorbehouden.

en: Allow & Continue
nl: Toestaan & Doorgaan

en: Allow Cloning (Staging Site Only)
nl: Klonen toestaan (alleen staging-site)

en: Allow Emails Sending
nl: E-mail verzenden toestaan

en: Allow Mails Sending:
nl: E-mail verzenden toestaan:

en: Allow access from all visitors
nl: Toegang toestaan voor alle bezoekers

en: Allow emails sending for this staging site.
nl: E-mail verzenden toestaan voor deze staging-site.

en: Allow submission of %s.
nl: Toestaan om %s te verzenden.

en: Allow these permissions:
nl: Sta deze rechten toe:

en: Also works in WSL on Windows.
nl: Werkt ook in WSL op Windows.

en: An error occurred during the download. Do you want to resume the download?
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het downloaden. Wil je het downloaden hervatten?

en: An error occurred while loading this component.
nl: Er is een fout opgetreden bij het laden van deze component.

en: An error occurred, please try again.
nl: Er is een fout opgetreden, probeer het opnieuw.

en: And much more...
nl: En nog veel meer...

en: Another WP STAGING is already activated, please leave only one instance of the WP STAGING plugin active at the same time.
nl: Er is al een andere WP STAGING geactiveerd, laat slechts één instantie van de WP STAGING plugin tegelijk actief.

en: Are You Sure?
nl: Weet je het zeker?

en: Are you sure you want to cancel cloning process?
nl: Weet je zeker dat je het kloonproces wilt annuleren?

en: Are you sure you want to reset all settings to default values?
nl: Weet je zeker dat je het kloonproces wilt annuleren?

en: Are you sure?
nl: Weet je het zeker?

en: Are you sure? This process is irreversible!
nl: Weet u het zeker? Dit proces is onomkeerbaar!

en: Ask in the forum
nl: Stel een vraag op het forum

en: Ask me later
nl: Vraag me later

en: Attempting to activate a bundle's parent license. Get a new license key from %s or contact %s for help.
nl: Poging om de bovenliggende licentie van een bundel te activeren. Haal een nieuwe licentiesleutel op via wp-staging.com of neem contact op met support@wp-staging.com voor hulp.

en: Authenticated successfully.
nl: De %s opslag is succesvol geauthenticeerd!

en: Authentication
nl: Authenticatie

en: Authentication failed (%d). Please check your HTTP authentication credentials.
nl: Verificatie mislukt (%d). Controleer uw HTTP-verificatiegegevens.

en: Authentication failed (401). The username or password is incorrect.
nl: Verificatie mislukt (401). De gebruikersnaam of het wachtwoord is onjuist.

en: Authentication failed please try again.
nl: Authenticatie mislukt, probeer het opnieuw.

en: Auto Update Plugins
nl: Must-Use Plugins

en: Auto Updating Staging Site Plugins
nl: Klonen toestaan (alleen staging-site)

en: Automated SSL for local testing.
nl: Geautomatiseerd SSL voor lokaal testen.

en: Automatic login for staging sites. Try %s
nl: Maak magische inloglinks naar staging-sites.

en: Automatically updates all plugins on the staging site to the latest versions immediately after you have created the staging site. You can then test the staging site to find out if all plugins work as expected and if your site does not trigger any errors.
nl: Werkt automatisch alle plugins op de staging-site bij naar de nieuwste versies direct nadat u de staging-site hebt aangemaakt. U kunt vervolgens de staging-site testen om te controleren of alle plugins naar verwachting werken en of uw site geen fouten veroorzaakt.

en: Available in Developer and Agency plans.
nl: Beschikbaar in Developer- en Agency-abonnementen.

en: Available on all Pro plans.
nl: Beschikbaar in alle Pro-abonnementen.

en: Available on all premium paid plans.
nl: Beschikbaar in alle betaalde premium abonnementen.

en: Available on the Developer and Agency plans.
nl: Beschikbaar in het Developer- en Agency-abonnement.

en: BACK
nl: TERUG

en: BEGINS WITH
nl: BEGINT MET

en: Back
nl: Terug

en: Back up your current website before you proceed!
nl: Maak een backup van je huidige website voordat je doorgaat!

en: Background process failed to start
nl: Het achtergrondproces kon niet worden gestart

en: Backup & Migration
nl: Backup & Migratie

en: Backup & Restore
nl: Backup & Herstel

en: Backup & migration for wordpress.com hosted sites.
nl: Backup & migratie voor websites gehost op wordpress.com.

en: Backup &amp; Migration
nl: Backup &amp; Migratie

en: Backup Complete
nl: Backup voltooid

en: Backup Contents
nl: Backup-inhoud

en: Backup Creation Triggered
nl: Backup-aanmaak gestart

en: Backup Database
nl: Database back-uppen

en: Backup Deleted!
nl: Backup verwijderd!

en: Backup Files Scanning
nl: Backup-bestanden scannen

en: Backup Location
nl: Backup-locatie

en: Backup Media Library
nl: Mediabibliotheek back-uppen

en: Backup Must-Use Plugins
nl: Must-Use Plugins back-uppen

en: Backup Name
nl: Backup naam

en: Backup Name (Optional)
nl: Backupnaam (optioneel)

en: Backup Other Files In wp-content
nl: Overige bestanden in wp-content back-uppen

en: Backup Other WP Root Folders
nl: Overige bestanden in WP Root back-uppen

en: Backup Plugins
nl: Plugins back-uppen

en: Backup Requirements check passed...
nl: Controle van backup-vereisten geslaagd...

en: Backup Restore Requires Upgrade
nl: Backup-herstel succesvol!

en: Backup Restore Successful!
nl: Backup-herstel succesvol!

en: Backup Retention
nl: Back-upbewaring

en: Backup Schedule Created
nl: Backup-schema aangemaakt

en: Backup Themes
nl: Themes back-uppen

en: Backup Times
nl: Backup-tijden

en: Backup Upload Complete
nl: Backup-upload voltooid

en: Backup and Migration - Become a Pro User!
nl: Backup en Migratie - Word een Pro-gebruiker!

en: Backup and Restore WordPress. Simple, fast, and secure. Even if your website is no longer accessible.
nl: Backup en herstel WordPress. Eenvoudig, snel en veilig. Zelfs als je website niet meer toegankelijk is.

en: Backup and clone entire WordPress Multisites.
nl: Backup en kloon volledige WordPress Multisites.

en: Backup created automatically (%s).
nl: Backup automatisch aangemaakt.

en: Backup current main site
nl: Huidige hoofdsite back-uppen

en: Backup current network subsite
nl: Huidige netwerksubsite back-uppen

en: Backup destination
nl: Back-upbestemming

en: Backup entire network
nl: Volledig netwerk back-uppen

en: Backup file URL is empty
nl: Backupbestand URL is leeg

en: Backup file couldn’t be signed properly.
nl: Het back-upbestand kon niet correct worden ondertekend.

en: Backup file is missing.
nl: Het back-upbestand ontbreekt.

en: Backup file not found.
nl: Back-upbestand niet gevonden.

en: Backup has been deleted from remote storage.
nl: Backup is verwijderd van de externe opslag.

en: Backup in Progress
nl: Backup-tijden

en: Backup is scheduled according to the provided settings.
nl: Backup is ingepland volgens de opgegeven instellingen.

en: Backup location must not contain spaces.
nl: De back-uplocatie mag geen spaties bevatten.

en: Backup location must not contain whitespace.
nl: De back-uplocatie mag geen witruimte bevatten.

en: Backup part %s doesn't exist. Skipping from extraction
nl: Backup-onderdeel %s bestaat niet. Wordt overgeslagen bij extractie

en: Backup part %s doesn't exist. Skipping from extraction.
nl: Backup-onderdeel %s bestaat niet. Wordt overgeslagen bij extractie

en: Backup path does not exist or has no write permission! Full path:
nl: Het back-uppad bestaat niet of heeft geen schrijfrechten! Volledig pad:

en: Backup prepared to be uploaded...
nl: Backup voorbereid om te uploaden...

en: Backup retention
nl: Back-upbewaring

en: Backup size cannot be determined or is zero
nl: Backupgrootte kan niet nul of minder zijn

en: Backup size cannot be zero or less
nl: Backupgrootte kan niet nul of minder zijn

en: Backup successfully imported!
nl: Backup succesvol geïmporteerd!

en: Backup successfully restored
nl: Backup succesvol hersteld

en: Backup successfully uploaded!
nl: Backup succesvol geüpload!

en: Backup upload is prepared from url
nl: De back-up-upload is voorbereid vanuit URL

en: Backup will run in background. You can close the window.
nl: Backup wordt op de achtergrond uitgevoerd. Je kunt het venster sluiten.

en: Backups
nl: Back-ups

en: Basic version doesn't support multisite backups.
nl: De basisversie ondersteunt geen multisite-backups.

en: Basic version doesn't support staging feature on multisite.
nl: De basisversie ondersteunt geen multisite-backups.

en: Breadcrumb
nl: Broodkruimelpad

en: Browse Backup
nl: Backup verkennen

en: Browse Backup Contents:
nl: Backup-inhoud verkennen:

en: Browse the contents of this backup.
nl: Verken de inhoud van deze backup.

en: Browser Info
nl: Systeeminformatie

en: Bucket Name
nl: Bucketnaam

en: Bucket field is required.
nl: Het bucket-veld is verplicht.

en: Buffer size for the file copy process in megabytes.
                                            The higher the value the faster large files are copied.
                                            To find out the highest possible values try a high one and lower it until
                                            you get no more errors during file copy process. Usually this value correlates directly
                                            with the memory consumption of PHP so make sure that
                                            it does not exceed any php.ini max_memory limits.
nl: Buffer size for the file copy process in megabyte.\
                                            The higher the value the faster large files are copied.\
                                            To find out the highest possible values try a high one and lower it until\
                                            you get no more errors during file copy process. Usually this value correlates directly\
                                            with the memory consumption of PHP so make sure that\
                                            it does not exceed any php.ini max_memory limits.

en: Bug Fixes
nl: Bugfixes

en: Business Plan
nl: Business-abonnement

en: Buy WP Staging Pro
nl: Koop WP Staging Pro

en: Buy the Premium Plugin
nl: Koop de Premium Plugin

en: CANCEL
nl: ANNULEREN

en: CONFIRM
nl: BEVESTIGEN

en: CONTACT US
nl: BEVAT

en: CONTAINS
nl: BEVAT

en: CPU Load Priority
nl: CPU-belastingsprioriteit

en: CSS & layout looks different after push
nl: CSS & lay-out ziet er anders uit na push

en: Calculate Backup Size
nl: Backup valideren

en: Can not detect required disk space
nl: Kan vereiste schijfruimte niet detecteren

en: Can not login to staging site
nl: Kan niet inloggen op staging-site

en: Can not proceed!<br>WordPress version on production and staging site must be identical!<br>Please update WordPress and try again pushing the staging site to live.<p></p>WordPress on Production Site: Version %s <br>WordPress on Staging Site: Version %s<p></p>Read: <a href="https://wp-st​aging.com/docs/wordpress-core-update-not-showing-updating-wordpress-manually/" target="_blank">How to update WordPress automatically on staging site</a>
nl: Can not proceed!<br>WordPress version on production and staging site must be identical!<br>Please update WordPress and try again pushing the staging site to live.<p></p>WordPress on Production Site: Version %s <br>WordPress on Staging Site: Version %s<p></p>Read: <a href=\"https://wp-st​aging.com/docs/wordpress-core-update-not-showing-updating-wordpress-manually/\" target=\"_blank\">How to update WordPress automatically on staging site</a>

en: Can not proceed. Tables beginning with the prefix '%s' already exist in the database i.e. %s. Choose another table prefix and try again.
nl: Kan niet doorgaan. Tabellen die beginnen met het voorvoegsel '%s' bestaan al in de database, bijv. %s. Kies een ander tabelvoorvoegsel en probeer het opnieuw.

en: Can not send email. Please contact us in the
nl: Kan geen e-mail verzenden. Neem contact met ons op in het

en: Can not send email. Please contact us in the
nl: Kan e-mail niet verzenden. Neem contact met ons op via het

en: Can not send mail. <br>Please write us a mail to<br>support@wp-staging.com
nl: Kan geen e-mail verzenden. <br>Stuur ons een e-mail naar<br>support@wp-staging.com

en: Can not symlink %s. Error:
nl: Kan %s niet symlinken. Fout:

en: Can not symlink %s. Error:
nl: Kan geen symbolische link maken naar %s. Fout:

en: Can not update WP STAGING plugin
nl: Kan WP STAGING plugin niet bijwerken

en: Can we help? Please describe your problem
nl: Kunnen we helpen? Beschrijf je probleem

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cancel Current Job!
nl: Huidige taak annuleren!

en: Cancel Remote Sync?
nl: Externe backup verwijderen?

en: Cancel process did not finish gracefully. Some temporary files might not have been cleaned up.
nl: Het annuleringsproces is niet correct afgerond. Sommige tijdelijke bestanden zijn mogelijk niet opgeruimd.

en: Cancel sync
nl: Annuleren

en: Canceling
nl: Annuleren

en: Canceling Backup
nl: Backup aanmaken

en: Canceling Please wait...
nl: Annuleren, even geduld...

en: Canceling Pull
nl: Annuleren, even geduld...

en: Cancelling & Cleaning up
nl: Annuleren & Opruimen

en: Cannot create staging site. Staging site directory does not exist and cannot be created!
nl: Kan staging-site niet aanmaken. De map van de staging-site bestaat niet en kan niet worden aangemaakt!

en: Cannot create staging site. Staging site directory is not empty!
nl: Kan staging-site niet aanmaken. De map van de staging-site is niet leeg!

en: Cannot increase execution time. Max allowed execution time of %s seconds exceeded.
nl: Kan uitvoeringstijd niet verhogen. Maximaal toegestane uitvoeringstijd van %s seconden overschreden.

en: Cannot push staging site. Staging site directory does not exist!
nl: Kan de staging-site niet Pushen. De map van de staging-site bestaat niet!

en: Cannot reset staging site. Staging site directory does not exist!
nl: Kan staging-site niet resetten. De map van de staging-site bestaat niet!

en: Cannot update staging site. Staging site directory does not exist!
nl: Kan staging-site niet bijwerken. De map van de staging-site bestaat niet!

en: Cannot use production site database. Use another database.
nl: Kan de productiesite-database niet gebruiken. Gebruik een andere database.

en: Caution
nl: Duur

en: Certificate (PEM)
nl: Certificaat (PEM)

en: Change Database
nl: Database wijzigen

en: Change Destination
nl: Bestemming wijzigen

en: Change Password
nl: Wachtwoord wijzigen

en: Changing this option resets all selected database tables. Use the menu link "Database Tables" below to select all desired tables.
nl: Het wijzigen van deze optie reset alle geselecteerde databasetabellen. Gebruik de menulink \"Databasetabellen\" hieronder om alle gewenste tabellen te selecteren.

en: Check if there is enough free space and the file permissions are 644 or 755. Could not create file: %s
nl: Controleer of er voldoende vrije ruimte is en de bestandsrechten 644 of 755 zijn. Kan bestand niet aanmaken: %s

en: Check if this folder exists! Folder permissions should be chmod 755 or 777.
nl: Controleer of deze map bestaat! Maprechten moeten chmod 755 of 777 zijn.

en: Check if this folder exists! Folder permissions should be chmod 755 or higher.
nl: Controleer of deze map bestaat! Maprechten moeten chmod 755 of hoger zijn.

en: Check required disk space
nl: Vereiste schijfruimte controleren

en: Check this box to make this staging site cloneable.
nl: Vink dit vakje aan om deze staging-site kloonbaar te maken.

en: Choose Personal or Business for single-file extraction
nl: Kies Personal of Business voor het uitpakken van losse bestanden

en: Choose a name that helps you recognize this sync later.
nl: Kies een naam om deze synchronisatie later te herkennen.

en: Choose a strong password to protect your remote connection.
nl: Kies een sterk wachtwoord om uw externe verbinding te beveiligen.

en: Choose what to sync
nl: Kies wat te synchroniseren

en: Clean Backup Queue
nl: Backup-wachtrij opschonen

en: Clean Plugins/Themes
nl: Plugins/Themes opschonen

en: Clean Uploads
nl: Uploads opschonen

en: Cleaning Up Temp. Tables
nl: Tijdelijke tabellen opruimen

en: Cleaning up temporary backups…
nl: Tijdelijke back-ups opruimen...

en: Cleaning up temporary files…
nl: Tijdelijke bestanden opruimen...

en: Clear
nl: Wissen

en: Clear All Rules
nl: Alle regels wissen

en: Clear key
nl: Sleutel wissen

en: Clear selection
nl: Selectie wissen

en: Click and drag to select multiple files at once.
nl: Klik en sleep om meerdere bestanden tegelijk te selecteren.

en: Click here to check again now.
nl: Klik hier om nu opnieuw te controleren.

en: Click on "Configure" to set up and activate the storage provider first.
nl: Klik op "Configureren" om de opslagprovider in te stellen en te activeren.

en: Click on a folder name to expand it.
nl: Klik op een mapnaam om deze uit te vouwen.

en: Click on the link to copy it! (Will be displayed only once)
nl: Klik op de link om te kopiëren! (Wordt slechts eenmaal weergegeven)

en: Click the button below to help us fixing it for you!
nl: Klik op de knop hieronder om ons te helpen het voor je op te lossen!

en: Clicking the button below will create the restore file at: <code style="font-size:inherit">%s/wpstg-restore.php</code>
nl: Als u op de knop hieronder klikt, wordt het herstelbestand aangemaakt op: <code style="font-size:inherit">%s/wpstg-restore.php</code>

en: Clone Entire Network
nl: Volledig netwerk klonen

en: Clone ID and role are required.
nl: Kloon-ID en rol zijn verplicht.

en: Clone and push Multisites. (Pro)
nl: Kloon en push Multisites. (Pro)

en: Clone data saved successfully.
nl: Kloongegevens succesvol opgeslagen.

en: Clone the entire multisite network as a staging multisite.
nl: Kloon het volledige multisite-netwerk als een staging multisite.

en: Clone your entire website with one click.
nl: Kloon je volledige website met één klik.

en: Cloned sites are available to authenticated users only.
nl: Gekloonde sites zijn alleen beschikbaar voor geauthenticeerde gebruikers.

en: Cloning
nl: Klonen

en: Cloning in Progress
nl: Klonen is bezig

en: Close
nl: Sluiten

en: Close this message
nl: Dit bericht sluiten

en: Comes with our money back guarantee * You need to give us chance to resolve your issue first.
nl: Inclusief onze geld-terug-garantie * Je moet ons eerst de kans geven om je probleem op te lossen.

en: Compare plans
nl: Abonnementen vergelijken

en: Compatibility details
nl: Compatibiliteitsdetails

en: Complete Site Info
nl: Site aanmaken

en: Complete WordPress database with all content and settings.
nl: Volledige WordPress-database met alle inhoud en instellingen.

en: Complete system and server information for debugging
nl: Volledige systeem- en serverinformatie voor foutopsporing

en: Compress Backups
nl: Backups comprimeren

en: Compress Backups (Incompatible with Multipart Backups)
nl: Backups comprimeren (niet compatibel met meerdelige backups)

en: Compressed
nl: Backups comprimeren

en: Compression Not Supported
nl: PHP-versie niet ondersteund

en: Configure
nl: Bevestigen

en: Configure database operations and performance optimization settings
nl: Configureer databasebewerkingen en instellingen voor prestatie-optimalisatie

en: Configure email and Slack alerts for backup and remote sync events.
nl: Configureer e-mail- en Slack-meldingen voor back-up- en Remote Sync-gebeurtenissen.

en: Configure how backups are created and stored.
nl: Configureer hoe back-ups worden gemaakt en opgeslagen.

en: Configure the region and bucket for your backups.
nl: Configureer de regio en bucket voor uw back-ups.

en: Configure the region and location for your backups.
nl: Configureer de regio en locatie voor uw back-ups.

en: Configure where and how backups are stored in Google Drive.
nl: Configureer waar en hoe back-ups worden opgeslagen in Google Drive.

en: Configure where and how many backups to store.
nl: Configureer waar en hoeveel back-ups worden opgeslagen.

en: Configure your staging and backup preferences
nl: Configureer uw staging- en back-upvoorkeuren

en: Configured remote storage providers
nl: Geconfigureerde externe opslagproviders

en: Configured staging environments
nl: Geconfigureerde staging-omgevingen

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Confirm Password
nl: Push bevestigen

en: Confirm Push
nl: Push bevestigen

en: Confirm User Synchronization!
nl: Gebruikerssynchronisatie bevestigen!

en: Confirm overwrite
nl: Overschrijven bevestigen

en: Congratulations
nl: Gefeliciteerd

en: Congratulations!
nl: Gefeliciteerd!

en: Connect
nl: Verbinden

en: Connect WP Staging to your server so it can upload backup files automatically.
nl: Verbind WP Staging met uw server zodat het automatisch back-upbestanden kan uploaden.

en: Connect with API Credentials
nl: Verbinden met API-inloggegevens

en: Connect your Dropbox account to enable backup uploads.
nl: Koppel uw Dropbox-account om back-up-uploads in te schakelen.

en: Connect your Google Drive account to enable backup uploads.
nl: Koppel uw Google Drive-account om back-up-uploads in te schakelen.

en: Connect your Microsoft OneDrive account to enable backup uploads.
nl: Koppel uw Microsoft OneDrive-account om back-up-uploads in te schakelen.

en: Connect your pCloud account to enable backup uploads.
nl: Koppel uw pCloud-account om back-up-uploads in te schakelen.

en: Connecting to the remote site and preparing data transfer...
nl: Verbinding maken met de externe site en gegevensoverdracht voorbereiden...

en: Connection Failed
nl: Verbindingsdetails

en: Connection Key copied to clipboard
nl: Connection Key gekopieerd naar klembord!

en: Connection Key has been regenerated successfully.
nl: Connection Key is succesvol opnieuw gegenereerd.

en: Connection Test
nl: Verbindingstest

en: Connection failed: %s
nl: Verbinding mislukt: %s

en: Connection has expired. Please connect again.
nl: Authenticatie mislukt, probeer het opnieuw.

en: Connection key is invalid. Go to the remote site → WP Staging → Settings → Remote Sync and copy the connection key again.
nl: De verbindingssleutel is ongeldig. Ga naar de externe site → WP Staging → Instellingen → Remote Sync en kopieer de sleutel opnieuw.

en: Connection key is required.
nl: Een verbindingssleutel is vereist.

en: Connection key password
nl: Connection Key wachtwoord

en: Connection key password has been removed successfully.
nl: Connection Key wachtwoord is succesvol verwijderd.

en: Connection key password has been set successfully.
nl: Connection Key wachtwoord is succesvol ingesteld.

en: Connection successful! Background tasks will be able to reach wp-admin.
nl: Verbinding geslaagd! Achtergrondtaken kunnen wp-admin bereiken.

en: Connection type
nl: Verbindingstype

en: Connection verified
nl: Verbinding geverifieerd

en: Contact Support
nl: Contact opnemen met support

en: Contact Us
nl: Neem contact op

en: Contact support
nl: Contact opnemen met support

en: Contact us
nl: Neem contact op

en: Contact us directly and get priority email support to help you faster.
nl: Neem rechtstreeks contact met ons op en ontvang prioriteits-e-mailondersteuning om je sneller te helpen.

en: Contact your network administrator to install the update.
nl: Neem contact op met uw netwerkbeheerder om de update te installeren.

en: Contains:
nl: Bevat:

en: Contains:
nl: Bevat:

en: Content, settings, and plugin data stored in the database
nl: Inhoud, instellingen en plugingegevens in de database

en: Contents
nl: Inhoud

en: Control email delivery on this staging site.
nl: Bepaal de e-mailverzending op deze stagingsite.

en: Control how many backups to keep in your storage.
nl: Bepaal hoeveel back-ups in uw opslag worden bewaard.

en: Control how many backups to keep on your server.
nl: Bepaal hoeveel back-ups op uw server worden bewaard.

en: Control user permissions and access
nl: Gebruikersrechten en toegang beheren

en: Copied to clipboard!
nl: Gekopieerd naar klembord!

en: Copied!
nl: Gekopieerd!

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Copy Backup Link
nl: Backup-link kopiëren

en: Copy Key
nl: Kopiëren

en: Copy PHP debug.log
nl: PHP debug.log kopiëren

en: Copy WP Staging Logs
nl: WP Staging Taken

en: Copy backup link to restore it quickly on another website.
nl: Backup-link kopiëren om snel te herstellen op een andere website.

en: Copy command
nl: Commando kopiëren

en: Copy connection key to clipboard
nl: Gekopieerd naar klembord!

en: Copy snippet to clipboard
nl: Fragment naar klembord kopiëren

en: Copy this URI and add it to your Google API credentials as the authorized redirect URI.
nl: Kopieer deze URI en voeg hem toe aan uw Google API-inloggegevens als geautoriseerde omleidings-URI.

en: Copy this key and paste it on the remote site under %s.
nl: Kopieer deze sleutel en plak deze op de externe site onder %s.

en: Copy to Clipboard
nl: Kopiëren naar klembord

en: Copy!
nl: Kopiëren!

en: Copying Database
nl: Database kopiëren

en: Copying Files
nl: Bestanden kopiëren

en: Corrupted Backup
nl: Backup aanmaken

en: Could not acquire exclusive lock for writing to Queue file: %s.task
nl: Kan geen exclusief slot verkrijgen om naar wachtrijbestand te schrijven: %s.task

en: Could not activate license. Invalid Item ID. Get a new license key from %s or contact %s for help.
nl: Kan licentie niet activeren. Ongeldig Item ID. Haal een nieuwe licentiesleutel op via wp-staging.com of neem contact op met support@wp-staging.com voor hulp.

en: Could not activate license. URL not provided. Get a new license key from %s or contact %s for help.
nl: Kan licentie niet activeren. URL niet opgegeven. Haal een nieuwe licentiesleutel op via wp-staging.com of neem contact op met support@wp-staging.com voor hulp.

en: Could not append data to the test file. The server may not support resume or the user lacks write permission.
nl: Kon geen gegevens aan het testbestand toevoegen. De server ondersteunt mogelijk hervatten niet of de gebruiker heeft geen schrijftoestemming.

en: Could not create destination file for writing.
nl: Kan doelbestand niet maken voor schrijven.

en: Could not create extraction folder for %s.
nl: Kan extractiemap voor %s niet maken.

en: Could not delete original file %s. Skipping restore of it...
nl: Kan origineel bestand %s niet verwijderen. Herstel wordt overgeslagen...

en: Could not delete original media library file %s. Skipping restore of it...
nl: Kan origineel mediabibliotheekbestand %s niet verwijderen. Herstel wordt overgeslagen...

en: Could not delete the backup. Maybe a permission issue?
nl: Kan de backup niet verwijderen. Mogelijk een rechtenkwestie?

en: Could not open destination file for writing.
nl: Kan doelbestand niet openen voor schrijven.

en: Could not open the backup file for requirement checking.
nl: Kan het backupbestand niet openen voor vereistencontrole.

en: Could not overwrite %s.
nl: Kan %s niet overschrijven.

en: Could not prepare backup upload
nl: Kan de back-up-upload niet voorbereiden

en: Could not prevent directory listing on %s (Reason: Directory is not writable and does not contain an index file)
nl: Kan directory listing niet voorkomen op %s (Reden: Map is niet beschrijfbaar en bevat geen indexbestand)

en: Could not prevent directory listing on %s (Reason: Failed to create index.php)
nl: Kan directory listing niet voorkomen op %s (Reden: Kan index.php niet aanmaken)

en: Could not read the staging site users table. It may not exist yet.
nl: Kan de gebruikerstabel van de stagingsite niet lezen. Mogelijk bestaat deze nog niet.

en: Could not restore the database. MySQL returned the error code 1813, which is related to a tablespace error that WP STAGING can't handle. Please contact your hosting company.
nl: Kan de database niet herstellen. MySQL heeft foutcode 1813 geretourneerd, gerelateerd aan een tablespace-fout die WP STAGING niet kan afhandelen. Neem contact op met uw hostingbedrijf.

en: Could not restore the query. MySQL has returned the error code %d, with message "%s".
nl: Kan de query niet herstellen. MySQL heeft foutcode %d geretourneerd met bericht "%s".

en: Could not retrieve current user data or staging site database prefix.
nl: Kan huidige gebruikersgegevens of database-prefix van de stagingsite niet ophalen.

en: Could not save clone data %s Error:
nl: Kan kloongegevens %s niet opslaan. Fout:

en: Could not save clone data %s Error:
nl: Kan kloongegevens %s niet opslaan. Fout:

en: Could not save settings. Ensure credentials are correct! Please try again!
nl: Kan instellingen niet opslaan. Controleer of de inloggegevens correct zijn! Probeer het opnieuw!

en: Could not save settings. Ensure that storage provider's credentials are correct!
nl: Kan instellingen niet opslaan. Controleer of de inloggegevens van de opslagprovider correct zijn!

en: Could not write to the remote folder "%s". Make sure the path exists on the server and the user has write permission. Use an absolute path like /home/user/backups if a relative path does not work.
nl: Kon niet schrijven naar de externe map "%s". Zorg dat het pad op de server bestaat en dat de gebruiker schrijftoestemming heeft. Gebruik een absoluut pad zoals /home/user/backups als een relatief pad niet werkt.

en: Create
nl: Aanmaken

en: Create Backup
nl: Backup aanmaken

en: Create Local Site
nl: Lokale site aanmaken

en: Create Login Link
nl: Inloglink aanmaken

en: Create Site
nl: Site aanmaken

en: Create Site Backup
nl: Site-backup aanmaken

en: Create Space on DigitalOcean
nl: Space aanmaken op DigitalOcean

en: Create Staging Site
nl: Staging-site aanmaken

en: Create Temporary Login
nl: Tijdelijke login aanmaken

en: Create a backup in a new tab
nl: Een back-up maken in een nieuw tabblad

en: Create a backup of folder wp-content/uploads before deleting it.
nl: Maak een back-up van de map wp-content/uploads voordat u deze verwijdert.

en: Create a connection key on this source site and paste it into Remote Sync on another site. This authorizes the other site to securely pull and import data from this WordPress installation.
nl: Maak op deze bronsite een verbindingscode en plak deze in Remote Sync op een andere site. Hiermee geeft u de andere site toestemming om veilig gegevens op te halen en te importeren uit deze WordPress-installatie.

en: Create a local copy of this site
nl: Maak een lokale kopie van deze site

en: Create a new admin user account for this staging site!
nl: Maak een nieuw beheerdersaccount aan voor deze staging-site!

en: Create an account
nl: Account aanmaken

en: Create and share temporary login links that expire automatically. No password required.
nl: Maak en deel tijdelijke login-links die automatisch verlopen. Geen wachtwoord nodig.

en: Create database backup
nl: Database-backup aanmaken

en: Create database backup (Not supported in subsites for now, coming soon!)
nl: Database-backup aanmaken (nog niet ondersteund in subsites, komt binnenkort!)

en: Create local Docker staging sites with the WP Staging CLI.
nl: Maak lokale Docker staging-sites aan met de WP Staging CLI.

en: Create magic login links to staging sites.
nl: Maak magische inloglinks naar staging-sites.

en: Create new admin accounts for staging sites.
nl: Maak nieuwe beheerdersaccounts aan voor staging-sites.

en: Create tokens on DigitalOcean
nl: Tokens aanmaken op DigitalOcean

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Created By
nl: Aangemaakt door

en: Created on:
nl: Aangemaakt op:

en: Creates a local copy of your site content.
nl: Maakt een lokale kopie van je site-inhoud.

en: Creates a ready-to-use local site quickly.
nl: Maakt snel een gebruiksklare lokale site.

en: Critical
nl: Kritiek

en: Critical:
nl: Kritiek:

en: Current Server Time: %s
nl: Huidige servertijd: %s

en: Current Time
nl: Huidige tijd

en: Current job was cancelled from another page! This modal will close automatically when done...
nl: Dit venster sluit automatisch wanneer het klaar is...

en: Custom Provider
nl: Aangepaste provider

en: Custom Region
nl: Regio

en: Custom certificate
nl: Aangepast certificaat

en: Custom region
nl: Aangepaste provider

en: Custom region is required.
nl: Aangepaste regio is verplicht.

en: Customize these settings
nl: Deze instellingen aanpassen

en: DB Collation
nl: DB Collatie

en: DB Copy Query Limit
nl: DB Kopie Query Limiet

en: DB Host:
nl: DB host:

en: DB Host:
nl: DB-host:

en: DB Name:
nl: DB naam:

en: DB Name:
nl: DB-naam:

en: DB Prefix
nl: Databasevoorvoegsel

en: DB Search & Replace Limit
nl: DB Zoeken & Vervangen Limiet

en: DB Storage Engine
nl: DB Opslagengine

en: DB User:
nl: DB gebruiker:

en: DB User:
nl: DB-gebruiker:

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Data selection options
nl: Opties voor gegevensselectie

en: Database & Uploads Backup Before Push
nl: Back-up van database & uploads vóór push

en: Database Backup Before Push
nl: Database-back-up vóór push

en: Database Hostname
nl: Database-hostnaam

en: Database Management
nl: Databasenaam

en: Database Name
nl: Databasenaam

en: Database Name:
nl: Databasenaam:

en: Database Name:
nl: Databasenaam:

en: Database Password
nl: Databasewachtwoord

en: Database Prefix
nl: Databasevoorvoegsel

en: Database Prefix:
nl: Databasevoorvoegsel:

en: Database Prefix:
nl: Database-prefix:

en: Database Search and Replace
nl: Database zoeken en vervangen

en: Database Table Prefix
nl: Databasetabelvoorvoegsel

en: Database Tables
nl: Databasetabellen

en: Database Use SSL
nl: Database SSL gebruiken

en: Database User
nl: Databasegebruiker

en: Database and files cloned:
nl: Database en bestanden gekloond:

en: Database connection failed
nl: Databaseverbinding mislukt

en: Database connection successful
nl: Databaseverbinding succesvol

en: Database credentials are missing.
nl: Databasereferenties ontbreken.

en: Database restore excluded by filter.
nl: Database-herstel uitgesloten door filter.

en: Database tables of current site will be replaced.
nl: Databasetabellen van de huidige site worden vervangen.

en: Database tables of whole network will be replaced.
nl: Databasetabellen van het hele netwerk worden vervangen.

en: Deactivate License
nl: Licentie deactiveren

en: Dear %s,
nl: Beste %s,

en: Debug Mode
nl: Debug-modus

en: Default backup directory: <code style="font-size:inherit">wp-content/uploads/wp-staging/backups/</code>
nl: Standaard back-upmap: <code style="font-size:inherit">wp-content/uploads/wp-staging/backups/</code>

en: Default: 21
nl: Standaard: 21

en: Default: 22
nl: Standaard: 22

en: Delay Between Requests
nl: Vertraging tussen verzoeken

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete All WooCommerce Orders on Staging Site
nl: Hoe alle WooCommerce Bestellingen en Klantgegevens verwijderen op Staging Site | WooCommerce Transacties verwijderen

en: Delete Backup
nl: Backup verwijderen?

en: Delete PHP debug.log
nl: PHP debug.log verwijderen

en: Delete Profile
nl: Profiel verwijderen

en: Delete Remote Backup?
nl: Externe backup verwijderen?

en: Delete Settings
nl: Opslaginstellingen verwijderen

en: Delete Staging Site "%s"
nl: Staging-site \"%s\" verwijderen

en: Delete WP Staging Logs
nl: WP Staging Pro kopen

en: Delete all plugins & themes on staging site before starting update process.
nl: Verwijder alle plugins & themes op de staging-site voordat het updateproces begint.

en: Delete entire folder wp-content/uploads on staging site including all images before starting update process.
nl: Verwijder de volledige map wp-content/uploads op de staging-site inclusief alle afbeeldingen voordat het updateproces begint.

en: Delete profile
nl: Profiel verwijderen

en: Delete staging site
nl: Staging-site verwijderen

en: Delete the selected staging site. Select specific folders and database tables in the next step.
nl: Verwijder de geselecteerde staging-site. Selecteer specifieke mappen en databasetabellen in de volgende stap.

en: Delete this backup. This action can not be undone!
nl: Verwijder deze backup. Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt!

en: Delete this schedule and stop creating new backups. This does not delete any backup files.
nl: Verwijder dit schema en stop met het maken van nieuwe backups. Dit verwijdert geen backup-bestanden.

en: Delete wp-content/uploads folder on production site including all images before starting push process.
nl: Verwijder de wp-content/uploads map op de productiesite inclusief alle afbeeldingen voordat het push-proces begint.

en: Delete wpstg-restore.php Now
nl: wpstg-restore.php verwijderen

en: Deleting %s settings will permanently remove all saved settings and data related to this storage provider from the database. You will need to reconfigure all settings if you want to use this storage provider again.
nl: Het verwijderen van %s-instellingen zal alle opgeslagen instellingen en gegevens met betrekking tot deze opslagprovider permanent uit de database verwijderen. U moet alle instellingen opnieuw configureren als u deze opslagprovider opnieuw wilt gebruiken.

en: Description
nl: Beschrijving

en: Destination Path:
nl: Bestemmingspad:

en: Destination Path:
nl: Doelpad:

en: Destination folder is not writable.
nl: De doelmap is niet beschrijfbaar.

en: Detailed Report:
nl: Gedetailleerd rapport:

en: Detected
nl: Gedetecteerd

en: Developer Plan
nl: Developer-abonnement

en: Different Database Properties
nl: Verschillende database-eigenschappen

en: Directory Path
nl: Mappad

en: Directory extraction is available with Developer and Agency plans. Please select a single file instead.
nl: Mapextractie is beschikbaar in de Developer- en Agency-abonnementen. Selecteer in plaats daarvan één bestand.

en: Directory extraction requires Developer or Agency plan.
nl: Het extraheren van mappen vereist een Developer- of Agency-abonnement.

en: Directory not found on the given path: %s.
nl: Map niet gevonden op het opgegeven pad: %s.

en: Directory selection resolved.
nl: Mapselectie opgelost.

en: Disable WooCommerce Background Scheduler to prevent subscription handling on a staging site.
nl: Schakel de WooCommerce Achtergrond Scheduler uit om abonnementsverwerking op een staging-site te voorkomen.

en: Disable WooCommerce Subscriptions on Staging
nl: Schakel WooCommerce Action Scheduler/Abonnementen uit op een staging-site. %s.

en: Disable admin authorization
nl: Admin-autorisatie uitschakelen

en: Disable the additional login form on the staging site. Search engine indexing is always blocked via the 'noindex' tag, regardless of this setting.
nl: Schakel het extra inlogformulier op de stagingsite uit. Indexering door zoekmachines wordt altijd geblokkeerd via de 'noindex'-tag, ongeacht deze instelling.

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Disabled outgoing emails. %s
nl: Uitgaande e-mails uitgeschakeld. %s

en: Discovering optimal upload speed... This may take a while...
nl: Optimale uploadsnelheid detecteren... Dit kan even duren...

en: Dismiss
nl: Sluiten

en: Dismiss compatibility notice
nl: Compatibiliteitsmededeling sluiten

en: Display working log
nl: Werklog weergeven

en: Do You Want to Proceed?
nl: Wil je het proces annuleren?

en: Do not use the ID of any subfolder inside it.
nl: Gebruik niet de ID van een submap erin.

en: Do you allow us sending some non-personal usage information to wp-staging.com? All data will be sent 100% encrypted. You can always disable this in the settings.
nl: Sta je toe dat we niet-persoonlijke gebruiksinformatie naar wp-staging.com sturen? Alle gegevens worden 100% versleuteld verzonden. Je kunt dit altijd uitschakelen in de instellingen.

en: Do you really want to delete this temporary login link?
nl: Wil je deze tijdelijke inloglink echt verwijderen?

en: Do you really want to reset this staging site with the current state of the production site?
nl: Wil je deze staging-site echt resetten met de huidige staat van de productiesite?

en: Do you want to abort the upload?
nl: Wil je de upload afbreken?

en: Do you want to cancel the process?
nl: Wil je het proces annuleren?

en: Do you want to create a new login link?
nl: Wil je een nieuwe inloglink aanmaken?

en: Do you want to delete the backup
nl: Wil je de backup verwijderen

en: Do you want to delete this backup file from the remote storage server?
nl: Wil je dit backupbestand verwijderen van de externe opslagserver?

en: Do you want to push the staging site?
nl: Wil je de staging-site bijwerken?

en: Do you want to update the staging site?
nl: Wil je de staging-site bijwerken?

en: Docker Compose included:
nl: Docker Compose inbegrepen:

en: Docker setup guide
nl: Docker installatiegids

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Don't have a license key?
nl: Licentiesleutel invoeren

en: Don't receive the email?
nl: Ontvangt u de e-mail niet?

en: Don't show this notice again
nl: Deze melding niet meer tonen

en: Download
nl: Downloaden

en: Download <code style="font-size:inherit">wpstg-restore.php</code> (and optionally the backup file).
nl: Download <code style="font-size:inherit">wpstg-restore.php</code> (en optioneel het back-upbestand).

en: Download Backup
nl: Backup downloaden

en: Download Linked Backup
nl: Backup downloaden

en: Download Log
nl: Logbestand downloaden

en: Download Now
nl: Nu downloaden

en: Download Restore Script
nl: Downloaden naar mijn computer

en: Download Restore Tool
nl: Hersteltool downloaden

en: Download System Info & Logs
nl: Systeeminformatie en logbestanden downloaden

en: Download WP Staging Restore
nl: WP Staging | Restore downloaden

en: Download WP Staging Restore and Extraction Tool:
nl: WP Staging | Restore downloaden

en: Download all available backup parts or only the ones that you want to restore or keep for later.
nl: Download alle beschikbare backup-onderdelen of alleen de onderdelen die je wilt herstellen of bewaren.

en: Download backup file to server or local computer
nl: Backupbestand downloaden naar server of lokale computer

en: Download backup to local system
nl: Backup downloaden naar lokaal systeem

en: Download failed: repeated "cURL error 18" with no progress. This is often caused by a cache/proxy (e.g. Varnish/CloudPanel) closing the transfer. Please disable caching for the remote sync download endpoint or temporarily disable Varnish on the remote site. See: %1$s. Original error: %2$s
nl: Download mislukt: herhaalde "cURL error 18" zonder voortgang. Dit wordt vaak veroorzaakt door een cache/proxy (bijv. Varnish/CloudPanel) die de overdracht afsluit. Schakel caching uit voor het Remote Sync-download-eindpunt of schakel Varnish tijdelijk uit op de externe site. Zie: %1$s. Oorspronkelijke fout: %2$s

en: Download restore tool
nl: Nu downloaden

en: Download the Restore Script
nl: Download het herstelscript

en: Download the restore script to restore or migrate a backup on another server.
nl: Download het herstelscript om een back-up op een andere server te herstellen of te migreren.

en: Download to Local Device
nl: Alle logbestanden downloaden

en: Downloading backup from remote
nl: Backup downloaden van externe locatie

en: Drop here to start the upload!
nl: Sleep hierheen om de upload te starten!

en: Drop the backup file here to upload or <br><a>select from your computer</a>
nl: Sleep het backupbestand hierheen om te uploaden of <br><a>selecteer vanaf je computer</a>

en: Dropbox is not authenticated. Backup is still available locally.
nl: Dropbox is niet geauthenticeerd. Backup is nog steeds lokaal beschikbaar.

en: Duration
nl: Duur

en: ENDS WITH
nl: EINDIGT MET

en: EXACT MATCHES
nl: EXACT OVEREENKOMST

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edit Backup Name
nl: Backupnaam bewerken

en: Edit Backup Plans
nl: Backup-plannen bewerken

en: Edit Backup Schedule
nl: Backup-schema bewerken

en: Edit Clone Data
nl: Kloongegevens bewerken

en: Edit Data
nl: Gegevens bewerken

en: Edit Staging Site
nl: Staging-site bewerken

en: Edit backup name and notes
nl: Backupnaam en notities bewerken

en: Edit data of the selected staging site. Reconnect a clone to production site after moving to another server and changing paths.
nl: Bewerk gegevens van de geselecteerde staging-site. Verbind een kloon opnieuw met de productiesite na verhuizing naar een andere server en wijziging van paden.

en: Edit this backup plan.
nl: Bewerk dit backup-plan.

en: Either password or key is required.
nl: Een wachtwoord of sleutel is vereist.

en: Elapsed Time:
nl: Verstreken tijd:

en: Elapsed Time:
nl: Verstreken tijd:

en: Elapsed time
nl: Verstreken tijd

en: Email
nl: E-mail:

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: Email Notifications
nl: E-mailmeldingen

en: Email address is not valid.
nl: E-mailadres is niet geldig.

en: Email already submitted!  Please select force send option to send it again.
nl: E-mail al verzonden! Selecteer de optie geforceerd verzenden om het opnieuw te sturen.

en: Email as HTML
nl: E-mail als HTML

en: Email:
nl: E-mail:

en: Email:
nl: E-mail:

en: Emails sending disabled!
nl: Verzenden van e-mails uitgeschakeld!

en: Emails sending enabled!
nl: Verzenden van e-mails ingeschakeld!

en: Enable Cron Jobs
nl: Cron-taken uitschakelen

en: Enable SSL for secure encrypted connections to the S3 server.
nl: Schakel SSL in voor beveiligde versleutelde verbindingen met de S3-server.

en: Enable SSL/TLS (FTPS)
nl: SSL/TLS (FTPS) inschakelen

en: Enable SSL:
nl: SSL inschakelen:

en: Enable SSL:
nl: SSL inschakelen:

en: Enable WP-Cron or configure a server cron job.
nl: Schakel WP-Cron in of configureer een server-cronjob.

en: Enable WooCommerce Action Scheduler.
nl: WooCommerce Action Scheduler uitschakelen.

en: Enable WooCommerce Action Scheduler/Subscriptions on a staging site. %s.
nl: Schakel WooCommerce Action Scheduler/Abonnementen uit op een staging-site. %s.

en: Enable WooCommerce Scheduler
nl: WooCommerce Scheduler uitschakelen

en: Enable alerts for
nl: Schakel meldingen in voor

en: Enable cloning of this site
nl: Klonen van deze site inschakelen

en: Enable security alerts
nl: Beveiligingsmeldingen inschakelen

en: Enable this only if the source site is protected by HTTP Basic Auth.
nl: Schakel dit alleen in als de bronsite beschermd is door HTTP Basic Auth.

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Encrypts the FTP connection. Recommended for secure file transfers.
nl: Versleutelt de FTP-verbinding. Aanbevolen voor veilige bestandsoverdrachten.

en: Engine changed to InnoDB, as it your MySQL server does not support MyISAM.
nl: Engine gewijzigd naar InnoDB, omdat uw MySQL-server MyISAM niet ondersteunt.

en: Enter Site Name (Optional)
nl: Voer sitenaam in (optioneel)

en: Enter a connection key. Go to the remote site. Open WP Staging → Settings → Remote Sync. Copy and paste the connection key and password here.
nl: Voer een verbindingssleutel in. Ga naar de externe site. Open WP Staging → Instellingen → Remote Sync. Kopieer en plak de verbindingssleutel en het wachtwoord hier.

en: Enter a custom Wasabi region if it's not listed above. Use the exact region identifier from your Wasabi account.
nl: Voer een aangepaste Wasabi-regio in als deze hierboven niet wordt vermeld. Gebruik de exacte regio-identificatie van uw Wasabi-account.

en: Enter a secure password...
nl: Voer een veilig wachtwoord in...

en: Enter custom region (e.g., eu-central-3)
nl: Voer een aangepaste regio in (bijv. eu-central-3)

en: Enter license key
nl: Licentiesleutel invoeren

en: Enter one directory path per line. %s
nl: Voer één mappad per regel in. %s

en: Enter password
nl: Voer wachtwoord in

en: Enter the Shared Drive ID
nl: Voer de Shared Drive-ID in

en: Enter the connection details for your remote server. Your hosting provider can provide these values.
nl: Voer de verbindingsgegevens voor uw externe server in. Uw hostingprovider kan deze waarden verstrekken.

en: Enter your access credentials to connect to the storage provider.
nl: Voer uw toegangsgegevens in om verbinding te maken met de opslagprovider.

en: Enter your administrator credentials to access this site. (This message will be displayed only once!)
nl: Voer je beheerdersgegevens in om toegang te krijgen tot deze site. (Dit bericht wordt slechts eenmaal weergegeven!)

en: Enter your license key
nl: Licentiesleutel invoeren

en: Enter your license key to unlock all Pro features
nl: Voer je licentiesleutel in om WP STAGING | PRO te activeren.

en: Enterprise Reliability
nl: Enterprise Betrouwbaarheid

en: Entire Network
nl: Geheel netwerk

en: Error
nl: Fout

en: Error 403: Unauthorized Request
nl: Fout 403: Ongeautoriseerd verzoek

en: Error Code:
nl: Foutcode:

en: Error on remote site (%1$s): %2$s
nl: Fout op de externe site (%1$s): %2$s

en: Error updating plugin. Please try updating manually
nl: Fout bij het bijwerken van de plugin. Probeer handmatig bij te werken

en: Error updating plugin: %s
nl: Fout bij het bijwerken van de plugin: %s

en: Error!
nl: Fout!

en: Error:
nl: Fout:

en: Error: Can not connect to database!
nl: Fout: Kan geen verbinding maken met de database!

en: Error: Can not connect to database!
nl: Fout: kan geen verbinding maken met de database.

en: Error: Failed to activate the WP STAGING core plugin. Please contact support@wp-staging.com. Error message:
nl: Fout: Activering van de WP STAGING kernplugin mislukt. Neem contact op met support@wp-staging.com. Foutmelding:

en: Error: Failed to activate the WP STAGING core plugin. Please contact support@wp-staging.com. Error message:
nl: Fout: Kan de WP STAGING core-plugin niet activeren. Neem contact op met support@wp-staging.com. Foutmelding:

en: Error: Failed to install the WP STAGING core plugin due to unknown reason. Please try again or contact support@wp-staging.com!
nl: Fout: Installatie van de WP STAGING kernplugin mislukt door onbekende reden. Probeer het opnieuw of neem contact op met support@wp-staging.com!

en: Error: Failed to install the WP STAGING core plugin. Error message: %s
nl: Fout: Installatie van de WP STAGING kernplugin mislukt. Foutmelding: %s

en: Error: Please choose correct name for the staging site.
nl: Fout: Kies een geldige naam voor de staging-site.

en: Error: Wrong URL for remote settings provided!
nl: Fout: Onjuiste URL voor externe instellingen opgegeven!

en: Errors
nl: Fout

en: Estimated Size:
nl: Geschatte grootte:

en: Estimated necessary disk space:
nl: Geschatte benodigde schijfruimte:

en: Estimated necessary disk space:
nl: Geschatte benodigde schijfruimte:

en: Even if email sending is disabled, some plugins might still be able to send out mails if they don't depend upon %s.
nl: Zelfs als e-mail verzenden is uitgeschakeld, kunnen sommige plugins mogelijk nog steeds e-mails verzenden als ze niet afhankelijk zijn van %s.

en: Even the WP Staging free version supports scheduled backups without any file size limitation!
nl: Zelfs de gratis versie van WP Staging ondersteunt geplande backups zonder bestandsgroottebeperking!

en: Every 12 Hours
nl: Elke 12 uur

en: Every 2 Days
nl: Elke 2 dagen

en: Every 2 weeks
nl: Elke 2 weken

en: Every 6 Hours
nl: Elke 6 uur

en: Example:
nl: Voorbeeld:

en: Exclude Rules:
nl: Uitsluitingsregel toevoegen +

en: Exclude cache files
nl: Cachebestanden uitsluiten

en: Exclude deactivated plugins
nl: Gedeactiveerde plugins uitsluiten

en: Exclude files greater than
nl: Logbestanden uitsluiten

en: Exclude files greater than
nl: Bestanden uitsluiten groter dan

en: Exclude log files
nl: Logbestanden uitsluiten

en: Exclude post revisions
nl: Berichtrevisies uitsluiten

en: Exclude spam comments
nl: Spam-reacties uitsluiten

en: Exclude unused themes
nl: Ongebruikte themes uitsluiten

en: Excluded the following plugins:
nl: De volgende plugins uitgesloten:

en: Expiration Date
nl: Kloongegevens bewerken

en: Expires in %s
nl: Verloopt over %s

en: Expiry
nl: Vervaldatum

en: Explore all features
nl: Bekijk alle Pro-functies

en: Explore the features below. Click on any feature to learn more!
nl: Ontdek de onderstaande functies. Klik op een functie voor meer informatie!

en: Export logs
nl: Logbestanden exporteren

en: ExtendedInserterWithoutTransaction Failed Query: %s
nl: ExtendedInserterWithoutTransaction mislukte query: %s

en: External Database
nl: Externe database

en: External Database Access Data
nl: Externe database-toegangsgegevens

en: Extra Directories to Copy
nl: Extra mappen om te kopiëren

en: Extra directories to copy
nl: Extra mappen om te kopiëren

en: Extract Files from:
nl: Bestanden extraheren uit:

en: Extract Files from: %s
nl: Bestanden extraheren uit: %s

en: Extract Selected
nl: Selectie extraheren

en: Extract a backup to inspect its contents or retrieve individual files.
nl: Pak een back-up uit om de inhoud te bekijken of afzonderlijke bestanden op te halen.

en: Extract and review backup contents without affecting your website.
nl: Pak back-upinhoud uit en bekijk deze zonder uw website te beïnvloeden.

en: Extract backups:
nl: Volgende backup

en: Extracted to: %s
nl: Uitgepakt naar: %s

en: Extracting files from backups is available in WP STAGING Pro.
nl: Bestanden uit back-ups uitpakken is beschikbaar in WP STAGING Pro.

en: Extracting files...
nl: Bestanden extraheren...

en: Extracting files... (%1$d/%2$d)
nl: Bestanden uitpakken… (%1$d/%2$d)

en: Extraction complete.
nl: Extractie voltooid.

en: Extraction completed successfully.
nl: Extractie succesvol voltooid.

en: Extraction in Progress
nl: Extractie bezig

en: Extraction requirements OK.
nl: Vereisten voor extractie zijn in orde.

en: FTP / SFTP service is not authenticated. Backup is still available locally.
nl: FTP / SFTP service is niet geauthenticeerd. Backup is nog steeds lokaal beschikbaar.

en: FTP Curl Client - Error code: %s
nl: FTP Curl Client - Foutcode: %s

en: FTP Curl Client - Internal Server Error
nl: FTP Curl Client - Interne serverfout

en: FTP Curl Client - Too many requests!
nl: FTP Curl Client - Te veel verzoeken!

en: FTP options
nl: FTP-opties

en: FTP/SFTP's path checking: failed to append test file!
nl: FTP/SFTP-padcontrole: kan niet toevoegen aan testbestand!

en: FTP/SFTP's path checking: file size not matched!
nl: FTP/SFTP-padcontrole: bestandsgrootte komt niet overeen!

en: FTPS certificate is stored encrypted in the database.
nl: Het FTPS-certificaat wordt versleuteld in de database opgeslagen.

en: FTPS security
nl: FTPS-beveiliging

en: FTPS uses port 21 (explicit) or 990 (implicit). Certificate configuration may be required.
nl: FTPS gebruikt poort 21 (expliciet) of 990 (impliciet). Certificaatconfiguratie kan nodig zijn.

en: FULLTEXT removed from query, as your current MySQL version does not support it. To not see this message anymore, please upgrade your MySQL version.
nl: FULLTEXT verwijderd uit query, omdat uw huidige MySQL-versie dit niet ondersteunt. Om deze melding niet meer te zien, upgrade uw MySQL-versie.

en: Fail to activate the WP STAGING core plugin. You do not have permission to activate network plugins (manage_network_plugins)!
nl: Kan de WP STAGING kernplugin niet activeren. Je hebt geen rechten om netwerkplugins te activeren (manage_network_plugins)!

en: Fail to create a temporary login link. Please make sure your staging site is properly configured and try again. If the issue persists, contact WP STAGING support for assistance.
nl: Het aanmaken van een tijdelijke inloglink is mislukt. Zorg ervoor dat uw staging-site correct is geconfigureerd en probeer het opnieuw. Neem contact op met de WP STAGING-ondersteuning als het probleem aanhoudt.

en: Fail to refresh the access token, the process should resume automatically, if the error persists please reconnect to your dropbox account.
nl: Kan het toegangstoken niet vernieuwen, het proces zou automatisch moeten hervatten. Als de fout aanhoudt, maak dan opnieuw verbinding met je Dropbox-account.

en: Fail to refresh the access token, the process should resume automatically, if the error persists please reconnect to your remote storage account.
nl: Kan het toegangstoken niet vernieuwen, het proces zou automatisch moeten hervatten. Als de fout aanhoudt, maak dan opnieuw verbinding met je Dropbox-account.

en: Fail! Destination is not a directory! %s
nl: Mislukt! Bestemming is geen map! %s

en: Failed
nl: Mislukt

en: Failed response
nl: Mislukt antwoord

en: Failed to activate the WP STAGING core plugin for security reasons. Current user does not have permission to install plugins. Make sure current user has the capability `install_plugins`
nl: Activering van de WP STAGING kernplugin mislukt om beveiligingsredenen. De huidige gebruiker heeft geen rechten om plugins te installeren. Zorg ervoor dat de huidige gebruiker de `install_plugins` mogelijkheid heeft

en: Failed to create temporary login!
nl: Aanmaken van tijdelijke login mislukt!

en: Failed to create user account in the staging site database.
nl: Aanmaken van gebruikersaccount in de stagingsite-database mislukt.

en: Failed to delete the backup
nl: Backup verwijderen mislukt

en: Failed to extract files.
nl: Kan bestanden niet extraheren.

en: Failed to get backup md5 from response!%sResponse content:
nl: Kan backup-md5 niet ophalen uit antwoord!%sAntwoordinhoud:

en: Failed to get the list of backups!
nl: Kan de lijst met backups niet ophalen!

en: Failed to initialize FTP / SFTP client.
nl: Kan de FTP/SFTP-client niet initialiseren.

en: Failed to insert/update option '%s' in options table for blog_id: %s and site_id: %s.
nl: Bijwerken van site-URL in optiestabel mislukt voor blog_id: %s en site_id: %s

en: Failed to install wpstg-restore.php in the root path. Invalid site url
nl: Kan wpstg-restore.php niet installeren in het rootpad. Ongeldige site-URL

en: Failed to install wpstg-restore.php in the root path. Please contact support@wp-staging for help.
nl: Het bestand wpstg-restore.php is niet gevonden. Neem contact op met support@wp-staging voor hulp.

en: Failed to install wpstg-restore.php in the root path. Please contact support@wp-staging for help: %s
nl: Het bestand wpstg-restore.php is niet gevonden. Neem contact op met support@wp-staging voor hulp.

en: Failed to install wpstg-restore.php in the root path. The root path is not writeable. Please contact support@wp-staging for help.
nl: Het bestand wpstg-restore.php is niet gevonden. Neem contact op met support@wp-staging voor hulp.

en: Failed to query user data on the staging site database.
nl: Kan gebruikersgegevens niet opvragen uit de stagingsite-database.

en: Failed to remove option '%s' from options table for blog_id: %s and site_id: %s.
nl: Bijwerken van home-URL in optiestabel mislukt voor blog_id: %s en site_id: %s

en: Failed to send OTP
nl: Kan gegevens niet opslaan!

en: Failed to synchronize user account: %s
nl: Synchroniseren van gebruikersaccount mislukt: %s

en: Failed to update Domain and Path in blogs table for blog_id: %s and site_id: %s.
nl: Bijwerken van domein en pad in blogstabel mislukt voor blog_id: %s en site_id: %s

en: Failed to update Domain and Path in site table.
nl: Bijwerken van domein en pad in sitetabel mislukt

en: Failed to update home URL in options table for blog_id: %s and site_id: %s.
nl: Bijwerken van home-URL in optiestabel mislukt voor blog_id: %s en site_id: %s

en: Failed to update plugin.
nl: Bijwerken mislukt! Probeer het opnieuw.

en: Failed to update site URL and home URL in database.
nl: Bijwerken van site-URL en home-URL overgeslagen omdat ze al gelijk zijn

en: Failed to update site URL in options table for blog_id: %s and site_id: %s.
nl: Bijwerken van site-URL in optiestabel mislukt voor blog_id: %s en site_id: %s

en: Failed to update staging site.
nl: Bijwerken van staging-site mislukt.

en: Failed to update temporary login!
nl: Bijwerken van tijdelijke login mislukt!

en: Failed to update the WordPress cron jobs. Please try again or contact us.
nl: Bijwerken van de WordPress cron-taken mislukt. Probeer het opnieuw of neem contact met ons op.

en: Failed to update the backup schedule!
nl: Bijwerken van het backup-schema mislukt!

en: Failed to update user account on the staging site database.
nl: Bijwerken van gebruikersaccount in de stagingsite-database mislukt.

en: Failed to update! Try again.
nl: Bijwerken mislukt! Probeer het opnieuw.

en: Failed to upload file to FTP server. Check write permissions and the target path.
nl: Kan geen verbinding maken met FTP-server. Controleer je rechten.

en: Failed to write extracted file.
nl: Kan uitgepakt bestand niet schrijven.

en: Fast local spin-up:
nl: Snelle lokale opstart:

en: Fatal Error:
nl: Fatale fout:

en: Fatal Error:
nl: Fatale fout:

en: Fatal Error: Trying to delete table %s of main WP installation!
nl: Fatale fout: Poging om tabel %s van de hoofd-WP-installatie te verwijderen!

en: Fatal Error: Trying to delete view %s of main WP installation!
nl: Fatale fout: Poging om view %s van de hoofd-WP-installatie te verwijderen!

en: Fetching backups parts...
nl: Backup-onderdelen ophalen...

en: File Copy Batch Size
nl: Bestandskopie Batchgrootte

en: File Copy Limit
nl: Bestandskopie Limiet

en: File Extension
nl: Bestandsextensie

en: File Extraction
nl: Bestandsextractie

en: File Name
nl: Bestandsnaam

en: File Size
nl: Bestandsgrootte

en: File Size:
nl: Bestandsgrootte

en: File not available on remote server
nl: Bestand niet beschikbaar op externe server

en: File upload incomplete. Expected Size: %s, Actual Size: %s
nl: Bestandsupload onvolledig. Verwachte grootte: %s, werkelijke grootte: %s

en: File uploaded successfully
nl: Bestand succesvol geüpload

en: Files
nl: Bestanden

en: Files in wp-content excl. plugins, themes, uploads and mu-plugins.
nl: Bestanden in wp-content excl. plugins, thema's, uploads en mu-plugins.

en: Files larger than <strong>%s MB</strong> are skipped during site processing.
nl: Bestanden groter dan <strong>%s MB</strong> worden overgeslagen tijdens de siteverwerking.

en: Files: Backing Up WP Staging Content Dir
nl: Bestanden: WP Staging Content map back-uppen

en: Files: Cleaning up directories: Plugins, Themes, Uploads!
nl: Bestanden: Mappen opschonen: Plugins, Themes, Uploads!

en: Files: Error - %s. Backing Uploads Dir
nl: Bestanden: Fout - %s. Backup Uploads map

en: Files: Error - %s. Content cleaning.
nl: Bestanden: Fout - %s. Inhoud opschonen.

en: Files: Error - No such directory exists: %s. Backup Uploads Dir
nl: Bestanden: Fout - Map bestaat niet: %s. Backup Uploads map

en: Files: Finished Backing Up and Cleaning Uploads Dir
nl: Bestanden: Back-uppen en opschonen van Uploads map voltooid

en: Files: Finished cleaning!
nl: Bestanden: Opschonen voltooid!

en: Files: Moving Uploads Dir for Backup
nl: Bestanden: Uploads map verplaatsen voor backup

en: Files: Removing Old Uploads Dir Backup
nl: Bestanden: Oude Uploads map backup verwijderen

en: Files: Resetting staging site: %s.
nl: Bestanden: Staging-site resetten: %s.

en: Files: Skipped cleaning Plugins and Themes directories!
nl: Bestanden: Opschonen van Plugins en Themes mappen overgeslagen!

en: Fine-tune performance settings
nl: Lees het prestatierapport

en: Finish: Scheduled uploads backup at wp-content/uploads.wpstg_backup to be deleted after 7 days.
nl: Klaar: Geplande uploads-backup op wp-content/uploads.wpstg_backup wordt na 7 dagen verwijderd.

en: Finished Successfully
nl: Succesvol afgerond

en: Finishing...
nl: Afronden...

en: Fix WP-Cron
nl: WP-Cron repareren

en: Folder
nl: Map

en: Folder Name
nl: Mapnaam

en: Folders
nl: Mappen

en: Follow us on GitHub
nl: Volg ons op GitHub

en: Follow us on X
nl: Volg ons op X

en: Following the best development practices, WP STAGING tries to prevent directory listing on it's own directories
    that might contain sensitive data. This warning tells you that we could not prevent directory listing on one
    of the directories.
nl: Following the best development practices, WP STAGING tries to prevent directory listing on it's own directories\
    that might contain sensitive data. This warning tells you that we could not prevent directory listing on one\
    of the directories.

en: For FTP, password cannot be empty.
nl: Voor FTP mag het wachtwoord niet leeg zijn.

en: For SFTP, either password or key must be provided.
nl: Voor SFTP moet een wachtwoord of sleutel worden opgegeven.

en: For dev servers with self-signed certificates. This keeps the connection secure and avoids "Error 60".
nl: Voor ontwikkelingsservers met zelfondertekende certificaten. Dit houdt de verbinding veilig en voorkomt "Error 60".

en: For error details, you may download all log files at *System Info -> Download All Log Files*.
nl: Voor foutdetails kun je alle logbestanden downloaden bij *Systeeminformatie -> Alle logbestanden downloaden*.

en: For large agencies needing maximum capacity.
nl: Voor grote bureaus die maximale capaciteit nodig hebben.

en: For more information, you can read the following article: <a href="%s" target="_blank">WP Engine Subdirectory Staging</a>
nl: For more information, you can read the following article: <a href=\"%s\" target=\"_blank\">WP Engine Subdirectory Staging</a>

en: For small agencies managing a few clients.
nl: Voor kleine bureaus die enkele klanten beheren.

en: For your security, we've sent a verification code to your email address: %s. Please enter the code below to continue.
nl: Voor uw veiligheid hebben wij een verificatiecode naar uw e-mailadres gestuurd: %s. Voer de code hieronder in om verder te gaan.

en: Force Send Debug Log
nl: Debug-logboek geforceerd verzenden

en: Free
nl: Gratis

en: Free version not supported on multisite!
nl: Gratis versie wordt niet ondersteund op multisite!

en: Friday
nl: Vrijdag

en: From
nl: Van

en: GREATER THAN
nl: GROTER DAN

en: General
nl: Algemeen

en: General Backup Status
nl: Algemene back-upstatus

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Generate Login Link
nl: Inloglink genereren

en: Generate login link for the selected staging site.
nl: Genereer een inloglink voor de geselecteerde staging-site.

en: German Engineering
nl: Duitse Techniek

en: Get Pro Version
nl: Pro-versie kopen

en: Get Reminder Email
nl: Herinneringsmail ontvangen

en: Get WP Staging Pro
nl: WP Staging Pro kopen

en: Get more control over your notifications by using WP Staging Pro %s.
nl: Krijg meer controle over je meldingen door WP Staging Pro %s te gebruiken.

en: Get more control over your notifications by using WP Staging Pro.
nl: Krijg meer controle over je meldingen door WP Staging Pro %s te gebruiken.

en: Get the link from Backup &#10132; Actions &#10132; Copy Backup Link.
nl: Haal de link op via Backup &#10132; Acties &#10132; Backup-link kopiëren.

en: Getting Started
nl: Aan de slag

en: Go to <a href="%s" target="_blank">Settings > General</a> and make sure that WordPress Address (URL) and Site Address (URL) both start wth either http or https scheme.
nl: Go to <a href=\"%s\" target=\"_blank\">Settings > General</a> and make sure that WordPress Address (URL) and Site Address (URL) both start wth either http or https scheme.

en: Go to step 1: Install CLI
nl: Ga naar stap 1: CLI installeren

en: Go to step 2: Create Site
nl: Ga naar stap 2: Site aanmaken

en: Go to step 3: Restore Backup
nl: Ga naar stap 3: Backup herstellen

en: Google Drive Type
nl: Google Drive

en: Google Drive disconnected unexpectedly, please go to %s, remove settings and sign in again.
nl: Google Drive onverwacht verbroken, ga naar %s en log opnieuw in.

en: Google Drive is not authenticated. Backup is still available locally.
nl: Google Drive is niet geauthenticeerd. Backup is nog steeds lokaal beschikbaar.

en: Google account settings
nl: Google-accountinstellingen

en: Got it
nl: Begrepen

en: HTTP Auth
nl: HTTP-auth

en: HTTP password
nl: HTTP-wachtwoord

en: HTTP username
nl: HTTP-gebruikersnaam

en: Help improve this plugin by sharing anonymous usage data.
nl: Help deze plugin te verbeteren door anonieme gebruiksgegevens te delen.

en: Hide Full Message
nl: Volledig bericht tonen

en: Hide Logs
nl: Logboeken verbergen

en: Hide password
nl: Wachtwoord verbergen

en: High
nl: Hoog

en: High Performance
nl: Hoge prestaties

en: Hold on, another WP STAGING process is already running...
nl: Even wachten, er loopt al een ander WP STAGING-proces...

en: Host field is required.
nl: Het hostveld is verplicht.

en: Host key fingerprint
nl: Hostsleutelvingerafdruk

en: Host, port, and username cannot be empty.
nl: Host, poort en gebruikersnaam mogen niet leeg zijn.

en: Hourly
nl: Elk uur

en: How files are uploaded. PUT mode works for most servers.
nl: Hoe bestanden worden geüpload. PUT-modus werkt voor de meeste servers.

en: How many local backups to keep before deleting old ones to free up storage space.
nl: Hoeveel lokale backups bewaren voordat oude worden verwijderd om opslagruimte vrij te maken.

en: How often:
nl: Hoe vaak:

en: How to activate email sending
nl: Hoe u het verzenden van e-mails activeert

en: How to activate permalinks
nl: Hoe u permalinks activeert

en: How to create Amazon API keys and a S3 bucket
nl: Hoe Amazon API-sleutels en een S3-bucket aanmaken

en: How to create your own Google API keys
nl: Hoe Amazon API-sleutels en een S3-bucket aanmaken

en: How to fix this.
nl: Hoe dit op te lossen.

en: How to log in?
nl: Hoe log je in?

en: How to:
nl: Hoe te:

en: I allow WP STAGING to use my email to reply to my request. %s
nl: Ik sta toe dat WP STAGING mijn e-mail gebruikt om op mijn verzoek te reageren. %s

en: I understand this will overwrite data on the target site.
nl: Ik begrijp dat dit gegevens op de doelsite zal overschrijven.

en: I understand! (Do not show this again)
nl: Ik begrijp het! (Toon dit niet opnieuw)

en: IAM user does not have s3:GetBucketObjectLockConfiguration permission. Therefore cannot retrieve the Object Lock Configuration! Treatment as Object Lock Disabled. If upload fails extend user permission.
nl: IAM-gebruiker heeft geen s3:GetBucketObjectLockConfiguration rechten. Kan daarom de Object Lock-configuratie niet ophalen! Wordt behandeld als Object Lock Uitgeschakeld. Als het uploaden mislukt, breid dan de gebruikersrechten uit.

en: If a scheduled backup fails, send a report to the Slack channel.
nl: Als een geplande backup mislukt, stuur een rapport naar het Slack-kanaal.

en: If login is not possible, please use the %s.
nl: Als inloggen niet mogelijk is, gebruik dan de %s.

en: If the account already exists, the password will be updated.
nl: Als het account al bestaat, wordt het wachtwoord bijgewerkt.

en: If the staging site is working correctly and is not broken, you can change the status to %s to remove the unfinished or broken warning.
nl: Als de staging-site correct werkt en niet beschadigd is, kunt u de status wijzigen naar %s om de waarschuwing voor onvoltooid of beschadigd te verwijderen.

en: If the update isn't available for you yet, it will appear soon, or you can download it anytime from
nl: Als de update nog niet beschikbaar is, verschijnt deze binnenkort, of u kunt deze op elk moment downloaden van

en: If this issue persists, you can use the %s feature to move your staging site to live. %s
nl: Als dit probleem aanhoudt, kun je de %s functie gebruiken om je staging-site naar live te verplaatsen. %s

en: If you close this window the upload will be aborted.
nl: Als je dit venster sluit wordt de upload afgebroken.

en: If you want to deauthorize WP Staging from accessing your Google Drive, do so in your %s. %s this action will disconnect all other connected websites, and each one will need to be reconnected, especially important for agencies and users managing many websites.
nl: Als u de toegang van WP Staging tot uw Google Drive wilt intrekken, doe dit dan in uw %s. %s deze actie verbreekt de verbinding met alle andere gekoppelde websites en elke website moet opnieuw worden verbonden, wat vooral belangrijk is voor bureaus en gebruikers die veel websites beheren.

en: If you want to give a developer access to the backend, make sure you select the %s role or something with similar privileges.
nl: Als je een ontwikkelaar toegang wilt geven tot de backend, zorg er dan voor dat je de %s rol selecteert of iets met vergelijkbare rechten.

en: If you want to migrate your staging site to the live site or need a tremendously fast backup feature, try out
nl: Wilt u uw stagingsite naar de live site migreren of hebt u een uiterst snelle back-upfunctie nodig, probeer dan

en: If you would like to know more about cloning staging sites check out <a href='%s' target='_new'>this article</a>.
nl: Als je meer wilt weten over het klonen van staging-sites, bekijk dan <a href='%s' target='_new'>dit artikel</a>.

en: If your S3 provider does not specify a version in their guide, enter <code>latest</code> or <code>2006-03-01</code>.
nl: Als je S3-provider geen versie specificeert in hun handleiding, voer dan <code>latest</code> of <code>2006-03-01</code> in.

en: If your database server does not support SSL or you disabled databaseSsl and see "Error establishing a database connection", remove this %s from wp-config.php
nl: Als uw databaseserver geen SSL ondersteunt of als u databaseSsl hebt uitgeschakeld en "Error establishing a database connection" ziet, verwijder dan dit %s uit wp-config.php

en: Important Requirement
nl: Belangrijke vereiste

en: Important:
nl: Belangrijk:

en: Important: We recommend updating before pushing your staging site live to ensure optimal compatibility and performance.
nl: Belangrijk: Het wordt aanbevolen de plugin bij te werken voordat u een staging-site naar de live site pusht.

en: Importing user excluded by filter.
nl: Gebruikersimport uitgesloten door filter.

en: In this case, the ID is: 1JUyTvw38JCxExXqld1lFYWbpqtCpl3Z0
nl: In dit geval is de ID: 1JUyTvw38JCxExXqld1lFYWbpqtCpl3Z0

en: Included in your %s plan.
nl: Inbegrepen in je %s plan.

en: Includes up to 25 sites. You only pay the prorated difference.
nl: Inclusief maximaal 25 sites. U betaalt alleen het evenredige verschil.

en: Incompatible PHP Version
nl: Niet-compatibele PHP-versie

en: Incorrect credentials! Only administrators can access this page. Please try the default <a target="_blank" href="%s">login</a> form or read this <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
nl: Onjuiste inloggegevens! Alleen beheerders hebben toegang tot deze pagina. Probeer het standaard <a target=\"_blank\" href=\"%s\">inlogformulier</a> of lees deze <a target=\"_blank\" href=\"%s\">handleiding</a>.

en: Incorrect credentials! Only administrators or explicitly authorized users can access this page. Please try the default <a target="_blank" href="%s">login</a> form or read this <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
nl: Onjuiste inloggegevens! Alleen beheerders of expliciet geautoriseerde gebruikers hebben toegang tot deze pagina. Probeer het standaard <a target=\"_blank\" href=\"%s\">inlogformulier</a> of lees deze <a target=\"_blank\" href=\"%s\">handleiding</a>.

en: Initializing. Please wait, process is starting...
nl: Initialiseren. Even geduld, het proces wordt gestart...

en: Initializing...
nl: Initialiseren...

en: Install & Activate Now
nl: Nu installeren & activeren

en: Install & Migrate:
nl: Installeren & migreren:

en: Install CLI
nl: CLI installeren

en: Install Restore Script on This Site
nl: Herstelscript op deze site installeren

en: Install WP Staging CLI
nl: Stap 1: WP Staging CLI installeren

en: Installed themes and related files
nl: Geïnstalleerde thema's en gerelateerde bestanden

en: Instead, you can use the WP Staging %s to create a staging site on a separate host.
nl: In plaats daarvan kunt u de WP Staging %s gebruiken om een staging-site op een aparte host aan te maken.

en: Insufficient Database Privileges
nl: Verschillende database-eigenschappen

en: Invalid FTP mode!
nl: Ongeldige FTP-modus!

en: Invalid FTP type!
nl: Ongeldig FTP-type!

en: Invalid License! Your license key of WP Staging Pro is invalid or deactivated.
nl: Ongeldige licentie! Uw licentiesleutel van WP Staging Pro is ongeldig of gedeactiveerd.

en: Invalid Request!
nl: Ongeldig verzoek.

en: Invalid Request! Backup upload was not prepared...
nl: Ongeldig verzoek! De back-up-upload was niet voorbereid...

en: Invalid Request! No user found
nl: Ongeldige verzoekgegevens

en: Invalid Request! OTP is missing
nl: Ongeldig verzoek! OTP ontbreekt

en: Invalid Request! Session ID is missing
nl: Ongeldig verzoek! Sessie-ID ontbreekt

en: Invalid Request! User is not authenticated
nl: Ongeldig verzoek! Gebruiker is niet geauthenticeerd

en: Invalid Request! User is not authenticated.
nl: Ongeldig verzoek! Gebruiker is niet geauthenticeerd.

en: Invalid Storage Provider! Please contact support@wp-staging.com.
nl: Je licentiesleutel is uitgeschakeld. Neem contact op met support@wp-staging.com.

en: Invalid access
nl: Ongeldig verzoek.

en: Invalid backup file content
nl: Ongeldige inhoud van backupbestand

en: Invalid backup file extension: %s
nl: Ongeldige backup-bestandsextensie: %s

en: Invalid extraction path for %s.
nl: Ongeldig extractiepad voor %s.

en: Invalid host name. Please provide it in a format like http://example.com
nl: Ongeldige hostnaam. Gebruik het formaat zoals http://example.com

en: Invalid request data
nl: Ongeldige verzoekgegevens

en: Invalid request.
nl: Ongeldig verzoek.

en: Invalid request. Staging site is missing.
nl: Ongeldig verzoek. Staging-site ontbreekt.

en: Invalid request. Staging site not found.
nl: Ongeldige verzoekgegevens

en: Invalid role selected for temporary login.
nl: Aanmaken van tijdelijke login mislukt!

en: Is this the best backup & migration plugin?
nl: Is dit de beste backup & migratie plugin?

en: Issue not reported.
nl: Probleem niet gerapporteerd.

en: It seems like magic login cannot be used on the staging site(%s). Please update WP STAGING on the staging site before creating a magic login link!
nl: It seems like magic login cannot be used on the staging site. Please update WP STAGING on the staging site before creating a magic login link!

en: It seems like your hosting provider is WP Engine. Please note that permalinks may not work on sub-directory staging sites.
nl: Uw hostingprovider lijkt WP Engine te zijn. Let op: permalinks werken mogelijk niet op stagingsites in submappen.

en: It was sent to the email address %s which can be set up on %s
nl: Het is verzonden naar het e-mailadres %s dat kan worden ingesteld op %s

en: It's recommended to increase the memory limit to 256M or more! If cloning/pushing <strong>fails</strong> <a href="%s" target="_blank">increase the memory limit</a>.
nl: It's recommended to increase the memory limit to 256M or more! If cloning/pushing <strong>fails</strong> <a href=\"%s\" target=\"_blank\">increase the memory limit</a>.

en: Items / Size
nl: Items / Grootte

en: Jetpack constant JETPACK_STAGING_MODE is enabled on this staging site.
nl: Jetpack constante JETPACK_STAGING_MODE is ingeschakeld op deze staging-site.

en: Job completed successfully
nl: Bestand succesvol geüpload

en: Job failed
nl: Mislukt

en: Job is cancelled
nl: Taak is geannuleerd

en: Job progress
nl: Voortgang

en: Keep Permalinks
nl: Permalinks behouden

en: Keep last %d backup%s
nl: Laatste %d backup%s bewaren

en: Keep more than one automatic backup with WP Staging Pro!
nl: Bewaar meer dan één automatische backup met WP Staging Pro!

en: Keep running
nl: Doorgaan

en: Keep this on. Turn it off only if you understand the risk.
nl: Laat dit ingeschakeld. Schakel het alleen uit als u de risico's begrijpt.

en: Key
nl: Sleutel

en: Key Passphrase
nl: Wachtzin voor sleutel

en: Knowledgebase
nl: Kennisbank

en: LESS THAN
nl: MINDER DAN

en: Last Backup
nl: Laatste backup

en: Last Login
nl: Laatste login

en: Last Saved:
nl: Laatst gewijzigd:

en: Last modified:
nl: Laatst gewijzigd:

en: Launch a fresh WordPress instance with the same PHP and WordPress versions as this site uses.
nl: Start een nieuwe WordPress instance met dezelfde PHP en WordPress versies als deze site gebruikt.

en: Learn More
nl: Meer informatie

en: Learn how to customize exclusions.
nl: Leer hoe u uitsluitingen kunt aanpassen.

en: Learn how to fix it
nl: Hoe dit op te lossen.

en: Learn more
nl: Meer informatie

en: Learn more (Pro)
nl: Meer informatie (Pro)

en: Level
nl: Niveau

en: License
nl: Licentie

en: License Key
nl: Licentiesleutel

en: License Key Status
nl: Licentiesleutel-status

en: License Key: %s
nl: Licentiesleutel: %s

en: Link already exists
nl: Link bestaat al

en: LiteSpeed server detected.
nl: LiteSpeed-server gedetecteerd.

en: Load Remote Backups
nl: Externe backups laden

en: Load from wp-config.php
nl: Laden vanuit wp-config.php

en: Load more
nl: Meer laden

en: Loading files...
nl: Bestanden laden...

en: Local Backups:
nl: Lokale backups:

en: Local Docker Environments
nl: Lokale Docker Omgevingen

en: Local HTTPS:
nl: Lokale HTTPS:

en: Local Staging Sites
nl: Staging-sites

en: Local Storage
nl: Lokale opslag

en: Local via Docker
nl: Lokaal via Docker

en: Location field is required.
nl: Het locatieveld is verplicht.

en: Log In
nl: Inloggen

en: Log file not found
nl: Geen backupbestand gevonden.

en: Log in with your license key or your exact backup file name.
nl: Log in met uw licentiecode of de exacte bestandsnaam van uw back-up.

en: Logging out from %s will permanently remove all saved settings and data related to this storage provider from the database. You will need to re-authenticate and reconfigure all settings if you want to use this storage provider again.
nl: Uitloggen bij %s verwijdert permanent alle opgeslagen instellingen en gegevens met betrekking tot deze opslagprovider uit de database. U moet opnieuw authenticeren en alle instellingen opnieuw configureren als u deze opslagprovider opnieuw wilt gebruiken.

en: Login
nl: Inloggen

en: Login Count
nl: Aantal logins

en: Login Link created successfully!
nl: Inloglink succesvol aangemaakt!

en: Login Permissions:
nl: Inlogrechten:

en: Login link created successfully!
nl: Inloglink succesvol aangemaakt!

en: Login link removed successfully!
nl: Inloglink succesvol verwijderd!

en: Login link updated successfully!
nl: Inloglink succesvol bijgewerkt!

en: Login not possible! Only administrators can access this page. Please try the default <a target="_blank" href="%s">login</a> form or read this <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
nl: Inloggen niet mogelijk! Alleen beheerders hebben toegang tot deze pagina. Probeer het standaard <a target=\"_blank\" href=\"%s\">inlogformulier</a> of lees deze <a target=\"_blank\" href=\"%s\">handleiding</a>.

en: Login not possible! Only administrators or explicitly authorized users can access this page. Please try the default <a target="_blank" href="%s">login</a> form or read this <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
nl: Inloggen niet mogelijk! Alleen beheerders of expliciet geautoriseerde gebruikers hebben toegang tot deze pagina. Probeer het standaard <a target=\"_blank\" href=\"%s\">inlogformulier</a> of lees deze <a target=\"_blank\" href=\"%s\">handleiding</a>.

en: Login not possible! it might happen due to using a security plugin, having OTP or 2FA authentication active, Please use the %s instead.
nl: Inloggen niet mogelijk! Dit kan komen door het gebruik van een beveiligingsplugin, OTP of 2FA-authenticatie. Gebruik in plaats daarvan de %s.

en: Login will expire in
nl: Inlog verloopt over

en: Logout from Dropbox
nl: Uitloggen bij Dropbox

en: Logout from Microsoft OneDrive
nl: Uitloggen bij Google

en: Logout from pCloud
nl: Uitloggen bij Dropbox

en: Logs
nl: Logboeken tonen

en: Lost your password?
nl: Wachtwoord vergeten?

en: Low
nl: Laag

en: Magic Login Links
nl: Inloglink delen

en: Mail Settings
nl: Mail-instellingen

en: Main Network Site
nl: Hoofdnetwerksite

en: Manage Backup
nl: Back-up beheren

en: Manage Plans
nl: Abonnementen beheren

en: Manage billing and invoices in your Account Panel
nl: Licentie beheren in je account

en: Manage user permissions and access control for staging operations
nl: Gebruikersrechten en toegangsbeheer voor staging-bewerkingen beheren

en: Matches production versions:
nl: Komt overeen met productieversies:

en: Max Backups to Keep
nl: Maximaal aantal backups bewaren

en: Maximum File Size (MB)
nl: Maximale bestandsgrootte (MB)

en: Maximum backups to keep
nl: Maximaal aantal te bewaren back-ups

en: Maximum size of files that can be copied. Files larger than this will be skipped to prevent memory issues during staging.
nl: Maximale grootte van bestanden die gekopieerd kunnen worden. Bestanden die groter zijn worden overgeslagen om geheugenproblemen tijdens het staging-proces te voorkomen.

en: Maybe later
nl: Misschien later

en: Media Library
nl: Mediabibliotheek back-uppen

en: Media files and images restore excluded by filter.
nl: Herstel van mediabestanden en afbeeldingen uitgesloten door filter.

en: Media files and images will be added.
nl: Mediabestanden en afbeeldingen worden toegevoegd.

en: Media files and images will be replaced.
nl: Mediabestanden en afbeeldingen worden vervangen.

en: Media files such as images or documents in the media library.
nl: Mediabestanden zoals afbeeldingen of documenten in de mediabibliotheek.

en: Medias will be pushed to:
nl: Media wordt gepusht naar:

en: Medias will be pushed to:
nl: Media worden gepusht naar:

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Memory exhaust issue is detected during the process. Error occurred when allocating more %s on top of current usage of %s. Peak memory usage: %s, Allowed memory limit: %s, PHP memory limit: %s, WP memory limit: %s
nl: Geheugenuitputting gedetecteerd tijdens het proces. Fout bij het toewijzen van nog eens %s bovenop het huidige gebruik van %s. Piekgeheugengebruik: %s, Toegestane geheugenlimiet: %s, PHP-geheugenlimiet: %s, WP-geheugenlimiet: %s

en: Migrate & move your website from one domain to another, even to a separate server. (Pro)
nl: Migreer en verplaats je website van het ene domein naar het andere, zelfs naar een aparte server. (Pro)

en: Migrate Website to Another Server or Domain
nl: Website migreren naar een andere server of domein

en: Migrate websites to other hosting providers.
nl: Migreer websites naar andere hostingproviders.

en: Missing Parts
nl: Ontbrekende onderdelen

en: Missing a feature
nl: Functie mist

en: Missing backup metadata for extraction.
nl: Ontbrekende back-upmetadata voor extractie.

en: Monday
nl: Maandag

en: Monitored by
nl: Gemonitord door

en: Monitored by
nl: Bewaakt door

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: Most Popular
nl: Meest populair

en: Move WordPress
nl: WordPress verplaatsen

en: Move sites between servers with one secure key.
nl: Verplaats sites tussen servers met een beveiligde sleutel.

en: Move websites from one domain to another.
nl: Verplaats websites van het ene domein naar het andere.

en: Mu-plugins restore excluded by filter.
nl: Mu-plugins herstel uitgesloten door filter.

en: Mu-plugins will be added.
nl: Mu-plugins worden toegevoegd.

en: Mu-plugins will be replaced.
nl: Mu-plugins worden vervangen.

en: Multipart Backup
nl: Meerdelige Backup

en: Multipart backup contains these parts
nl: Meerdelige backup bevat deze onderdelen

en: Multiple files or folders
nl: Meerdere bestanden of mappen

en: Multisite Ready
nl: Geschikt voor Multisite

en: Must-use plugins and bootstrap files
nl: Must-use plugins en bootstrapbestanden

en: Must-use plugins that are always active.
nl: Must-use plugins die altijd actief zijn.

en: My wp-admin is protected with HTTP Basic Auth
nl: Mijn wp-admin is beveiligd met HTTP Basic Auth

en: MySQL Server Version
nl: MySQL Serverversie

en: NEW
nl: NIEUW

en: NEXT
nl: VOLGENDE

en: Name
nl: Naam

en: Name and email
nl: Naam en e-mail

en: Name of the plugin
nl: Naam van de plugin

en: Name: %s. %s quota usage: %s used; %s available.
nl: Naam: %s. %s quota-gebruik: %s gebruikt, %s beschikbaar.

en: Need Help?
nl: Hulp nodig?

en: Need more power? Upgrade your plan.
nl: Meer lezen of upgraden naar Pro

en: Network & cURL
nl: Netwerksite

en: Network Options
nl: Netwerkopties

en: Network Site
nl: Netwerksite

en: Network Subsite
nl: Netwerk subsite

en: New & Improved
nl: Nieuw en verbeterd

en: New Admin Account
nl: Nieuw beheerdersaccount

en: New Password
nl: Nieuw wachtwoord

en: New: WP Staging Pro v. %s is available.
nl: Nieuw: WP Staging Pro v. %s is beschikbaar.

en: Next
nl: Volgende stap

en: Next backup
nl: Volgende backup

en: Next step
nl: Volgende stap

en: Next: Select data
nl: Volgende: Gegevens selecteren

en: No
nl: Opmerking

en: No HTTP Basic Auth credentials are saved yet. Save your settings first, then test the connection.
nl: Er zijn nog geen HTTP Basic Auth inloggegevens opgeslagen. Sla eerst uw instellingen op en test vervolgens de verbinding.

en: No Login links found.
nl: Geen inloglinks gevonden.

en: No Staging Site found. Create your first Staging Site above!
nl: Geen staging-site gevonden. Maak je eerste staging-site hierboven aan!

en: No available custom folders!
nl: Geen beschikbare aangepaste mappen!

en: No backups found, nothing to delete.
nl: Geen backups gevonden, niets om te verwijderen.

en: No backups found, nothing to edit.
nl: Geen backups gevonden, niets om te bewerken.

en: No backups found. Create a backup first, then come back here to get the command to restore the backup on your new local Docker site.
nl: Geen backups gevonden. Maak eerst een backup en kom dan hier terug om het commando te krijgen om de backup te herstellen op je nieuwe lokale Docker-site.

en: No files found in this folder.
nl: Geen bestanden gevonden in deze map.

en: No files selected for extraction.
nl: Geen bestanden geselecteerd voor extractie.

en: No items selected
nl: Geen items geselecteerd

en: No job ID found
nl: Geen backupbestand gevonden.

en: No local Backups found. Create your first Backup above!
nl: Geen lokale backups gevonden. Maak je eerste backup hierboven!

en: No remote Backups found. Create your first Backup above!
nl: Geen externe backups gevonden. Maak je eerste backup hierboven!

en: No response from server! Ensure credentials are correct. Please try again.
nl: Geen reactie van de server! Controleer of de inloggegevens correct zijn. Probeer het opnieuw.

en: No table selected
nl: Geen tabel geselecteerd

en: No updates from the server. Please cancel the process if it does not stop automatically and contact support.
nl: Geen updates van de server. Annuleer het proces als het niet automatisch stopt en neem contact op met de ondersteuning.

en: No, don't send any information
nl: Nee, stuur geen informatie

en: None of your backup data is sent to any other party! %s
nl: Geen van je backupgegevens wordt naar andere partijen gestuurd! %s

en: None of your backup data is sent to any other party! %s.
nl: Geen van je backupgegevens wordt naar andere partijen gestuurd! %s.

en: Not a valid wpstg backup file
nl: Voer een geldige backup-bestands-URL in.

en: Not enough disk space. Please free up at least %s in the server and try again.
nl: Onvoldoende schijfruimte. Maak ten minste %s vrij op de server en probeer het opnieuw.

en: Not saved yet!
nl: Nog niet opgeslagen!

en: Not sure what to choose? Pick
nl: Niet zeker wat u moet kiezen? Kies

en: Note
nl: Opmerking

en: Note:
nl: Opmerking:

en: Note:
nl: Opmerking:

en: Note: If you want to keep specific files and don't want them to be replaced, you can use this <a href="%s" target="_blank">filter</a>
nl: Note: If you want to keep specific files and don't want them to be replaced, you can use this <a href=\"%s\" target=\"_blank\">filter</a>

en: Note: Some MySQL/MariaDB properties do not match. You may proceed but the staging site may not work as expected.
nl: Opmerking: Sommige MySQL/MariaDB-eigenschappen komen niet overeen. Je kunt doorgaan, maar de staging-site werkt mogelijk niet zoals verwacht.

en: Note: The grayed out tables have been disabled by the "wpstg_push_excluded_tables" filter and are therefore inactive.
nl: Opmerking: De grijze tabellen zijn uitgeschakeld door het \"wpstg_push_excluded_tables\" filter en zijn daarom inactief.

en: Note: This fix will create a backup of the corrupted staging site options and clean the listed staging sites. You will still be able to access your existing staging sites and can %s.
nl: Opmerking: Deze oplossing maakt een back-up van de beschadigde staging-site-opties en schoont de vermelde staging-sites op. U hebt nog steeds toegang tot uw bestaande staging-sites en kunt %s.

en: Note: This option is disabled as uploads dir was symlinked
nl: Opmerking: Deze optie is uitgeschakeld omdat de uploads-map is gesymlinkt

en: Note: This option is disabled as uploads directory is symlinked
nl: Opmerking: Deze optie is uitgeschakeld omdat de uploads-map is gesymlinkt

en: Note: You can upload backup files to another site to transfer a website. <a href="%s" target="_blank">Read more</a>
nl: Note: You can upload backup files to another site to transfer a website. <a href=\"%s\" target=\"_blank\">Read more</a>

en: Notes:
nl: Notities:

en: Nothing to sync
nl: Niets te synchroniseren

en: Nothing to test!
nl: Niets om te testen!

en: Nothing to worry but there is a glitch...
nl: Geen zorgen, maar er is een foutje...

en: Notice
nl: Mededeling

en: Notice:
nl: Mededeling:

en: Notifications
nl: Meldingen

en: Notifications:
nl: Meldingen:

en: Now delete the theme and the website cache if the website does not look as expected!
nl: Verwijder nu de theme- en websitecache als de website er niet uitziet zoals verwacht!

en: Now delete the theme and the website cache if the website does not look as expected!
nl: Verwijder nu de thema- en websitecache als de site er niet uitziet zoals verwacht.

en: Now open a new thread in the
nl: Open nu een nieuw topic in het

en: Now you need to log-in using email and password of the site from which the data was just Pulled.
nl: U moet nu inloggen met het e-mailadres en wachtwoord van de site waarvan de gegevens zojuist zijn ge-Pulled.

en: Now you need to log-in using email and password that were in the Backup that you just restored. If you don't remember the credentials, click <span id="showAdminEmails">here</span> to see a list of admin e-mails you can use to restore your access by clicking "Forgot your password". This message will appear only once.
nl: Now you need to log-in using email and password that were in the Backup that you just restored. If you don't remember the credentials, click <span id=\"showAdminEmails\">here</span> to see a list of admin e-mails you can use to restore your access by clicking \"Forgot your password\". This message will appear only once.

en: Number of DB rows processed within one request for search and replace operations. Memory intensive process - lower values for large databases.
nl: Aantal databaserijen dat per verzoek wordt verwerkt bij zoek- en vervangbewerkingen. Geheugenintensief proces - gebruik lagere waarden voor grote databases.

en: Number of DB rows, that are queried within one request.
                                            The higher the value the faster the database copy process.
                                            To find out the highest possible values try a high value like 10.000 or more. If you get timeout issues, lower it
                                            until you get no more errors during copying process.
nl: Number of DB rows, that are queried within one request.\
                                            The higher the value the faster the database copy process.\
                                            To find out the highest possible values try a high value like 10.000 or more. If you get timeout issues, lower it\
                                            until you get no more errors during copying process.

en: Number of backups to keep before deleting old ones to free up storage space.
nl: Aantal backups om te bewaren voordat oude worden verwijderd om opslagruimte vrij te maken.

en: Number of files copied within one request. Higher values speed up file copying but may cause timeouts with large file sets.
nl: Aantal bestanden dat per verzoek wordt gekopieerd. Hogere waarden versnellen het kopiëren, maar kunnen time-outs veroorzaken bij grote bestandssets.

en: OR
nl: OF

en: OTP Error:
nl: Fout:

en: OTP Error:
nl: OTP-fout:

en: OTP Expired
nl: OTP verlopen

en: OTP Not Verified
nl: OTP niet geverifieerd

en: OTP already sent. Please wait %s seconds before sending another verification code.
nl: OTP is al verzonden. Wacht %s seconden voordat u nog een verificatiecode verzendt.

en: OTP feature is not enabled.
nl: OTP-functie is niet ingeschakeld.

en: OTP sent successfully
nl: Succesvol afgerond

en: OTP sent successfully! Please wait %s seconds before requesting a new verification code...
nl: OTP succesvol verzonden! Wacht %s seconden voordat u een nieuwe verificatiecode aanvraagt...

en: OTP verification is locked! Try again in after %s...
nl: OTP-verificatie is vergrendeld! Probeer het opnieuw na %s...

en: Older backups are automatically deleted when this limit is reached.
nl: Oudere back-ups worden automatisch verwijderd zodra deze limiet wordt bereikt.

en: On the source site:
nl: Op de bronsite:

en: Once Weekly
nl: Eenmaal per week

en: Once a month
nl: Eenmaal per maand

en: Once the job is cancelled, you will lose all of the progress made so far!
nl: Zodra de taak is geannuleerd, verliest u alle tot nu toe gemaakte voortgang!

en: One or more backup files have a missing or corrupted file index! It is highly recommended to create a new backup if you have not done so already.
nl: Een of meer backupbestanden hebben een ontbrekende of beschadigde bestandsindex! Het wordt sterk aanbevolen om een nieuwe backup te maken als je dat nog niet hebt gedaan.

en: One time install that works with Docker Desktop and Docker Engine.
nl: Eenmalige installatie die werkt met Docker Desktop en Docker Engine.

en: One-Time Backup
nl: Eenmalige backup

en: Only a network administrator can restore an entire multisite network backup. Please ask your network administrator to restore this backup.
nl: Alleen een netwerkbeheerder kan een volledige multisite-netwerkbackup herstellen. Vraag je netwerkbeheerder om deze backup te herstellen.

en: Only enter the main ID of the Shared Drive or top-level Shared Folder.
nl: Voer alleen de hoofd-ID in van de Shared Drive of de bovenste gedeelde map.

en: Only fill this in if your /wp-admin is protected with HTTP Basic Authentication (browser login prompt). Background tasks (scans, updates, scheduled jobs) can't access wp-admin without these credentials and may fail. If you don't use HTTP Basic Auth for wp-admin, leave both fields blank.
nl: Vul dit alleen in als uw /wp-admin is beveiligd met HTTP Basic Authentication (browseraanmeldvenster). Achtergrondtaken (scans, updates, geplande taken) hebben geen toegang tot wp-admin zonder deze inloggegevens en kunnen mislukken. Als u geen HTTP Basic Auth voor wp-admin gebruikt, laat dan beide velden leeg.

en: Only folders are backed up; files like %s are excluded and must be saved manually if needed. The following folders are also not included in the backup: %s, %s, and those containing WP Staging sites. To back up a staging site, open WP Staging on that site and create a backup directly from there.
nl: Alleen mappen worden opgenomen in de back-up; bestanden zoals %s worden uitgesloten en moeten indien nodig handmatig worden opgeslagen. De volgende mappen zijn ook niet opgenomen in de back-up: %s, %s en mappen die WP Staging-sites bevatten. Om een back-up te maken van een staging-site, opent u WP Staging op die site en maakt u daar direct een back-up aan.

en: Only needed when the staging site uses a separate database.
nl: Alleen nodig wanneer de stagingsite een aparte database gebruikt.

en: Only super admins/network admins can create entire multisite networks.
nl: Alleen superbeheerders/netwerkbeheerders kunnen volledige multisite-netwerken aanmaken.

en: Only temporary
nl: Alleen tijdelijk

en: Only the selected items will be replaced on the target site.
nl: Alleen de geselecteerde items worden vervangen op de doelsite.

en: Oops, your login link has expired. Use the form below to log in manually.
nl: Uw inloglink is verlopen. Gebruik het onderstaande formulier om handmatig in te loggen.

en: Open
nl: Openen

en: Open <code style="font-size:inherit">https://yoursite.com/wpstg-restore.php</code> in your browser.
nl: Open <code style="font-size:inherit">https://yoursite.com/wpstg-restore.php</code> in uw browser.

en: Open Preview
nl: Voorbeeld openen

en: Open Staging Site
nl: Staging-site openen

en: Open Support Forum
nl: Support Forum openen

en: Open System Info > Logs
nl: Systeeminformatie

en: Open a support thread and send us the debug information
nl: Open een support-topic en stuur ons de debug-informatie

en: Open forum
nl: Forum openen

en: Open the staging site in a new tab
nl: Staging-site openen in een nieuw tabblad

en: Opens a review & confirmation step before anything is changed.
nl: Opent een beoordelings- en bevestigingsstap voordat er iets wordt gewijzigd.

en: Optimize copy and search operations
nl: Kopieer- en zoekbewerkingen optimaliseren

en: Optional
nl: Optioneel

en: Optional, but recommended to avoid connecting to the wrong server.
nl: Optioneel, maar aanbevolen om verbinding met de verkeerde server te voorkomen.

en: Optionally you can reuse the old encryption key.
nl: Optioneel kun je de oude versleutelingssleutel hergebruiken.

en: Optionally, you can use the built-in WordPress.com %s if you have a Creator or Entrepreneur plan.
nl: Optioneel kun je de ingebouwde WordPress.com %s gebruiken als je een Creator of Entrepreneur plan hebt.

en: Options below are pro features!
nl: Onderstaande opties zijn pro-functies!

en: Or upload a backup file from a URL:
nl: Of upload een backupbestand vanaf een URL:

en: Or upload a backup file via FTP to:
nl: Of upload een backupbestand via FTP naar:

en: Other Files
nl: Overige bestanden

en: Other files in WP root folder
nl: Overige bestanden in WP-hoofdmap

en: Other files in WP root folder restore excluded by filter.
nl: Herstel van overige bestanden in WP-hoofdmap uitgesloten door filter.

en: Other files in WP root folder will be added.
nl: Overige bestanden in de WP-hoofdmap worden toegevoegd.

en: Other files in WP root folder will be replaced.
nl: Overige bestanden in de WP-hoofdmap worden toegevoegd.

en: Other files in wp-content
nl: Overige bestanden in wp-content

en: Other files in wp-content folder restore excluded by filter.
nl: Herstel van overige bestanden in wp-content map uitgesloten door filter.

en: Other files in wp-content folder will be added.
nl: Overige bestanden in de wp-content map worden toegevoegd.

en: Other files in wp-content folder will be replaced.
nl: Overige bestanden in de wp-content map worden vervangen.

en: Other reason
nl: Andere reden

en: Otherwise forum moderators may remove the topic.
nl: Anders kunnen forummoderatoren het topic verwijderen.

en: Our %s
nl: Ons %s

en: Our privacy policy
nl: privacybeleid

en: Out of disk space.
nl: Onvoldoende schijfruimte.

en: PHP Version not supported
nl: PHP-versie niet ondersteund

en: PHP debug.log
nl: debug-logboeken

en: PHP does not have enough permission to read a themes directory: %s
nl: PHP heeft onvoldoende rechten om een themes-map te lezen: %s

en: PHP does not have enough permission to read the WordPress root directory: %s
nl: PHP heeft onvoldoende rechten om de WordPress hoofdmap te lezen: %s

en: PHP does not have enough permission to read the mu-plugins directory: %s
nl: PHP heeft onvoldoende rechten om de mu-plugins map te lezen: %s

en: PHP does not have enough permission to read the plugins directory: %s
nl: PHP heeft onvoldoende rechten om de pluginsmap te lezen: %s

en: PHP does not have enough permission to read the uploads directory: %s
nl: PHP heeft onvoldoende rechten om de uploads-map te lezen: %s

en: PHP does not have enough permission to read the wp-content directory: %s
nl: PHP heeft onvoldoende rechten om de wp-content map te lezen: %s

en: PHP does not have enough permission to write to the WP STAGING data directory: %s
nl: PHP heeft onvoldoende rechten om naar de WP STAGING datamap te schrijven: %s

en: PHP failed to process this task. We will lower the memory usage and try again... (%d/%d)
nl: PHP kon deze taak niet verwerken. We verlagen het geheugengebruik en proberen het opnieuw... (%d/%d)

en: Page not found – Error 404 after Pushing
nl: Pagina niet gevonden – Fout 404 na Push

en: Pagebuilder plugin does not open (Divi, Elementor)
nl: Pagebuilder plugin opent niet (Divi, Elementor)

en: Part below is missing but you can still restore the other backup files!
nl: Het onderstaande onderdeel ontbreekt maar je kunt de andere backupbestanden nog steeds herstellen!

en: Parts below are missing but you can still restore the other backup files!
nl: De onderstaande onderdelen ontbreken maar je kunt de andere backupbestanden nog steeds herstellen!

en: Parts with invalid size that should be uploaded again:
nl: Onderdelen met ongeldige grootte die opnieuw moeten worden geüpload:

en: Passive
nl: Passief

en: Passive mode
nl: Passieve modus

en: Passphrase
nl: Wachtwoordzin

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Password Protection
nl: Wachtwoordbeveiliging

en: Password Required
nl: Wachtwoord vereist

en: Password cannot be empty.
nl: Wachtwoord mag niet leeg zijn.

en: Password field is required.
nl: Het wachtwoordveld is verplicht.

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Passwords do not match.
nl: Wachtwoorden komen niet overeen.

en: Paste certificate
nl: Certificaat plakken

en: Paste key
nl: Sleutel plakken

en: Paste the connection key from the source site to verify the connection.
nl: Plak de verbindingssleutel van de bronsite om de verbinding te verifiëren.

en: Paste your connection key here...
nl: Plak hier uw verbindingssleutel...

en: Path
nl: Pad

en: Path exists at link path
nl: Pad bestaat al op het linkpad

en: Perfect for growing freelancers and devs.
nl: Ideaal voor groeiende freelancers en ontwikkelaars.

en: Permalinks are active but may not work. Please %s to find out how to make them work.
nl: Permalinks are active but may not work. Please <a href=\"%s\" target=\"_blank\">read this article</a> to find out how to make them work.

en: Personal
nl: Persoonlijk

en: Play demo video
nl: Demovideo afspelen

en: Play video
nl: Video afspelen

en: Please <a href="%s">activate</a> your license key or purchase a license at <a href="%s" rel="noopener" target="new">wp-staging.com</a>
nl: <a href="%s">Activeer</a> uw licentiecode of koop een licentie op <a href="%s" rel="noopener" target="new">wp-staging.com</a>

en: Please Read This First:
nl: Lees dit eerst:

en: Please accept our privacy policy.
nl: Accepteer ons privacybeleid.

en: Please activate the free
nl: Activeer de gratis

en: Please activate the free
nl: Activeer de gratis

en: Please activate the free %s. This is required to activate %s %s
nl: Activeer de gratis %s. Dit is vereist om %s %s te activeren

en: Please also provide error messages and details of the issue and don't post only the debug code.
nl: Geef ook foutmeldingen en details van het probleem en plaats niet alleen de debug-code.

en: Please be cautious:
nl: Wees voorzichtig:

en: Please contact WP Staging support if you need further assistance.
nl: Neem contact op met WP Staging support als je verdere hulp nodig hebt.

en: Please copy and paste this message and report it to us!
nl: Kopieer en plak dit bericht en meld het bij ons!

en: Please create a new backup.
nl: WP STAGING - Maak een nieuwe backup.

en: Please describe the feature
nl: Beschrijf de functie

en: Please do not forward this email.  If you didn`t request this code, you can ignore this message.
nl: Stuur deze e-mail niet door. Als u deze code niet hebt aangevraagd, kunt u dit bericht negeren.

en: Please do not reply to this email.
nl: Antwoord niet op deze e-mail.

en: Please enter a valid backup file url.
nl: Voer een geldige backup-bestands-URL in.

en: Please enter correct backup file url
nl: Voer de juiste backup-bestands-URL in

en: Please enter folder path where backups will be stored.
nl: Voer het mappad in waar back-ups worden opgeslagen.

en: Please enter the Drive ID for the shared drive.
nl: Voer de Drive-ID in voor het gedeelde station.

en: Please enter the email address of the person you wish to grant access to.
nl: Voer het e-mailadres in van de persoon aan wie je toegang wilt verlenen.

en: Please enter your email.
nl: Voer je e-mailadres in.

en: Please enter your issue.
nl: Beschrijf je probleem.

en: Please get in contact with us to solve it %s
nl: Neem contact met ons op om het op te lossen %s

en: Please report this warning <a href="%s" target="_blank">to our support</a> and keep using WP Staging!
nl: Meld deze waarschuwing %s en blijf WP Staging gebruiken!

en: Please select an expiry date to create a temporary login.
nl: Selecteer een vervaldatum om een tijdelijke login aan te maken.

en: Please send us the log files if you want WP Staging engineers to investigate this issue. %s
nl: Stuur ons de logbestanden zodat we dit probleem kunnen onderzoeken. %s

en: Please specify, if possible
nl: Specificeer indien mogelijk

en: Please submit an error report by using the CONTACT US button.
nl: Dien een foutrapport in via de NEEM CONTACT OP knop.

en: Please try again or contact support.
nl: Probeer het opnieuw of neem contact op met support.

en: Please try the %s or submit an error report and contact us.
nl: Probeer de %s of dien een foutrapport in en neem contact met ons op.

en: Please update the WP STAGING core plugin! The installed core plugin version is not up to date and it must be at least
nl: Werk de WP STAGING kernplugin bij! De geïnstalleerde versie van de kernplugin is niet actueel en moet minimaal zijn

en: Please update the WP STAGING core plugin! The installed core plugin version is not up to date and it must be at least
nl: Werk de WP STAGING core-plugin bij! De geïnstalleerde versie is niet actueel en moet minimaal zijn

en: Please upgrade to WP Staging Pro to edit existing backup plans. You can delete this plan and create a new one if you want to change it.
nl: Upgrade naar WP Staging Pro om bestaande backup-plannen te bewerken. Je kunt dit plan verwijderen en een nieuw plan aanmaken als je het wilt wijzigen.

en: Please use the %s and try again.
nl: Gebruik de %s en probeer het opnieuw.

en: Please wait %s seconds before requesting a new confirmation code...
nl: Wacht %s seconden voordat u een nieuwe bevestigingscode aanvraagt...

en: Please wait...this can take up a while.
nl: Even geduld... dit kan even duren.

en: Please<a href="%s">enter your license key</a> to create and restore your backup files.
nl: Voer <a href=\"%s\">je licentiesleutel in</a> om je backupbestanden aan te maken en te herstellen.

en: Plugin auto update failed.
nl: Plugin-herstel uitgesloten door filter.

en: Plugin events:
nl: Plugin-gebeurtenissen:

en: Plugin files and active plugin states
nl: Pluginbestanden en actieve statussen

en: Plugins restore excluded by filter.
nl: Plugin-herstel uitgesloten door filter.

en: Plugins will be added.
nl: Plugins worden toegevoegd.

en: Plugins will be pushed to:
nl: Plugins worden gepusht naar:

en: Plugins will be pushed to:
nl: Plug-ins worden gepusht naar:

en: Plugins will be replaced.
nl: Plugins worden vervangen.

en: Popular with agencies and developers.
nl: Populair bij bureaus en ontwikkelaars.

en: Port
nl: Poort

en: Port field is required.
nl: Het poortveld is verplicht.

en: Post name permalinks are disabled. %s
nl: 1. Post name permalinks on the %s have been disabled for technical reasons.

en: Preparing data for Pull
nl: Gegevens voorbereiden voor Pull

en: Prerequisites
nl: Vereisten

en: Preserve Data
nl: Gegevens bewaren

en: Privacy Policy
nl: Privacybeleid

en: Private key
nl: Persoonlijke sleutel

en: Private key for authentication. Keep this key secure.
nl: Privésleutel voor authenticatie. Bewaar deze sleutel veilig.

en: Proceed
nl: Doorgaan

en: Process Finished
nl: Proces voltooid

en: Processing Data
nl: Gegevens verwerken

en: Processing...
nl: Verwerken...

en: Profile ID is required.
nl: Een profiel-ID is vereist.

en: Profile deleted successfully.
nl: Profiel succesvol verwijderd.

en: Profile name
nl: Profielnaam

en: Profile name is required.
nl: Een profielnaam is vereist.

en: Profile not found.
nl: Profiel niet gevonden.

en: Profile saved successfully.
nl: Profiel succesvol opgeslagen.

en: Profile:
nl: Profiel:

en: Progress
nl: Voortgang

en: Pull a WordPress site from another server using a secure connection key.
nl: Pull een WordPress-site van een andere server met behulp van een beveiligde verbindingssleutel.

en: Pull cancellation was requested from the initiator site.
nl: Pull-annulering is aangevraagd vanaf de initiërende site.

en: Pull from %s
nl: Ophalen van %s

en: Pull in Progress
nl: Voortgang

en: Pull request successfully completed!
nl: Backup succesvol geïmporteerd!

en: Pull request successfully completed! Database changes have been applied. You will be prompted to log in again
nl: Pull-verzoek succesvol voltooid! Databasewijzigingen zijn toegepast. U wordt gevraagd opnieuw in te loggen

en: Purchase License
nl: Licentie upgraden

en: Purchase one
nl: Koop er een

en: Purge Backup Queue
nl: Backup-wachtrij wissen

en: Purged queue table! Removed %s action(s)
nl: Wachtrijtabel opgeschoond! %s actie(s) verwijderd

en: Push Changes
nl: Wijzigingen pushen

en: Push a staging site to the production site. (Pro)
nl: Push een staging-site naar de productiesite. (Pro)

en: Push and overwrite current production website with the selected staging site. Select specific folders and database tables in the next step.
nl: Push en overschrijf de huidige productiewebsite met de geselecteerde staging-site. Selecteer specifieke mappen en databasetabellen in de volgende stap.

en: Push staging site to production
nl: Staging-site pushen naar productie

en: Push staging sites to production site.
nl: Push staging-sites naar de productiesite.

en: Quick Guide
nl: Snelgids

en: Quick tip
nl: Handige tip

en: RESTORE
nl: HERSTELLEN

en: Re-enter password...
nl: Voer het wachtwoord opnieuw in...

en: Read %s on how to create a staging site on another server.
nl: Lees %s over hoe u een staging-site op een andere server aanmaakt.

en: Read <a href="%s" target="_blank">this article</a> on how to do it.
nl: Read <a href=\"%s\" target=\"_blank\">this article</a> on how to do it.

en: Read <a target="_blank" href="%s">this article</a> for solving this issue. Please contact WP Staging support if you need further assistance.
nl: Neem contact op met WP Staging support als je verdere hulp nodig hebt.

en: Read First
nl: Lees eerst

en: Read Less
nl: Minder lezen

en: Read More
nl: Meer lezen

en: Read More or Upgrade to Pro
nl: Meer lezen of upgraden naar Pro

en: Read into memory, encrypted, stored in database. Never saved to disk.
nl: Gelezen in geheugen, gecodeerd, opgeslagen in database. Nooit op schijf opgeslagen.

en: Read more
nl: Meer lezen

en: Read more about that here
nl: Lees hier meer

en: Read more here
nl: Lees hier meer

en: Read the <a href="%s" target="new" rel="noopener">documentation</a> for detailed instructions.
nl: Raadpleeg de <a href="%s" target="new" rel="noopener">documentatie</a> voor gedetailleerde instructies.

en: Read the performance report
nl: Lees het prestatierapport

en: Read this %s to find out how to reset the password.
nl: Lees dit %s om te weten hoe je het wachtwoord kunt resetten.

en: Recommended
nl: Aanbevolen

en: Recommended for real websites. For dev servers with self-signed certificates, upload the certificate below.
nl: Aanbevolen voor echte websites. Voor ontwikkelingsservers met zelfondertekende certificaten uploadt u het certificaat hieronder.

en: Refresh Remote Backups
nl: Externe backups:

en: Refresh Status
nl: Licentiestatus vernieuwen

en: Region
nl: Regio

en: Registered To
nl:  Geregistreerd op

en: Relative to current server time, which you can change in <a href="%s">WordPress Settings</a>.
nl: Ten opzichte van de huidige servertijd, die je kunt wijzigen in <a href=\"%s\">WordPress Instellingen</a>.

en: Release notes
nl: Release-opmerkingen

en: Reload
nl: Herladen

en: Remember Me
nl: Onthoud mij

en: Remind me tomorrow
nl: Herinner me morgen

en: Remote Backup Retrieved Successfully.
nl: Backup-herstel succesvol!

en: Remote Backups:
nl: Externe backups:

en: Remote Site
nl: Externe site

en: Remote Site Pull Successful!
nl: Staging-site succesvol gepusht!

en: Remote Storage is not authenticated. Backup is still available locally.
nl: Google Drive is niet geauthenticeerd. Backup is nog steeds lokaal beschikbaar.

en: Remote Sync Failed
nl: Externe synchronisatie mislukt

en: Remote Sync Steps
nl: Externe backups:

en: Remote Sync completed
nl: Reset voltooid!

en: Remote Sync completed successfully - %s
nl: Remote Sync succesvol voltooid - %s

en: Remote Sync demo
nl: Remote Sync-demo

en: Remote Sync from %s to %s has been completed successfully.
nl: Remote Sync van %s naar %s is succesvol voltooid.

en: Remote Sync has been disabled. Incoming connections will be rejected.
nl: Remote Sync is uitgeschakeld. Inkomende verbindingen worden geweigerd.

en: Remote Sync has been enabled.
nl: Remote Sync is ingeschakeld.

en: Remote Sync is available in Developer and Agency plans.
nl: Remote Sync is beschikbaar in Developer- en Agency-abonnementen.

en: Remote Sync is available in WP Staging Pro.
nl: Je kunt deze starttijd aanpassen in WP Staging Pro!

en: Remote Sync is available with a WP Staging Developer or Agency plan.
nl: Remote Sync is beschikbaar met een WP Staging Developer- of Agency-abonnement.

en: Remote Sync is disabled on this site. Ask the site administrator to enable it under Settings > Connection Keys.
nl: Remote Sync is uitgeschakeld op deze site. Vraag de sitebeheerder om het in te schakelen onder Instellingen > Verbindingsleutels.

en: Remote Sync requires a Developer or Agency plan.
nl: Dit commando vereist een Developer of Agency licentie.

en: Remote Upload in Progress
nl: Vereisten voor externe upload voldaan...

en: Remote Upload requirements passed...
nl: Vereisten voor externe upload voldaan...

en: Remote folder path is empty. Please enter a folder path.
nl: Het pad van de externe map is leeg. Voer een mappad in.

en: Remote site reported a failure during sync preparation.
nl: De externe site meldde een fout tijdens de voorbereiding van de synchronisatie.

en: Remote site requires HTTP authentication
nl: Externe website vereist HTTP-authenticatie

en: Remote sync timed out waiting for source site backup preparation activity. Please check the source site logs and try again.
nl: Time-out bij externe synchronisatie tijdens het wachten op activiteit voor back-upvoorbereiding op de bronsite. Controleer de logs van de bronsite en probeer het opnieuw.

en: Remote sync: Push and pull databases and files between sites.
nl: Remote Sync: Push en Pull databases en bestanden tussen sites.

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove Data on Uninstall?
nl: Gegevens verwijderen bij deïnstallatie?

en: Remove Google Drive Settings
nl: Google Drive-instellingen verwijderen

en: Remove Password
nl: Wachtwoord verwijderen

en: Remove all WP STAGING settings and data on uninstall. Staging site data, backups, and related database tables will not be deleted unless empty.
nl: Verwijder alle WP STAGING-instellingen en -gegevens bij het verwijderen van de plugin. Staging-sitegegevens, back-ups en gerelateerde databasetabellen worden niet verwijderd, tenzij ze leeg zijn.

en: Remove certificate from database
nl: Certificaat uit database verwijderen

en: Remove key from database
nl: Sleutel uit database verwijderen

en: Remove password
nl: Wachtwoord verwijderen

en: Remove storage settings to reconnect if you have uploading issues to Google Drive.
nl: Verwijder opslaginstellingen om opnieuw te verbinden als u uploadproblemen hebt met Google Drive.

en: Renaming Database
nl: Database hernoemen

en: Renew License
nl: Licentie

en: Repeat database restore after increasing execution time to %s seconds
nl: Database-herstel herhalen na verhoging van uitvoeringstijd naar %s seconden

en: Replace the selected staging site with the production site completely. This includes replacing the wp-config.php and all files and data. Confirm to proceed on the next page.
nl: Vervang de geselecteerde staging-site volledig met de productiesite. Dit omvat het vervangen van de wp-config.php en alle bestanden en gegevens. Bevestig om door te gaan op de volgende pagina.

en: Report and fix this issue
nl: Dit probleem melden en oplossen

en: Report this issue only
nl: Alleen dit probleem melden

en: Required by WP Staging Pro
nl: Vereist door WP Staging Pro

en: Required for most servers behind firewalls. Keep this on unless your host says otherwise.
nl: Vereist voor de meeste servers achter firewalls. Houd dit ingeschakeld tenzij uw host anders aangeeft.

en: Requires Developer plan or higher. Your plan: %s.
nl: Vereist Developer plan of hoger. Jouw plan: %s.

en: Requires Docker
nl: Vereist Docker

en: Resend OTP
nl: OTP opnieuw verzenden

en: Reset
nl: Resetten

en: Reset Connection Key?
nl: Verbinding testen

en: Reset Key
nl: Sleutel resetten

en: Reset Staging Site
nl: Staging-site resetten

en: Reset to Defaults
nl: Standaard selecteren

en: Resolving directory selection... (%d%%)
nl: Mapselectie oplossen… (%d%%)

en: Restore
nl: Herstellen

en: Restore Backup
nl: Backup herstellen

en: Restore Settings
nl: Instellingen herstellen

en: Restore a backup, even if your WordPress site is broken or cannot load.
nl: Restore a backup, even if WordPress is defective and can not load.

en: Restore and overwrite current website according to the contents of this backup.
nl: Huidige website herstellen en overschrijven volgens de inhoud van deze backup.

en: Restore and overwrite the current site with the contents of this backup.
nl: Herstel en overschrijf de huidige site met de inhoud van deze backup.

en: Restore backups on other websites.
nl: Herstel backups op andere websites.

en: Restore backups:
nl: Backup herstellen

en: Restore completed successfully.
nl: Staging-site succesvol bijgewerkt.

en: Restore in Progress
nl: Herstel is bezig

en: Restored Media Library
nl: Mediabibliotheek hersteld

en: Restoring Media Skipped by filter!
nl: Herstellen van media overgeslagen door filter!

en: Resume
nl: Hervatten

en: Retention:
nl: Bewaarbeleid:

en: Reuse a previously saved connection and sync setup.
nl: Hergebruik een eerder opgeslagen verbinding en instelling.

en: Review and continue
nl: Bekijken en doorgaan

en: Review changes
nl: Wijzigingen bekijken

en: Role
nl: Rol

en: Root folders only: excludes wp-config.php and staging sites.
nl: Alleen hoofdmappen: sluit wp-config.php en staging-sites uit.

en: Row format changed to DYNAMIC, as it would exceed the maximum length according to your MySQL settings. To not see this message anymore, please upgrade your MySQL version or increase the row format.
nl: Rijformaat gewijzigd naar DYNAMIC, omdat het de maximale lengte zou overschrijden volgens uw MySQL-instellingen. Om deze melding niet meer te zien, upgrade uw MySQL-versie of verhoog het rijformaat.

en: Run In Background
nl: Op achtergrond uitvoeren

en: Run Now:
nl: Nu uitvoeren:

en: Run in background
nl: Op achtergrond uitvoeren

en: Running this command requires a Developer or Agency license.
nl: Dit commando vereist een Developer of Agency licentie.

en: S3 Compatible Provider
nl: S3-compatibele provider

en: S3 Provider
nl: S3-provider

en: SAVE
nl: OPSLAAN

en: SFTP uses port 22 by default. It's the simplest and most secure option.
nl: SFTP gebruikt standaard poort 22. Dit is de eenvoudigste en veiligste optie.

en: SSH private key
nl: SSH-privésleutel

en: SSH private key is stored encrypted in the database.
nl: De SSH-privésleutel wordt versleuteld in de database opgeslagen.

en: SSL certificate verification failed. The server may be using a self-signed or invalid certificate. SSL verification is disabled for FTPS connections.
nl: SSL-certificaatverificatie mislukt. De server gebruikt mogelijk een zelfondertekend of ongeldig certificaat. SSL-verificatie is uitgeschakeld voor FTPS-verbindingen.

en: SSL peer certificate verification failed. The server may be using a self-signed certificate. SSL verification is disabled for FTPS connections.
nl: SSL-peercertificaatverificatie mislukt. De server gebruikt mogelijk een zelfondertekend certificaat. SSL-verificatie is uitgeschakeld voor FTPS-verbindingen.

en: Same site. New server?
nl: Dezelfde site. Nieuwe server?

en: Saturday
nl: Zaterdag

en: Save
nl: Opslaan

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Save Clone Data
nl: Kloongegevens opslaan

en: Save Settings
nl: Instellingen opslaan

en: Save as sync profile
nl: Opslaan als synchronisatieprofiel

en: Save password
nl: Wachtwoord opslaan

en: Saved profile
nl: Opgeslagen profiel

en: Saved sync profiles
nl: Opgeslagen synchronisatieprofielen

en: Saves the connection, authentication settings, and selected sync items for future use.
nl: Slaat de verbinding, authenticatie en synchronisatie-items op voor toekomstig gebruik.

en: Scanning Files
nl: Bestanden scannen

en: Schedule:
nl: Schema:

en: Scheduled backups may not run.
nl: Geplande back-ups worden mogelijk niet uitgevoerd.

en: Search Replace
nl: DB Zoeken & Vervangen Limiet

en: Search files...
nl: Bestanden zoeken...

en: Searching for existing backups...
nl: Zoeken naar bestaande backups...

en: Searching for remote backups...
nl: Zoeken naar externe backups...

en: Secret Key
nl: Geheime sleutel

en: Secret key field is required.
nl: Het veld voor de geheime sleutel is verplicht.

en: Secure
nl: Veilig

en: Secure upload via FTP + TLS. Some dev servers use self-signed certificates.
nl: Veilige upload via FTP + TLS. Sommige dev-servers gebruiken zelfondertekende certificaten.

en: Secure upload via SSH. No certificate setup.
nl: Veilige upload via SSH. Geen certificaatinstelling nodig.

en: Security & Access
nl: Beveiliging en toegang

en: See Pro Features
nl: Bekijk alle Pro-functies

en: See the data we collect <a href="%s" target="_blank">here</a>
nl: Bekijk de gegevens die we verzamelen <a href=\"%s\" target=\"_blank\">hier</a>

en: Select All
nl: Alles selecteren

en: Select Data
nl: Gegevens selecteren

en: Select Default
nl: Standaard selecteren

en: Select Files
nl: Bestanden selecteren

en: Select Folders to Copy
nl: Selecteer mappen om te kopiëren

en: Select Tables to Copy
nl: Selecteer tabellen om te kopiëren

en: Select a backup to restore on your local Docker site. Then run the commands below in your terminal.
nl: Selecteer een backup om te herstellen op je lokale Docker-site. Voer vervolgens de onderstaande commando's uit in je terminal.

en: Select a known provider or configure a custom S3-compatible endpoint.
nl: Selecteer een bekende provider of configureer een aangepast S3-compatibel eindpunt.

en: Select a region
nl: Selecteer een regio

en: Select at least one file to extract.
nl: Selecteer ten minste één bestand om te extraheren.

en: Select how your server accepts uploads.
nl: Selecteer hoe uw server uploads accepteert.

en: Select plugins, themes & uploads folder to push to production website.
nl: Selecteer plugins, themes & uploads map om te pushen naar de productiewebsite.

en: Select tables to push to production website
nl: Selecteer tabellen om te pushen naar de productiewebsite

en: Select the user role you want to give access to the staging site. You can select multiple roles by holding CTRL or ⌘ Cmd key while clicking. <br/><strong>Change this option on the staging site if you want to change the authentication behavior there.</strong>
nl: Select the user role you want to give access to the staging site. You can select multiple roles by holding CTRL or ⌘ Cmd key while clicking. <strong>Change this option on the staging site if you want to change the authentication behavior there.</strong>

en: Select what to overwrite
nl: Selecteer wat u wilt overschrijven

en: Select your operating system:
nl: Selecteer je besturingssysteem:

en: Selected database tables will be deleted:
nl: Geselecteerde databasetabellen worden verwijderd:

en: Selected folder and the contained files are deleted:
nl: Geselecteerde map en de bijbehorende bestanden worden verwijderd:

en: Selected items will replace existing data on %s. We recommend creating a backup first. The backup page opens in a new tab, so your current sync setup stays here.
nl: Geselecteerde items vervangen de bestaande gegevens op %s. We raden aan eerst een back-up te maken. De back-up-pagina opent in een nieuw tabblad, zodat je huidige sync-instellingen hier behouden blijven.

en: Selected items:
nl: Bestanden selecteren

en: Selected tables will be copied/replaced with the tables from the production site.
nl: Geselecteerde tabellen worden gekopieerd/vervangen door de tabellen van de productiesite.

en: Send Slack notifications by using a Webhook URL. Read the %s to learn how to create one.
nl: Stuur Slack-meldingen met behulp van een Webhook URL. Lees <a href=\"https://api.slack.com/messaging/webhooks\" target=_blank rel=\"noopener\">dit artikel</a> om te leren hoe je er een aanmaakt.

en: Send Usage Information
nl: Gebruiksinformatie verzenden

en: Send an email and/or Slack notification when a Remote Sync completes successfully. Uses the same email and Slack webhook configured in %s.
nl: Verstuur een e-mail- en/of Slack-melding wanneer een Remote Sync succesvol is voltooid. Gebruikt dezelfde e-mail en Slack-webhook die zijn ingesteld in %s.

en: Send emails as HTML
nl: E-mails als HTML verzenden

en: Send emails to this address
nl: E-mails naar dit adres sturen

en: Send troubleshooting data
nl: Probleemoplossingsgegevens verzenden

en: Send us system information and debug logs before opening a ticket so we can help investigate.
nl: Stuur ons systeeminformatie en debug-logboeken voordat je een ticket opent, zodat we kunnen helpen met onderzoek.

en: Send usage information to wp-staging.com to help improve the plugin. No personal data is collected.
nl: Stuur gebruiksinformatie naar wp-staging.com om de plugin te helpen verbeteren. Er worden geen persoonlijke gegevens verzameld.

en: Sending debug info failed!
nl: Versturen van debug-informatie mislukt!

en: Server Information
nl: Serverinformatie

en: Server address
nl: Serveradres

en: Server connection
nl: Serververbinding

en: Set Default:
nl: Standaard instellen:

en: Set Default:
nl: Als standaard instellen:

en: Set Up a Staging Site on an External Server
nl: Een staging-site instellen op een externe server

en: Set up WordPress on a new server and restore your backup there.
nl: Installeer WordPress op een nieuwe server en herstel uw back-up daar.

en: Settings
nl: Instellingen

en: Settings saved.
nl: Instellingen opgeslagen.

en: Settings updated.
nl: Instellingen bijgewerkt.

en: Settings updated. But unable to activate/deactivate the site cloneable status!
nl: Instellingen bijgewerkt. Maar kan de kloonstatus van de site niet activeren/deactiveren!

en: Settings.
nl: Instellingen

en: Share Debug Logs with WP STAGING & Open Support Forum
nl: Debug-logboeken delen met WP STAGING & Support Forum openen

en: Share Login Link
nl: Inloglink delen

en: Shared Drive
nl: One Drive

en: Shared Drive ID
nl: Shared Drive-ID

en: Shared with Me
nl: Gedeeld met mij

en: Sharing the same remote path across multiple websites or clients can expose backups to the wrong site. Always use a dedicated subfolder for each website, e.g. /backups/domain-xy.com
nl: Hetzelfde externe pad delen tussen meerdere websites of klanten kan back-ups aan de verkeerde site blootstellen. Gebruik altijd een aparte submap per website, bijv. /backups/domain-xy.com

en: Show All Tables
nl: Alle tabellen tonen

en: Show Full Message
nl: Volledig bericht tonen

en: Show Logs
nl: Logboeken tonen

en: Show again in 3 days
nl: Over 3 dagen opnieuw tonen

en: Show all custom and extra tables existing in the staging sites database, even those belonging to other sites.
nl: Toon alle aangepaste en extra tabellen in de staging-sitedatabase, ook die van andere sites.

en: Show available backup parts
nl: Beschikbare backup-onderdelen tonen

en: Show or hide connection key
nl: Connection Key tonen of verbergen

en: Show or hide key
nl: Sleutel tonen of verbergen

en: Show password
nl: Wachtwoord tonen

en: Show/hide full URL
nl: Volledige URL tonen/verbergen

en: Show/hide license key
nl: Licentiesleutel tonen/verbergen

en: Sign in with Dropbox
nl: Inloggen met Dropbox

en: Sign in with Google
nl: Inloggen met Google

en: Sign in with Microsoft OneDrive
nl: Inloggen met Google

en: Sign in with pCloud
nl: Inloggen met Dropbox

en: Single Site
nl: Enkele site

en: Single files
nl: Losse bestanden

en: Single-file extraction is available on all paid plans. Multiple files or folders require the Developer or Agency plan.
nl: Het uitpakken van losse bestanden is beschikbaar in alle Pro-abonnementen. Meerdere bestanden of mappen vereisen het Developer- of Agency-abonnement.

en: Site Name
nl: Sitenaam

en: Site Timezone: %s
nl: Tijdzone van site: %s

en: Site has been restored from backup.
nl: Site is hersteld vanuit backup.

en: Site has been restored from backup.
nl: De site is hersteld vanuit een back-up.

en: Site information:
nl: Site-informatie:

en: Site is already synced.
nl: Tabel %s is al leeg.

en: Site name %s is already in use, please choose another name for the staging site.
nl: Sitenaam is al in gebruik, kies een andere naam voor de staging-site.

en: Size
nl: Grootte

en: Size:
nl: Grootte:

en: Size:
nl: Grootte:

en: Skip
nl: Overslaan

en: Skip & Deactivate
nl: Overslaan & Deactiveren

en: Skip & Start WP Staging
nl: Overslaan & WP Staging starten

en: Skip WooCommerce Orders and Products
nl: WooCommerce Bestellingen en Producten overslaan

en: Skip creating database backup, as feature for backup of subsite is not implemented yet!
nl: Database-backup overslaan, de functie voor backup van subsites is nog niet geïmplementeerd!

en: Skipped symlinking WP Uploads Folder
nl: Symlinken van WP Uploads map overgeslagen

en: Skipped updating site URL and home URL, as they already same.
nl: Bijwerken van site-URL en home-URL overgeslagen omdat ze al gelijk zijn

en: Skipped updating site URL domain and path as already same.
nl: Bijwerken van site-URL domein en pad overgeslagen omdat ze al gelijk zijn

en: Skipped updating site URL domain and path due to missing database file.
nl: Bijwerken van site-URL domein en pad overgeslagen vanwege ontbrekend databasebestand

en: Skipped updating subsites URLs due to missing database file.
nl: Bijwerken van subsite-URL's overgeslagen vanwege ontbrekend databasebestand.

en: Skipped updating subsites options due to missing database file.
nl: Bijwerken van subsite-URL's overgeslagen vanwege ontbrekend databasebestand.

en: Skipping cloning table:
nl: Klonen van tabel overslaan:

en: Skipping cloning table:
nl: Kopiëren van tabel overgeslagen:

en: Slack Notifications
nl: Slack-meldingen

en: Slack webhooks documentation
nl: Slack webhooks-documentatie

en: Smart rules to exclude logs, cache files, revisions, unused plugins & themes.
nl: Slimme regels om logboeken, cachebestanden, revisies, ongebruikte plugins & themes uit te sluiten.

en: Some files are excluded from backups by default.
nl: Sommige bestanden worden standaard uitgesloten van back-ups.

en: Some files restore will be excluded by filter
nl: Sommige bestanden worden door het filter uitgesloten van herstel

en: Some plugins might still be able to send out mails if they don't depend upon %s.
nl: Sommige plugins kunnen mogelijk nog steeds e-mails verzenden als ze niet afhankelijk zijn van %s.

en: Something went wrong
nl: Er is iets misgegaan

en: Something went wrong! Error: Invalid response. Please try again. If that does not help,
nl: Er is iets misgegaan! Fout: Ongeldig antwoord. Probeer het opnieuw. Als dat niet helpt,

en: Something went wrong! Error: No response. Please try again. If that does not help,
nl: Er is iets misgegaan! Fout: Geen antwoord. Probeer het opnieuw. Als dat niet helpt,

en: Something went wrong! Error: No response. Please try the %s or submit an error report and contact us.
nl: Er is iets misgegaan! Fout: Geen antwoord. Probeer de %s of dien een foutrapport in en neem contact met ons op.

en: Something went wrong! No response. Please try again. If that does not help, %s
nl: Er is iets misgegaan! Geen antwoord. Probeer het opnieuw. Als dat niet helpt, %s

en: Something went wrong! No response. Please try the %s or submit an error report.
nl: Er is iets misgegaan! Geen antwoord. Probeer de %s of dien een foutrapport in.

en: Something went wrong; can't find ajax request URL! Please try the %s. If that does not help, %s
nl: Er is iets misgegaan; kan de ajax-verzoek-URL niet vinden! Probeer de %s. Als dat niet helpt, %s

en: Something went wrong; internal server error while processing the request! Please try the %s. If that does not help, %s
nl: Er is iets misgegaan; interne serverfout bij het verwerken van het verzoek! Probeer de %s. Als dat niet helpt, %s

en: Sorry, a task failed too many times and the process cannot proceed.
nl: Sorry, een taak is te vaak mislukt en het proces kan niet doorgaan.

en: Sorry, there are no admin e-mails to show.
nl: Sorry, er zijn geen beheerders-e-mails om te tonen.

en: Source
nl: Bron

en: Specify users who will have access to the staging site regardless of their role. You can enter multiple user names separated by a comma. <br/><strong>Change this option on the staging site if you want to change the authentication behavior there.</strong>
nl: Specify users who will have access to the staging site regardless of their role. You can enter multiple user names separated by a comma. <strong>Change this option on the staging site if you want to change the authentication behavior there.</strong>

en: Spotlight Feature (Pro)
nl: Uitgelichte functie (Pro)

en: Staging Site Created Successfully!
nl: Staging-site succesvol aangemaakt!

en: Staging Site Delete in Progress
nl: Staging-site succesvol verwijderd!

en: Staging Site Deleted Successfully!
nl: Staging-site succesvol verwijderd!

en: Staging Site Push in Progress
nl: Staging-site succesvol gepusht!

en: Staging Site Pushed Successfully!
nl: Staging-site succesvol gepusht!

en: Staging Site Reset Successfully!
nl: Staging-site succesvol gereset!

en: Staging Site Reset in Progress
nl: Staging-site succesvol gereset!

en: Staging Site Update in Progress
nl: Staging-site succesvol bijgewerkt!

en: Staging Site Updated Successfully!
nl: Staging-site succesvol bijgewerkt!

en: Staging Sites
nl: Staging-sites

en: Staging Sites Error:
nl: Staging-sites

en: Staging Sites Error:
nl: Stagingsite-fout:

en: Staging site creation with external database is not supported in the basic version.
nl: Het aanmaken van een staging-site met een externe database wordt niet ondersteund in de basisversie.

en: Staging site data is never deleted while staging sites exist.
nl: Staging-sitegegevens worden nooit verwijderd zolang er staging-sites bestaan.

en: Staging site feature not supported on sites hosted on Wordpress.com!
nl: Staging-sitefunctie wordt niet ondersteund op sites die worden gehost op WordPress.com!

en: Staging site not found.
nl: Stagingsite niet gevonden.

en: Staging site prefix contains invalid character(s). Use different prefix with valid characters.
nl: Tabelvoorvoegsel bevat ongeldige tekens. Gebruik een ander voorvoegsel met geldige tekens.

en: Staging site prefix is same as production site prefix. Use different prefix for staging site.
nl: Het staging-siteprefix is hetzelfde als het productiesiteprefix. Gebruik een ander prefix voor de staging-site.

en: Staging site redirects to production site
nl: Staging-site stuurt door naar productiesite

en: Staging site reset with external database is not supported in the basic version.
nl: Het resetten van een staging-site met een externe database wordt niet ondersteund in de basisversie.

en: Staging site returns blank white page
nl: Staging-site toont een leeg wit scherm

en: Staging site update with external database is not supported in the basic version.
nl: Het bijwerken van een staging-site met een externe database wordt niet ondersteund in de basisversie.

en: Staging site updated successfully.
nl: Staging-site succesvol bijgewerkt.

en: Staging sites and wp core folders can not be selected.
nl: Staging-sites en wp-kernmappen kunnen niet worden geselecteerd.

en: Staging sites data is corrupted. See the option below to fix it. Contact WP Staging support for more info!
nl: Staging-sitegegevens zijn beschadigd. Zie de optie hieronder om dit te herstellen. Neem contact op met de WP Staging-ondersteuning voor meer informatie!

en: Staging sites option has been fixed but issue not reported.
nl: De staging-site-optie is hersteld, maar het probleem is niet gerapporteerd.

en: Staging sites option has been fixed.
nl: Push staging-sites naar de productiesite.

en: Staging sites option issue reported.
nl: Push staging-sites naar de productiesite.

en: Staging: Database & performance
nl: Staging: Database en prestaties

en: Standalone Extractor
nl: Zelfstandige Extractor

en: Standard Support
nl: Contact opnemen met support

en: Start Backup
nl: Backup starten

en: Start Cloning
nl: Klonen starten

en: Start Now
nl: Nu starten

en: Start Remote Sync
nl: Remote Sync starten

en: Start Time:
nl: Starttijd:

en: Start Upload
nl: Upload starten

en: Starting Remote Sync
nl: Remote Sync wordt gestart

en: Status: %s.
nl: Status

en: Status: Plugin auto update failed.
nl: Status: Automatische pluginupdate mislukt.

en: Step 1 of 2
nl: Stap 1 van 3

en: Step 1 of 3
nl: Stap 1 van 3

en: Step 1: Install WP Staging CLI
nl: Stap 1: WP Staging CLI installeren

en: Step 2 of 2
nl: Stap 1 van 3

en: Step 2 requires a %1$s or %2$s license.
nl: Stap 2 vereist een %1$s of %2$s licentie.

en: Step 2: Create Local WordPress Site
nl: Stap 2: Lokale WordPress site aanmaken

en: Step 3: Import & Restore Backup
nl: Stap 3: Backup importeren & herstellen

en: Still questions?
nl: Nog vragen?

en: Stop other process
nl: Ander proces stoppen

en: Storage
nl: Opslag

en: Storage Providers
nl: Opslagproviders

en: Storages:
nl: Opslaglocaties:

en: Store private key encrypted in DB or save it in the WPSTG_STORAGE_SFTP_KEY in wp-config.php (most secure).
nl: Sla de privésleutel versleuteld op in de database of bewaar hem in WPSTG_STORAGE_SFTP_KEY in wp-config.php (het veiligst).

en: Subdirectory Name
nl: Subdirectorynaam

en: Submit
nl: Verzenden

en: Submit & Deactivate
nl: Verzenden & Deactiveren

en: Success
nl: Gelukt

en: Success notifications have been disabled.
nl: Succesnotificaties zijn uitgeschakeld.

en: Success notifications have been enabled.
nl: Succesnotificaties zijn ingeschakeld.

en: Successfully created a staging site in a subdirectory of your main site! You can access it from there:<br><strong><a href="%1$s" target="_blank" id="wpstg-clone-url-1">%1$s</a></strong>
nl: Successfully created a staging site in a subdirectory of your main site! You can access it from there:<br><strong><a href=\"%1$s\" target=\"_blank\" id=\"wpstg-clone-url-1\">%1$s</a></strong>

en: Successfully deleted the backup.
nl: Backup succesvol verwijderd.

en: Successfully established one way connection to %s.
nl: Er is een eenrichtingsverbinding tot stand gebracht met %s.

en: Successfully established two way connection to %s.
nl: Er is een tweerichtingsverbinding tot stand gebracht met %s.

en: Successfully removed PRO cron events.
nl: PRO cron-taken succesvol verwijderd.

en: Successfully submitted debug info!
nl: Debug-informatie succesvol verzonden!

en: Successfully updated %s of %s plugins.
nl: Debug-informatie succesvol verzonden!

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Summary: %s of %s plugins were updated successfully on the staging site %s
nl: Samenvatting: %s van %s plugins zijn succesvol bijgewerkt op de staging-site %s

en: Summary: All Plugins are up to date.
nl: Samenvatting: Alle plugins zijn up-to-date.

en: Sunday
nl: Zondag

en: Support Multisites
nl: Multisite ondersteuning

en: Sure, let me rate it
nl: Zeker, laat me een beoordeling geven

en: Switched to another plugin/staging solution
nl: Overgeschakeld naar een andere plugin/staging-oplossing

en: Symlink Uploads Folder
nl: Uploads map symlinken

en: Symlink Uploads Folder is disabled by default because %s is either unavailable(does'nt exists) or restricted by your hosting provider.
nl: De map Symlink Uploads is standaard uitgeschakeld omdat %s niet beschikbaar is (niet bestaat) of beperkt is door uw hostingprovider.

en: Sync User Account
nl: Gebruikersaccount synchroniseren

en: Sync from Remote Site
nl: Synchroniseren van externe site

en: Synchronize admin user account between production and staging site.
nl: Synchroniseer het beheerdersaccount tussen productie- en staging-site.

en: System & Debugging
nl: Systeem en foutopsporing

en: System Info
nl: Systeeminformatie

en: System Information
nl: Site-informatie:

en: Table %s is already empty.
nl: Tabel %s is al leeg.

en: Table Prefix:
nl: Tabelvoorvoegsel:

en: Table Prefix:
nl: Tabelprefix:

en: Table prefix contains an invalid character.
nl: Tabelvoorvoegsel bevat een ongeldig teken.

en: Table prefix contains invalid character(s). Use different prefix with valid characters.
nl: Tabelvoorvoegsel bevat ongeldige tekens. Gebruik een ander voorvoegsel met geldige tekens.

en: Tables with prefix '%s' already exist in database. Select another prefix.
nl: Tabellen met voorvoegsel '%s' bestaan al in de database. Selecteer een ander voorvoegsel.

en: Tables with prefix '%s' do not exist in the database. Ensure that they do exist!
nl: Tabellen met voorvoegsel '%s' bestaan niet in de database. Zorg ervoor dat ze bestaan!

en: Tables with the live site prefix %s have been selected.
nl: Tabellen met het live site-voorvoegsel %s zijn geselecteerd.

en: Target
nl: Doel

en: Target Directory
nl: Doelmap

en: Target Hostname
nl: Doelhostnaam

en: Target Hostname:
nl: Doelhostnaam:

en: Target Hostname:
nl: Doelhostnaam:

en: Technical Issue
nl: Technisch probleem

en: Temp Access
nl: Tijdelijke toegang

en: Temporary Logins
nl: Tijdelijke logins

en: Temporary user deleted successfully.
nl: Staging-site succesvol bijgewerkt.

en: Test Connection
nl: Verbinding testen

en: Test Database Connection
nl: Databaseverbinding testen

en: Test connection
nl: Verbinding testen

en: Testing connection...
nl: Verbinding testen…

en: Testing db connection...
nl: Databaseverbinding testen...

en: Thank you for supporting WP Staging.
nl: Bedankt voor uw steun aan WP Staging.

en: Thanks for using WP Staging. Please let us know why you are deactivating.
nl: Bedankt voor het gebruik van WP Staging. Laat ons weten waarom je deactiveert.

en: The %s storage authentication failed!
nl: De %s opslag-authenticatie is mislukt!

en: The %s storage is authenticated successfully!
nl: De %s opslag is succesvol geauthenticeerd!

en: The Developer or Agency plan is required for extracting multiple files or folders.
nl: Het Developer- of Agency-abonnement is vereist voor het uitpakken van meerdere bestanden of mappen.

en: The HTTP Basic Auth password for the username above.
nl: Het HTTP Basic Auth wachtwoord voor bovenstaande gebruikersnaam.

en: The HTTP Basic Auth username required to access /wp-admin.
nl: De HTTP Basic Auth gebruikersnaam vereist voor toegang tot /wp-admin.

en: The Optimizer is a mu-plugin that disables all other plugins during staging and backup operations.
                                            This lowers memory consumption and speeds up processing. It should always be enabled!
nl: The Optimizer is a mu-plugin that disables all other plugins during staging and backup operations.\
                                                This lowers memory consumption and speeds up processing. It should always be enabled!

en: The URL resolves to a blocked IP address.
nl: De URL verwijst naar een geblokkeerd IP-adres.

en: The background backup creation depends on WP-Cron but %s is set to %s in wp-config.php. Background processing might not work. Remove this constant or set its value to %s. Ignore this if you use an external cron job. <a href="%s" target="_blank">Ask us in the forum</a> if you need more information.
nl: The background backup creation depends on WP-Cron but %s is set to %s in wp-config.php. Background processing might not work. Remove this constant or set its value to %s. Ignore this if you use an external cron job. <a href=\"%s\" target=\"_blank\">Ask us in the forum</a> if you need more information.

en: The background process could not start. This usually means the server cannot send HTTP requests to itself (loopback). Please check your server configuration, firewall rules, and DNS settings.
nl: Het achtergrondproces kon niet worden gestart. Dit betekent meestal dat de server geen HTTP-verzoeken naar zichzelf kan sturen (loopback). Controleer uw serverconfiguratie, firewallregels en DNS-instellingen.

en: The backup file could not be uploaded. The server blocked the request. Please try uploading the file directly using FTP to the folder %s.
nl: Het back-upbestand kon niet worden geüpload. De server heeft het verzoek geblokkeerd. Probeer het bestand rechtstreeks via FTP te uploaden naar de map %s.

en: The backup file has been saved to your website server.
nl: The backup file has been successfully uploaded. You can restore your website with this backup.

en: The backup file is missing or the upload process is not ready. Try again to upload the backup file or open a support request.
nl: Het back-upbestand ontbreekt of het uploadproces is niet gereed. Probeer het back-upbestand opnieuw te uploaden of open een ondersteuningsverzoek.

en: The backups folder %s will only be deleted if it does not contain any backup files.
nl: De back-upmap %s wordt alleen verwijderd als deze geen back-upbestanden bevat.

en: The constant %s is set to true.
nl: De constante %s is ingesteld op true.

en: The current key will be permanently invalidated. Any site using this key will no longer be able to import data from this site.
nl: De huidige sleutel wordt permanent ongeldig gemaakt. Elke site die deze sleutel gebruikt, kan geen gegevens meer importeren van deze site.

en: The current user was successfully synchronized with the staging site.
nl: De huidige gebruiker is succesvol gesynchroniseerd met de staging-site.

en: The database user might not have sufficient permissions to use the %s action. Continue the process anyway by clicking the 'Proceed' button or change the user's DB permissions and resume the process.<br/><br/> Required permissions are: %s.
nl: De databasegebruiker heeft mogelijk onvoldoende rechten voor de herstelactie. Ga toch door met het proces door op de knop 'Doorgaan' te klikken of wijzig de DB-rechten van de gebruiker en hervat het proces.<br/><br/> Vereiste rechten zijn: CREATE, UPDATE, INSERT, DROP.

en: The directory <strong>%s</strong> is not writable due to %s.<br/>
                        <p class="wpstg-mb-10px wpstg-mt-10px"><strong>How to fix this:</strong></p>
                        <ul style="list-style:circle;" class="wpstg-ml-15px wpstg-mt-5px">
                        <li>%s.</li>
                        <li>Or %s.</li>
                        </ul>
nl: De map <strong>%s</strong> is niet beschrijfbaar vanwege %s.<br/>
                        <p class="wpstg-mb-10px wpstg-mt-10px"><strong>Hoe dit op te lossen:</strong></p>
                        <ul style="list-style:circle;" class="wpstg-ml-15px wpstg-mt-5px">
                        <li>%s.</li>
                        <li>Of %s.</li>
                        </ul>

en: The directory isn't writable. This might be caused by incorrect folder permissions or server configuration restrictions (such as open_basedir).
nl: De map is niet beschrijfbaar. Dit kan komen door onjuiste mapmachtigingen of beperkingen in de serverconfiguratie (zoals open_basedir).

en: The directory will be created automatically if it doesn't exist.
nl: De map wordt automatisch aangemaakt als deze niet bestaat.

en: The encryption key has changed. Please re-enter and save your settings.
nl: De versleutelingssleutel is gewijzigd. Voer uw instellingen opnieuw in en sla ze op.

en: The error message means got a packet bigger than max_allowed_packet bytes.
nl: De foutmelding betekent dat er een pakket groter dan max_allowed_packet bytes is ontvangen.

en: The expiry time must be set in the future to generate a login link.
nl: De vervaltijd moet in de toekomst liggen om een inloglink te genereren.

en: The folder %s is a symlink. All the data in this folder will be selected by default.
nl: De map %s is een symlink. Alle gegevens in deze map worden standaard geselecteerd.

en: The folder %s is not writable and/or readable.
nl: De map %s is niet beschrijfbaar en/of leesbaar.

en: The folder %s is not write and/or readable.
nl: De map %s is niet beschrijfbaar en/of leesbaar.

en: The folder path inside Google Drive where backups will be stored.
nl: Het pad van de map binnen Google Drive waar back-ups worden opgeslagen.

en: The free version of WP Staging Backup Plugin does not support WordPress Multisite. You can consider upgrading to the <a href="%s" target="_blank">pro version</a> as needed.
nl: De gratis versie van WP Staging Backup Plugin ondersteunt geen WordPress Multisite. U kunt overwegen om indien nodig te upgraden naar de <a href="%s" target="_blank">Pro-versie</a>.

en: The free version of WP Staging does not support WordPress Multisite. You can consider upgrading to the <a href="%s" target="_blank">pro version</a> as needed.
nl: De gratis versie van WP Staging ondersteunt geen WordPress Multisite. U kunt overwegen om indien nodig te upgraden naar de <a href="%s" target="_blank">Pro-versie</a>.

en: The geographic region of your S3 storage. Match your bucket's region.
nl: De geografische regio van uw S3-opslag. Komt overeen met de regio van uw bucket.

en: The initiator site does not send a Remote Sync API version. Use the same WP Staging Pro version on both sites, or update both sites to the latest version.
nl: De initiatorsite verzendt geen Remote Sync API-versie. Gebruik dezelfde WP Staging Pro-versie op beide sites of werk beide sites bij naar de nieuwste versie.

en: The initiator site is running WP Staging Pro %s, but it does not send a Remote Sync API version. Use the same WP Staging Pro version on both sites, or update both sites to the latest version.
nl: De initiatorsite gebruikt WP Staging Pro %s, maar verzendt geen Remote Sync API-versie. Gebruik dezelfde WP Staging Pro-versie op beide sites of werk beide sites bij naar de nieuwste versie.

en: The initiator site's Remote Sync API is incompatible. Use the same WP Staging Pro version on both sites (Remote Sync API %s required).
nl: De Remote Sync API van de initiërende site is niet compatibel. Gebruik dezelfde WP Staging Pro-versie op beide sites (Remote Sync API %s vereist).

en: The license key you entered for %s is invalid. Pro features will not work until a valid key is activated. Get a new one from %s or contact %s for assistance.
nl: De licentiesleutel die u hebt ingevoerd voor %s is ongeldig. Pro-functies werken pas als er een geldige sleutel is geactiveerd. Haal een nieuwe op bij %s of neem contact op met %s voor hulp.

en: The license key you entered is not recognized. Pro features will not work until a valid key is activated. Please obtain a new key from %s or contact %s for help.
nl: De ingevoerde licentiesleutel wordt niet herkend. Pro-functies werken pas als er een geldige sleutel is geactiveerd. Haal een nieuwe sleutel op bij %s of neem contact op met %s voor hulp.

en: The optimizer option is an important feature that can significantly improve 
    the speed and efficiency during the clone and backup process. By disabling this option, 
    the clone process may take longer and consume more resources than necessary.
    To optimize the clone process, please enable this option in the plugin settings!
nl: The optimizer option is an important feature that can significantly improve \
    the speed and efficiency during the clone and backup process. By disabling this option, \
    the clone process may take longer and consume more resources than necessary.\
    To optimize the clone process, please enable this option in the plugin settings!

en: The original selection for tables and files have been preselected. You can adjust and verify them before starting the reset.
nl: De oorspronkelijke selectie voor tabellen en bestanden is voorgeselecteerd. Je kunt ze aanpassen en verifiëren voordat je de reset start.

en: The password you entered is incorrect. Please try again.
nl: Het ingevoerde wachtwoord is onjuist. Probeer het opnieuw.

en: The prefix "%s" is reserved by WP STAGING and cannot be used. Please use a different prefix like "wpstg0_", "wpstg1_", etc.
nl: Het prefix "%s" is gereserveerd door WP STAGING en kan niet worden gebruikt. Gebruik een ander prefix zoals "wpstg0_", "wpstg1_", enz.

en: The prefix '%s' is not allowed as it begins with the production database prefix '%s'. Please choose a different prefix.
nl: Het voorvoegsel '%s' is niet toegestaan omdat het begint met het productiedatabase-voorvoegsel '%s'. Kies een ander voorvoegsel.

en: The reminder for the staging site %s has been disabled successfully! If you want to activate it again, you need to update the staging site by going to WP Staging -> Staging Sites -> Actions -> Update
nl: De herinnering voor de staging-site %s is succesvol uitgeschakeld! Als u deze opnieuw wilt activeren, moet u de staging-site bijwerken via WP Staging -> Staging-sites -> Acties -> Bijwerken

en: The remote site does not report a Remote Sync API version. Use the same WP Staging Pro version on both sites, or update both sites to the latest version.
nl: De externe site rapporteert geen Remote Sync API-versie. Gebruik dezelfde WP Staging Pro-versie op beide sites of werk beide sites bij naar de nieuwste versie.

en: The remote site is running WP Staging Pro %s, but it does not report a Remote Sync API version. Use the same WP Staging Pro version on both sites, or update both sites to the latest version.
nl: De externe site gebruikt WP Staging Pro %s, maar rapporteert geen Remote Sync API-versie. Gebruik dezelfde WP Staging Pro-versie op beide sites of werk beide sites bij naar de nieuwste versie.

en: The remote site requires a password to connect.
nl: De externe site vereist een wachtwoord om te verbinden.

en: The remote site's Remote Sync API is incompatible. Use the same WP Staging Pro version on both sites (Remote Sync API %s required).
nl: De Remote Sync API van de externe site is niet compatibel. Gebruik dezelfde WP Staging Pro-versie op beide sites (Remote Sync API %s vereist).

en: The site was pulled successfully.
nl: Staging-site succesvol bijgewerkt.

en: The source site has no content to sync for the items you selected. Try adjusting your selection or adding content on the remote site first.
nl: De bronsite heeft geen inhoud om te synchroniseren voor de door jou geselecteerde items. Pas je selectie aan of voeg eerst inhoud toe op de externe site.

en: The tables and folder selection will be saved and preselected for the next update or reset on this staging site.
nl: De tabellen- en mapselectie wordt opgeslagen en voorgeselecteerd voor de volgende update of reset op deze staging-site.

en: The target path must be different from the root path of the production website.
nl: Het doelpad moet verschillen van het hoofdpad van de productiewebsite.

en: The uploads folder is outside the WordPress root ABSPATH folder. This may lead to missing images when creating a staging site. <a href="%s" target="_blank">How to fix this</a>
nl: The uploads folder is outside the WordPress root ABSPATH folder. This may lead to missing images when creating a staging site. <a href=\"%s\" target=\"_blank\">How to fix this</a>

en: The verification code above is unique and will expire in 5 minutes.
nl: De bovenstaande verificatiecode is uniek en verloopt over 5 minuten.

en: The wpstg-restore.php file is empty
nl: wpstg-restore.php verwijderen

en: The wpstg-restore.php file not found. Please contact support@wp-staging for help.
nl: Het bestand wpstg-restore.php is niet gevonden. Neem contact op met support@wp-staging voor hulp.

en: Themes restore excluded by filter.
nl: Theme-herstel uitgesloten door filter.

en: Themes will be added.
nl: Themes worden toegevoegd.

en: Themes will be pushed to:
nl: Themes worden gepusht naar:

en: Themes will be pushed to:
nl: Thema's worden gepusht naar:

en: Themes will be replaced.
nl: Themes worden vervangen.

en: There are %s scheduled WordPress tasks overdue. This means the WordPress cron jobs are not working properly, unless this a development site or no users are visiting this website. <a href="%s">Read this article</a> to find a solution.<br><br>
nl: There are %s scheduled WordPress tasks overdue. This means the WordPress cron jobs are not working properly, unless this a development site or no users are visiting this website. <a href=\"%s\">Read this article</a> to find a solution.<br><br>

en: There are %s scheduled WordPress tasks overdue. This means the WordPress cron jobs are not working properly, unless this a development site or no users are visiting this website.<br> <a href="%s">Write to us in the forum</a> to get a solution for this issue from the WP STAGING support team.<br><br>
nl: There are %s scheduled WordPress tasks overdue. This means the WordPress cron jobs are not working properly, unless this a development site or no users are visiting this website.<br> <a href=\"%s\">Write to us in the forum</a> to get a solution for this issue from the WP STAGING support team.<br><br>

en: There are backup plans created with WP Staging Pro. Delete them first to create a backup plan with the free version of WP Staging.
nl: Er zijn back-upplannen gemaakt met WP Staging Pro. Verwijder deze eerst om een back-upplan aan te maken met de gratis versie van WP Staging.

en: There is a job already work in progress.
nl: Er is een backup bezig...

en: There is a new version of %1$s available.
nl: Er is een nieuwe versie van %1$s beschikbaar.

en: These GoDaddy files/folders
nl: Deze GoDaddy-bestanden/mappen

en: These are the permissions a user will get when using the login link created by this function.
nl: Dit zijn de rechten die een gebruiker krijgt bij het gebruiken van de inloglink die door deze functie is aangemaakt.

en: These files
nl: Bestanden selecteren

en: These rules will not affect wp-admin and wp-includes directories!
nl: Deze regels zijn niet van toepassing op de wp-admin en wp-includes mappen!

en: This E-Mail has been sent from %s while uploading a backup file to the website with the WP Staging plugin.
nl: Deze e-mail is verzonden vanaf %s tijdens het uploaden van een back-upbestand naar de website met de WP Staging-plugin.

en: This Site
nl: Deze site

en: This action cannot be undone
nl: Verwijder deze backup. Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt!

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: This action will remove and invalidate all prior login links and create a new one. Do you want to proceed?
nl: Deze actie verwijdert en invalideert alle eerdere inloglinks en maakt een nieuwe aan. Wil je doorgaan?

en: This backup contains a file that exceeds 2GB
nl: Deze backup bevat een bestand dat groter is dan 2GB

en: This backup contains missing or invalid parts.
nl: Deze backup bevat ontbrekende of ongeldige onderdelen.

en: This backup exceeds 2GB
nl: Deze backup is groter dan 2GB

en: This backup file is corrupt.
nl: Dit backupbestand is corrupt. Maak een nieuwe backup!

en: This backup has an invalid files index.
nl: Deze backup heeft een ongeldige bestandsindex. Maak een nieuwe backup!

en: This backup is compressed, but your server does not support compression. Click %s to learn how to create a compressed backup.
nl: Deze backup is gecomprimeerd, maar je server ondersteunt geen compressie.

en: This backup is compressed, you need WP Staging Pro to restore it.
nl: Deze backup is gecomprimeerd, je hebt WP STAGING Pro nodig om deze te herstellen.

en: This backup is generated on an old version of the plugin
nl: Deze back-up is gegenereerd met een oude versie van de plugin

en: This backup part exists already
nl: Dit backup-onderdeel bestaat al

en: This backup was generated on a beta version of WP STAGING and can not be used with this version. Please create a new Backup or get in touch with our support if you need assistance.
nl: Deze backup is gemaakt met een bètaversie van WP STAGING en kan niet worden gebruikt met deze versie. Maak een nieuwe backup of neem contact op met onze support als je hulp nodig hebt.

en: This backup was generated on a beta version of WP STAGING and cannot be restored with the current version.
nl: Deze backup is gemaakt met een bètaversie van WP STAGING en kan niet worden hersteld met de huidige versie.

en: This backup was generated on a server with PHP ini directive "short_open_tags" enabled, which is disabled in this server. This might cause errors after Restore.
nl: This backup was generated on a server with PHP ini directive \"short_open_tags\" enabled, which is disabled in this server. This might cause errors after Restore.

en: This can be caused by a firewall, WordPress blocking external requests, a security plugin, or WP STAGING servers might be down.
nl: Dit kan worden veroorzaakt door een firewall, WordPress die externe verzoeken blokkeert, een beveiligingsplugin, of de WP STAGING-servers kunnen offline zijn.

en: This can happen if the password of the database changed or if the staging site database or tables were deleted
nl: Dit kan gebeuren als het wachtwoord van de database is gewijzigd of als de staging-sitedatabase of -tabellen zijn verwijderd

en: This can lead to backup files from one client being accessible to others, resulting in unauthorized access.
nl: Dit kan ertoe leiden dat back-upbestanden van de ene klant toegankelijk zijn voor anderen, wat resulteert in ongeautoriseerde toegang.

en: This cleans up the database table %s. Only use this function for debugging purposes, or if the scheduled backups do not work as expected.
nl: Dit schoont de databasetabel %s op. Gebruik deze functie alleen voor debugdoeleinden of als de geplande backups niet werken zoals verwacht.

en: This clone is incomplete and does not work. Clone or update it again!
nl: Deze kloon is onvolledig en werkt niet. Kloon of update opnieuw.

en: This could also indicate a development site with no visitors.
nl: Dit kan ook duiden op een ontwikkelsite zonder bezoekers.

en: This data was Pulled from a WordPress.com hosted site. Your WordPress.com password may not work and you will need to reset your password to get a new one!
nl: This site was restored from a WordPress.com backup. Your WordPress.com password may not work and you will need to reset your password to get a new one!

en: This database backup was generated from an existing legacy WP STAGING Database backup in the .SQL format.
nl: Deze database-backup is gegenereerd vanuit een bestaande legacy WP STAGING Database backup in het .SQL-formaat.

en: This database table selection will be automatically saved
nl: Deze databasetabel-selectie wordt automatisch opgeslagen

en: This feature only works if the staging site is on the same domain as the production site.
nl: Deze functie werkt alleen als de staging-site op hetzelfde domein staat als de productiesite.

en: This filter will be removed in the upcoming version, use the option provided in FTP settings UI instead.
nl: Dit filter wordt verwijderd in de volgende versie, gebruik in plaats daarvan de optie in de FTP-instellingen.

en: This folder selection will be automatically saved
nl: Deze mapselectie wordt automatisch opgeslagen

en: This function overwrites the staging site at "%s" with data from the production site, making it identical to the live site and removing any changes made on the staging site. Use this only if you want to re-clone your live site. You can select specific tables and files in the next step.
nl: Deze functie overschrijft de staging-site op "%s" met gegevens van de productiesite, waardoor deze identiek wordt aan de live site en alle wijzigingen op de staging-site worden verwijderd. Gebruik dit alleen als u uw live site opnieuw wilt klonen. U kunt specifieke tabellen en bestanden selecteren in de volgende stap.

en: This hiccup wasn't in the plan, but we are on it. We'll rectify the problem for you, for free!
nl: Deze hapering stond niet in het plan, maar we zijn ermee bezig. We lossen het gratis voor je op!

en: This is a %s feature.
nl: Functie mist

en: This is a multipart backup with issues!
nl: Dit is een meerdelige backup met problemen!

en: This is a reminder that the staging site %s is still available.
    If you no longer need this staging site, you can delete it for safety purposes:
    
        - Open %s.
        - Click on %s.
    
    If you do not wish to receive email reminders for this staging site any longer,
    click this link: %s
    
    You will receive the next reminder in 2 weeks!
nl: Dit is een herinnering dat de staging-site %s nog steeds beschikbaar is.
    Als u deze staging-site niet meer nodig hebt, kunt u deze voor de veiligheid verwijderen:
    
        - Open %s.
        - Klik op %s.
    
    Als u geen e-mailherinneringen meer wilt ontvangen voor deze staging-site,
    klik dan op deze link: %s
    
    U ontvangt de volgende herinnering over 2 weken!

en: This is required to activate
nl: Dit is vereist om te activeren

en: This is required to activate
nl: Dit is vereist om te activeren

en: This license key is not valid. You can buy one from %s or contact %s
nl: Deze licentiesleutel is niet geldig. Je kunt er een kopen via %s of neem contact op met %s

en: This message was sent by the %s from the website %s
nl: Dit bericht is verzonden door de WP Staging plugin vanaf de website %s

en: This message was sent by the WP Staging free backup and staging plugin from the website %s
nl: Dit bericht is verzonden door de WP Staging gratis backup- en staging-plugin vanaf de website %s

en: This message was sent by the WP Staging plugin from the website %s
nl: Dit bericht is verzonden door de WP Staging plugin vanaf de website %s

en: This message was sent by the WP Staging plugin from the website *%s*.
nl: Dit bericht is verzonden door de WP Staging plugin vanaf de website *%s*.

en: This modal will close automatically when done...
nl: Dit venster sluit automatisch wanneer het klaar is...

en: This option is disabled as uploads directory was symlinked
nl: Deze optie is uitgeschakeld omdat de uploads-map is gesymlinkt

en: This prefix is used if the staging site uses the same database as the production website.
nl: Dit voorvoegsel wordt gebruikt als de staging-site dezelfde database gebruikt als de productiewebsite.

en: This reduces backup size by up to 60%, making it especially useful for large databases.
nl: Dit verkleint de back-upgrootte met maximaal 60%, wat vooral nuttig is voor grote databases.

en: This selection can't be extracted with your current plan
nl: Deze selectie kan niet worden uitgepakt met uw huidige abonnement

en: This server uses a 32-bit version of PHP, which cannot read files larger than 2GB. %s and therefore the backup file cannot be extracted. To restore this backup, use a 64-bit version of PHP. Contact WP STAGING support for assistance in extracting this backup on this server.
nl: This server uses a 32-bit version of PHP, which cannot read files larger than 2GB. %s and therefore the backup file cannot be extracted. To restore this backup, use a 64-bit version of PHP. Contact WP Staging support for assistance in extracting this backup on this server.

en: This site is a multisite network, but the remote site is a single site installation. Remote Sync only supports single site to single site or multisite to multisite.
nl: Deze site is een multisite-netwerk, maar de externe site is een enkele site-installatie. Remote Sync ondersteunt alleen enkele site ↔ enkele site of multisite ↔ multisite.

en: This site is a single site installation, but the remote site is a multisite network. Remote Sync only supports single site to single site or multisite to multisite.
nl: Deze site is een enkele site-installatie, maar de externe site is een multisite-netwerk. Remote Sync ondersteunt alleen enkele site ↔ enkele site of multisite ↔ multisite.

en: This site is using LiteSpeed server, this could prevent the scheduled backups from working properly. <a href="%s">Write to us in the forum</a> to get a solution for that issue.
nl: This site is using LiteSpeed server, this could prevent the scheduled backups from working properly. <a href=\"%s\">Write to us in the forum</a> to get a solution for that issue.

en: This site is using LiteSpeed server, this could prevent the scheduled backups from working properly. Please read <a href="%s" target="_blank">this article here</a> if the backup scheduling is not working properly.
nl: This site is using LiteSpeed server, this could prevent the scheduled backups from working properly. Please read <a href=\"%s\" target=\"_blank\">this article here</a> if the backup scheduling is not working properly.

en: This site uses the table prefix (<code>%s</code>). This is a temporary table prefix reserved by WP STAGING and you can not clone this website nor restore it from a backup.
                This has likely been caused by a manual adjustment in the wp-config.php and should be fixed as soon as possible.
                <a href="%s" target="_blank" rel="external nofollow">Read this</a> to see how to rename the table prefix.
nl: This site uses the table prefix (<code>%s</code>). This is a temporary table prefix reserved by WP STAGING and you can not clone this website nor restore it from a backup.\
                This has likely been caused by a manual adjustment in the wp-config.php and should be fixed as soon as possible.\
                <a href=\"%s\" target=\"_blank\" rel=\"external nofollow\">Read this</a> to see how to rename the table prefix.

en: This staging site is located in another database and needs to be edited with <a href='https://wp-staging.com' target='_blank'>WP STAGING Pro</a>
nl: Deze staging-site bevindt zich in een andere database en moet worden bewerkt met <a href='https://wp-staging.com' target='_blank'>WP STAGING Pro</a>

en: This staging site is not cloneable!
nl: Deze staging-site kan niet worden gekloond!

en: This takes priority over certificates stored in the database.
nl: Dit heeft voorrang op certificaten die in de database zijn opgeslagen.

en: This website runs on Elementor Cloud, which doesn't support the staging feature due to technical limitations.
nl: Deze website draait op Elementor Cloud, dat de staging-functie niet ondersteunt vanwege technische beperkingen.

en: This will backup all database tables starting with the prefix "%s". To backup a staging site, run the backup function again on the staging site
nl: This will backup all database tables starting with the prefix \"%s\". To backup a staging site, run the backup function again on the staging site

en: This will delete your modifications!
nl: Dit zal je wijzigingen verwijderen!

en: This will generate a login link for the staging site "%s". You can use this link to login to the staging site without having to enter your username and password. This can be useful to share quick login links with your clients or team members.
nl: This will generate a login link for the staging site \"%s\". You can use this link to login to the staging site without having to enter your username and password. This can be useful to share quick login links with your clients or team members.

en: This will overwrite content on the target site
nl: Dit zal inhoud op de doelsite overschrijven

en: This will overwrite the selected items on the target site and can't be undone.
nl: Dit overschrijft de geselecteerde items op de doelsite en kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: This will overwrite the staging site "%s" and will lead to loss of your staging site's modifications.%sThis is a final warning. Do not stop the update process once it starts, as that may break your staging site.%sClick on %scancel%s if you don't want to update the staging site.
nl: Dit overschrijft de staging-site "%s" en leidt tot verlies van de wijzigingen op uw staging-site.%sDit is een laatste waarschuwing. Stop het updateproces niet zodra het is gestart, omdat dit uw staging-site kan beschadigen.%sKlik op %sannuleren%s als u de staging-site niet wilt bijwerken.

en: This will permanently delete this saved sync profile, including its connection and sync settings. You will need to set it up again if you want to use it in the future.
nl: Dit verwijdert dit opgeslagen sync-profiel permanent, inclusief de verbinding en sync-instellingen. Je moet het opnieuw instellen als je het in de toekomst wilt gebruiken.

en: This will permanently remove the %s logs from your system.
nl: Dit verwijdert de %s logbestanden permanent van uw systeem.

en: This will remove password protection from your connection key. Anyone with the key will be able to connect without authentication.
nl: Dit verwijdert de wachtwoordbeveiliging van uw verbindingssleutel. Iedereen met de sleutel kan verbinding maken zonder authenticatie.

en: This will restore your website! </br> Are you sure?
nl: Dit zal je website herstellen! </br> Weet je het zeker?

en: This will stop the current pull.
nl: Dit stopt de huidige Pull.

en: Thursday
nl: Donderdag

en: Time
nl: Tijd

en: To
nl: Naar

en: To add a directory you can write <code>s3:[%s]/[directory-name]</code>.<br>The directory will be created automatically during backup upload.
nl: Om een map toe te voegen kun je <code>s3:[%s]/[mapnaam]</code> schrijven.<br>De map wordt automatisch aangemaakt tijdens het uploaden van de backup.

en: To add a directory you can write <code>s3:[%s]/[directory-name]</code>.<br>The directory will be created automatically during backup upload.
nl: Voor het toevoegen van een map kunt u <code>s3:[%s]/[mapnaam]</code> schrijven.<br>De map wordt automatisch aangemaakt tijdens de back-upupload.

en: To extract more than one file at a time, upgrade to a Developer or Agency license.
nl: Om meer dan één bestand tegelijk te extraheren, upgradet u naar een Developer- of Agency-licentie.

en: To get started, please enter your license key <a href="%s">here</a>. You can find your license key in your <a href="%s" target="_blank">account page</a>.
nl: Om te beginnen, voer je licentiesleutel in <a href=\"%s\">hier</a>. Je kunt je licentiesleutel vinden op je <a href=\"%s\" target=\"_blank\">accountpagina</a>.

en: To keep backups fast and efficient, we automatically exclude files over 200MB and system files like .wpstg, .gz, and .tmp
nl: Om back-ups snel en efficiënt te houden, sluiten we automatisch bestanden groter dan 200MB en systeembestanden zoals .wpstg, .gz en .tmp uit

en: To prevent this, create a dedicated storage location and a separate subdirectory for each website or client's backup files.
nl: Voorkom dit door een aparte opslaglocatie en een aparte submap aan te maken voor de back-upbestanden van elke website of klant.

en: To push a staging site back to live, ensure your license key is also activated on your live site, then start the push process from there.
nl: Om een staging-site terug te Pushen naar de live site, zorgt u ervoor dat uw licentiesleutel ook is geactiveerd op uw live site, en start u het Push-proces van daaruit.

en: To upload your backup, enter this code on the WP Staging OTP form:
nl: Om uw back-up te uploaden, voert u deze code in op het WP Staging OTP-formulier:

en: Too many failed password attempts. Please verify the password on the remote site and try again.
nl: Te veel mislukte pogingen. Controleer het wachtwoord op de externe site en probeer het opnieuw.

en: Total Files:
nl: Totaal bestanden:

en: Treat this key like a password. Don't share it publicly.
nl: Behandel deze sleutel als een wachtwoord. Deel deze niet publiekelijk.

en: Try Again
nl: Opnieuw proberen

en: Try out WP Staging Pro
nl: Probeer WP Staging Pro

en: Try out now!
nl: Probeer het nu!

en: Try this if the default cURL connection fails. Requires PHP FTP extension.
nl: Probeer dit als de standaard cURL-verbinding mislukt. Vereist PHP FTP-uitbreiding.

en: Try to resume cloning process...
nl: Kloonproces proberen te hervatten...

en: Tuesday
nl: Dinsdag

en: Turn backups into local Docker sites with one command. Perfect for development and testing.
nl: Maak van backups lokale Docker-sites met één commando. Perfect voor ontwikkeling en testen.

en: URL, WP version, php & server info, installed plugins & themes
nl: URL, WP-versie, PHP- & serverinfo, geïnstalleerde plugins & themes

en: Unable to connect to FTP server. Error code: %s
nl: Kan geen verbinding maken met FTP-server. Foutcode: %s

en: Unable to connect to FTP server. Please check your FTP host and port.
nl: Kan geen verbinding maken met FTP-server. Controleer je instellingen.

en: Unable to connect to FTP server. Please check your FTP permissions.
nl: Kan geen verbinding maken met FTP-server. Controleer je rechten.

en: Unable to connect to FTP server. Server timeout. Please verify FTP settings.
nl: Kan geen verbinding maken met FTP-server. Server timeout. Controleer je instellingen.

en: Unable to delete %s backup: %s
nl: Kan backup %s niet verwijderen: %s

en: Unable to delete %s split backup part: %s
nl: Kan gesplitst backup-onderdeel %s niet verwijderen: %s

en: Unable to enable cloning in the staging site
nl: Kan klonen op de staging-site niet inschakelen

en: Unable to fetch existing backups for cleanup
nl: Kan bestaande backups niet ophalen voor opschoning

en: Unable to fetch existing backups for verification
nl: Kan bestaande backups niet ophalen voor verificatie

en: Unable to find database server hostname of the staging or the production site.
nl: Kan de databaseserver-hostnaam van de staging- of productiesite niet vinden.

en: Unable to generate Google Authentication URL. Google API keys are not correct!
nl: Kan Google Authenticatie URL niet genereren. Google API-sleutels zijn niet correct!

en: Unable to login to FTP server. Please check your credentials.
nl: Kan niet inloggen op FTP-server. Controleer je inloggegevens.

en: Unable to open %s with mode %s
nl: Kan %s niet openen met modus %s

en: Unable to prepare backup upload from url
nl: Kan de back-up-upload vanuit URL niet voorbereiden

en: Unable to prepare pull request.
nl: Kan wachtrijtabel niet opschonen

en: Unable to purge queue table
nl: Kan wachtrijtabel niet opschonen

en: Unable to write to: %s
nl: Kan niet schrijven naar: %s

en: Unexpected response (HTTP %s). The loopback request did not succeed.
nl: Onverwachte reactie (HTTP %s). Het loopback-verzoek is mislukt.

en: Uninstall all plugins/themes on production site that are not installed on staging site.
nl: Deïnstalleer alle plugins/themes op de productiesite die niet zijn geïnstalleerd op de staging-site.

en: Unique identifier for your account, provided by your S3 service.
nl: Unieke identificatie voor uw account, verstrekt door uw S3-service.

en: Unique identifier for your account, provided by your service provider.
nl: Unieke identificatie voor uw account, verstrekt door uw serviceprovider.

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unknown Backup Type
nl: Onbekend backuptype

en: Unknown date
nl: Onbekend

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: Unknown error. Please reload the page and try again.
nl: Onbekende fout. Herlaad de pagina en probeer het opnieuw.

en: Unlimited number of scheduled backup plans.
nl: Onbeperkt aantal geplande backup-plannen.

en: Unlock %d Pro features
nl: Bekijk alle Pro-functies

en: Unlock Remote Sync
nl: Remote Sync ontgrendelen

en: Unlock all Pro features
nl: Bekijk alle Pro-functies

en: Unregistered
nl: (Niet geregistreerd)

en: Unselect All
nl: Alles deselecteren

en: Unselect wpstg
nl: wpstg deselecteren

en: Up to 25 Sites
nl: Upgraden naar 25 sites

en: Up to 3 Sites
nl: Upgraden naar 3 sites

en: Up to 99 Sites
nl: Upgraden naar 99 sites

en: Update
nl: Bijwerken

en: Update & Activate Now
nl: Nu bijwerken & activeren

en: Update Required
nl: Bijgewerkt

en: Update Settings
nl: Instellingen bijwerken

en: Update Staging Site
nl: Staging-site aanmaken

en: Update Temporary Login
nl: Tijdelijke login bijwerken

en: Update and overwrite the selected staging site with the production site. You can select files and database tables on the next page. This action will not replace nor modify the wp-config.php on the staging site!
nl: Werk de geselecteerde staging-site bij en overschrijf deze met de productiesite. Je kunt bestanden en databasetabellen selecteren op de volgende pagina. Deze actie vervangt of wijzigt de wp-config.php op de staging-site niet!

en: Update now.
nl: Nu bijwerken.

en: Update the values below only if you moved your staging site to another server and WP STAGING lost connection to the clone site. Don't update these values if you are unsure. This can break the pushing capability. <a href="%s" target="_blank">Read More</a>.
nl: Update the values below only if you moved your staging site to another server and WP STAGING lost connection to the clone site. Don't update these values if you are unsure. This can break the pushing capability. <a href=\"%s\" target=\"_blank\">Read More</a>.

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Updated successfully from version %s to %s
nl: Succesvol bijgewerkt van versie %s naar %s

en: Updated successfully from version %s to %s.
nl: Succesvol bijgewerkt van versie %s naar %s.

en: Updated successfully on all network sites from version %s to %s
nl: Succesvol bijgewerkt op alle netwerksites van versie %s naar %s

en: Updates, announcements, no spam
nl: Updates, aankondigingen, geen spam

en: Updating Database Data
nl: Databasegegevens bijwerken

en: Updating site URL and home URL for subsites in database finished.
nl: Bijwerken van site-URL en home-URL voor subsites in database voltooid

en: Updating site URL and home URL in database finished.
nl: Bijwerken van site-URL en home-URL voor subsites in database voltooid

en: Updating site URL domain and URL path in database finished.
nl: Bijwerken van site-URL domein en URL-pad in database voltooid

en: Updating site options for subsites in database finished.
nl: Bijwerken van site-URL en home-URL voor subsites in database voltooid

en: Upgrade
nl: Upgraden

en: Upgrade License
nl: Licentie upgraden

en: Upgrade Now
nl: Upgraden

en: Upgrade Plan
nl: Plan upgraden

en: Upgrade Required
nl: Licentie upgraden

en: Upgrade required
nl: Upgraden naar Premium

en: Upgrade to Agency
nl: Upgraden naar Pro

en: Upgrade to Business
nl: Upgraden naar 3 sites

en: Upgrade to Developer
nl: Upgraden naar Pro

en: Upgrade to Premium
nl: Upgraden naar Premium

en: Upgrade to Pro
nl: Upgraden naar Pro

en: Upgrade to the Business plan (or higher) to start using this feature.
nl: Upgrade naar het Business-abonnement (of hoger) om deze functie te gaan gebruiken.

en: Upload
nl: Uploaden

en: Upload Backup
nl: Backup uploaden

en: Upload Backup to Cloud
nl: Uploaden naar cloud

en: Upload Backup to Cloud Storage(s)
nl: Backup uploaden naar cloudopslag

en: Upload Settings
nl: Upload-instellingen

en: Upload backup files to your  %s account.
nl: Upload backupbestanden naar je %s account.

en: Upload backup files to your %s account.
nl: Upload back-upbestanden naar uw %s-account.

en: Upload backup files to your Dropbox account.
nl: Upload backupbestanden naar je Dropbox-account.

en: Upload backup files to your Microsoft OneDrive account.
nl: Upload backupbestanden naar je persoonlijke Google Drive account.

en: Upload backup files to your S3-compatible storage provider.
nl: Upload back-upbestanden naar uw S3-compatibele opslagprovider.

en: Upload backup files to your pCloud account.
nl: Upload backupbestanden naar je Dropbox-account.

en: Upload backup files to your personal Google Drive account.
nl: Upload backupbestanden naar je persoonlijke Google Drive account.

en: Upload backups to cloud or server destinations. Configure one provider at a time.
nl: Upload back-ups naar cloud- of serverbestemmingen. Configureer één provider tegelijk.

en: Upload backups to cloud providers like %1$s, %2$s, %3$s, and more.
nl: Upload backups naar cloudproviders zoals Google Drive, Amazon S3, DigitalOcean, SFTP en meer.

en: Upload backups to your server
nl: Upload back-ups naar uw server

en: Upload certificate file
nl: Certificaatbestand uploaden

en: Upload file
nl: Bestand uploaden

en: Upload finished
nl: Upload voltooid

en: Upload mode
nl: Uploadmodus

en: Upload private key file
nl: Privésleutelbestand uploaden

en: Upload the restore file to your website's main folder using FTP or your hosting file manager.
nl: Upload het herstelbestand via FTP of de bestandsbeheerder van uw hosting naar de hoofdmap van uw website.

en: Upload to remote storage
nl: Uploaden naar externe opslag

en: Uploads Backup Before Push
nl: Back-up van uploads vóór push

en: Uploads Folder symlinked with the production site
nl: Uploads map gesymlinkt met de productiesite

en: Uploads and media files
nl: Uploads en mediabestanden

en: Usage Information
nl: Gebruiksinformatie

en: Usage diagnostic monitoring allows us to provide a better support, as we can debug issues faster when you reach out to our support.
nl: Gebruiksdiagnostische monitoring stelt ons in staat betere ondersteuning te bieden, omdat we problemen sneller kunnen analyseren wanneer je contact opneemt met onze support.

en: Use PHP FTP extension
nl: PHP FTP-extensie gebruiken

en: Use SSH private key
nl: SSH-privésleutel gebruiken

en: Use WP Staging CLI to create an isolated Docker container and clone this site
nl: Gebruik WP Staging CLI om een geïsoleerde Docker-container te maken en deze site te klonen

en: Use a domain name when possible. For FTPS, SSL certificate checks may fail when using an IP address.
nl: Gebruik indien mogelijk een domeinnaam. Voor FTPS kunnen SSL-certificaatcontroles mislukken wanneer u een IP-adres gebruikt.

en: Use a relative path from the FTP home directory, such as `backups/domain.com`, or an absolute path, such as `/home/user/backups/domain.com`. The folder is created automatically if it does not exist.
nl: Gebruik een relatief pad vanaf de FTP-homemap, zoals `backups/domain.com`, of een absoluut pad zoals `/home/user/backups/domain.com`. De map wordt automatisch aangemaakt als deze niet bestaat.

en: Use on the staging site the same permalink structure and do not set permalinks to plain structure. <br/>Read more: <a href="%1$s" target="_blank">Permalink Settings</a>
nl: Use on the staging site the same permalink structure and do not set permalinks to plain structure. <br/>Read more: <a href=\"%1$s\" target=\"_blank\">Permalink Settings</a>

en: Use on the staging site the same permalink structure and do not set permalinks to plain structure. <br/>Read more: <a href="%1$s" target="_blank">Permalink Settings</a>
nl: Gebruik op de stagingsite dezelfde permalinkstructuur en stel geen standaard (plain) structuur in. <br/>Meer informatie: <a href="%1$s" target="_blank">Permalinkinstellingen</a>

en: Use path style endpoint
nl: Pad-stijl endpoint gebruiken

en: Use path-style URLs for accessing buckets (e.g., s3.example.com/bucket).
nl: Gebruik pad-stijl-URL's voor toegang tot buckets (bijv. s3.example.com/bucket).

en: Use separate backup destinations
nl: Aparte back-upbestemmingen gebruiken

en: Use this option if you have already sent a debug log email and want to send it again within five minutes.
nl: Gebruik deze optie als je al een debug-log e-mail hebt verzonden en deze binnen vijf minuten opnieuw wilt sturen.

en: User
nl: Gebruiker

en: User Grants:
nl: Gebruikersrechten:

en: User Grants:
nl: Gebruikersrechten:

en: User does not exist.
nl: Gebruiker bestaat niet.

en: User was created but failed to set user capabilities on the staging site.
nl: Gebruiker is aangemaakt, maar instellen van gebruikersrechten op de stagingsite mislukt.

en: User was updated but failed to update capabilities on the staging site.
nl: Gebruiker is bijgewerkt, maar bijwerken van rechten op de stagingsite mislukt.

en: User:
nl: Gebruiker:

en: User:
nl: Gebruiker:

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Username field is required.
nl: Het gebruikersnaamveld is verplicht.

en: Username or Email Address
nl: Gebruikersnaam of e-mailadres

en: Users With Staging Access
nl: Gebruikers met staging-toegang

en: Users from the backup will be imported.
nl: Gebruikers uit de backup worden geïmporteerd.

en: Uses the same WordPress and PHP versions.
nl: Gebruikt dezelfde WordPress en PHP versies.

en: Using HIGH results in faster processing but higher CPU load. Using lower values reduces server load but slows staging site creation.
nl: Using HIGH will result in fast as possible processing but the cpu load\
                                            increases. Using a lower value results in lower cpu load on your server but also slower staging site creation.

en: Validation pending
nl: Validatie in behandeling

en: Verify
nl: Verifiëren

en: Verify Identity
nl: Identiteit verifiëren

en: Verify connection
nl: Verbinding verifiëren

en: Verify server certificate
nl: Servercertificaat verifiëren

en: Verify server identity
nl: Serveridentiteit verifiëren

en: Verifying...
nl: Verifiëren...

en: Version
nl: Versie

en: Video hosted on Vimeo. Loaded only after click.
nl: Video gehost op Vimeo. Wordt pas geladen na klikken.

en: Videos:
nl: Video's:

en: View Details
nl: Details bekijken

en: View changelog
nl: Wijzigingslogboek bekijken

en: View data
nl: Gegevens bekijken

en: View documentation
nl: Documentatie

en: View full changelog
nl: Volledig wijzigingslogboek bekijken

en: View live logs
nl: Live logbestanden bekijken

en: View pricing
nl: Prijzen bekijken

en: Visitor
nl: Bezoeker

en: WP Cron is being managed by a third party plugin: %s plugin.
nl: WP Cron wordt beheerd door een externe plugin: %s plugin.

en: WP STAGING - Clone Multisite Network
nl: WP STAGING - Multisite-netwerk klonen

en: WP STAGING - Communication with WP STAGING server failed
nl: WP STAGING - Communicatie met WP STAGING-server mislukt

en: WP STAGING - Conflict with temporary prefix!
nl: WP STAGING - Conflict met tijdelijk voorvoegsel!

en: WP STAGING - Customized Uploads Folder.
nl: WP STAGING - Aangepaste Uploads map.

en: WP STAGING - Failed to prevent directory listing
nl: WP STAGING - Kan directory listing niet voorkomen

en: WP STAGING - Folder Permission error.
nl: WP STAGING - Map-rechtenfout.

en: WP STAGING - HTTP/HTTPS Scheme Error.
nl: WP STAGING - HTTP/HTTPS Schema-fout.

en: WP STAGING - Hooks Outdated.
nl: WP STAGING - Hooks verouderd.

en: WP STAGING - License Activation Error
nl: WP STAGING - Instellingenfout.

en: WP STAGING - Notes:
nl: WP STAGING - Opmerkingen:

en: WP STAGING - Optimizer option disabled!
nl: WP STAGING - Optimizer-optie uitgeschakeld!

en: WP STAGING - Please create a new backup.
nl: WP STAGING - Maak een nieuwe backup.

en: WP STAGING - Please sign in to Google Drive again.
nl: WP STAGING - Log opnieuw in bij Google Drive.

en: WP STAGING - Settings Error.
nl: WP STAGING - Instellingenfout.

en: WP STAGING - Version Outdated.
nl: WP STAGING - Versie verouderd.

en: WP STAGING - Wordfence firewall deactivated
nl: WP STAGING - Wordfence firewall gedeactiveerd

en: WP STAGING Already Active
nl: WP STAGING al actief

en: WP STAGING Background Processing system cannot use AJAX: this will prevent it from performing at its best.
nl: WP STAGING achtergrondverwerkingssysteem kan geen AJAX gebruiken: dit voorkomt dat het optimaal presteert.

en: WP STAGING Disabled the cache by setting the constant %1$s to %2$s in the file %3$s. %4$s
nl: WP STAGING heeft de cache uitgeschakeld door de constante %1$s in te stellen op %2$s in het bestand %3$s. %4$s

en: WP STAGING is no cloud service. Your data belongs to you only.
nl: WP STAGING is geen cloudservice. Je gegevens zijn alleen van jou.

en: WP STAGING is one of the fastest backup and migration plugins. Compare yourself.
nl: WP STAGING is een van de snelste backup- en migratieplugins. Vergelijk het zelf.

en: WP STAGING requires at least WordPress %s to run. You have WordPress %s.
nl: WP STAGING vereist minimaal WordPress %s om te werken. Je hebt WordPress %s.

en: WP STAGING typically works normally during the short window after a WordPress release.
nl: WP STAGING werkt doorgaans normaal in de korte periode na een WordPress-release.

en: WP STAGING v%s is outdated. Please <a href="%s">update</a> to latest version %s to make sure the plugin works with your WordPress version.
nl: WP STAGING v%s is outdated. Please <a href=\"%s\">update</a> to latest version %s to make sure the plugin works with your WordPress version.

en: WP STAGING version
nl: WP STAGING

en: WP STAGING will not send diagnostic usage information. If you want an improved technical support experience, you can always re-enable this on the <a href="%s">WP STAGING Settings</a> page.
nl: WP STAGING will not send diagnostic usage information. If you want an improved technical support experience, you can always re-enable this on the <a href=\"%s\">WP STAGING Settings</a> page.

en: WP Staging - Backup & Migration
nl: WP Staging - Backup Rapport

en: WP Staging - Backup Error Report
nl: WP Staging - Backup Foutrapport

en: WP Staging - Backup General Report
nl: WP Staging - Backup Rapport

en: WP Staging - Backup Report
nl: WP Staging - Backup Rapport

en: WP Staging - Backup Warning Report
nl: WP Staging - Backup Rapport

en: WP Staging - Error Report
nl: WP Staging - Backup Foutrapport

en: WP Staging - Folder Permissions:</strong>
                    <br>
                    The folder <code>%1$s</code> is not write and/or readable.
                    <br>
                    Check if this folder is writeable by the php user %2$s or www-data.
                    File permissions needs to be chmod 755 or 777.
                    <br>
                    <br>
                    WP Staging's default behavior is to create a staging site in a subfolder of the live site.
                    If you get this warning this might not be possible, but you can still create a staging site.
                    <a href="%3$s" target="_blank">Create a staging site without write permission to root.</a>
nl: WP Staging – Mapmachtigingen:</strong>
                    <br>
                    De map <code>%1$s</code> is niet schrijfbaar en/of leesbaar.
                    <br>
                    Controleer of deze map beschrijfbaar is voor de PHP-gebruiker %2$s of www-data.
                    Bestandsmachtigingen moeten chmod 755 of 777 zijn.
                    <br>
                    <br>
                    Standaard maakt WP Staging een stagingsite aan in een submap van de live site.
                    Als u deze waarschuwing krijgt, is dat mogelijk niet mogelijk, maar u kunt nog wel een stagingsite aanmaken.
                    <a href="%3$s" target="_blank">Een stagingsite aanmaken zonder schrijfrechten op de root.</a>

en: WP Staging - Licence
nl: WP Staging Licentie

en: WP Staging - Restore
nl: WP Staging | Herstellen

en: WP Staging - Settings
nl: WP Staging Instellingen

en: WP Staging - Staging
nl: WP Staging Instellingen

en: WP Staging - System Info
nl: WP Staging | Herstellen

en: WP Staging - Temporary Logins
nl: WP Staging - Tijdelijke logins

en: WP Staging - Welcome
nl: WP Staging Welkom

en: WP Staging Automation Update Report
nl: WP Staging - Backup Rapport

en: WP Staging CLI uses Docker to create an isolated local copy of this site.
nl: WP Staging CLI gebruikt Docker om een geïsoleerde lokale kopie van deze site te maken.

en: WP Staging Info
nl: WP Staging

en: WP Staging Install
nl: WP Staging

en: WP Staging Logs
nl: WP Staging Taken

en: WP Staging Notification
nl: E-mailmeldingen

en: WP Staging Pro is installed but not active. %1$sActivate now%2$s to unlock all Pro features.
nl: WP Staging Pro is geïnstalleerd maar niet actief. %1$sNu activeren%2$s om alle Pro-functies te ontgrendelen.

en: WP Staging Pro!
nl: WP Staging Pro

en: WP Staging Settings
nl: WP Staging Instellingen

en: WP Staging and WP STAGING Pro cannot both be active. We've automatically deactivated WP STAGING Pro.
nl: WP Staging en WP STAGING Pro kunnen niet allebei actief zijn. We hebben WP STAGING Pro automatisch gedeactiveerd.

en: WP Staging and WP STAGING Pro cannot both be active. We've automatically deactivated WP STAGING.
nl: WP Staging en WP STAGING Pro kunnen niet allebei actief zijn. We hebben WP STAGING automatisch gedeactiveerd.

en: WP Staging cannot create a staging site on environments based on the WordPress.com (Automattic) infrastructure due to technical limitations. Instead you can use %s to create a backup of your website and then use %s to upload and restore that backup on any hosting environment—even WordPress.com.
nl: WP Staging kan geen staging-sites aanmaken op WordPress.com gehoste websites! Je kunt in plaats daarvan %s gebruiken om een backup van deze website te maken. Gebruik vervolgens %s om de backup te uploaden en te herstellen op de andere website. De andere site kan op alle hosts staan, inclusief WordPress.com.

en: WP Staging core plugin
nl: WP Staging kernplugin

en: WP Staging events that happen weekly - %s
nl: WP Staging taken die wekelijks plaatsvinden

en: WP Staging events that happens daily
nl: WP Staging taken die dagelijks plaatsvinden

en: WP Staging events that happens every 2 days
nl: WP Staging taken die elke 2 dagen plaatsvinden

en: WP Staging events that happens every month
nl: WP Staging taken die elke maand plaatsvinden

en: WP Staging events that happens every six hours
nl: WP Staging taken die elke zes uur plaatsvinden

en: WP Staging events that happens every twelve hours
nl: WP Staging taken die elke twaalf uur plaatsvinden

en: WP Staging events that happens every two weeks
nl: WP Staging taken die elke twee weken plaatsvinden

en: WP Staging events that happens hourly
nl: WP Staging taken die elk uur plaatsvinden

en: WP Staging events that happens weekly
nl: WP Staging taken die wekelijks plaatsvinden

en: WP Staging is well tested and we did a lot to catch every possible error but
            we can not handle all possible combinations of server, plugins and themes. <br>
            <strong>BEFORE</strong> you create your first staging site it´s highly recommended
            <strong>to make a full backup of your website</strong> first!
nl: WP Staging is well tested and we did a lot to catch every possible error but\
            we can not handle all possible combinations of server, plugins and themes. <br>\
            <strong>BEFORE</strong> you create your first staging site it´s highly recommended\
            <strong>to make a full backup of your website</strong> first!

en: WP Staging plugin has successfully updated %s plugins on your staging site: %s
nl: WP Staging-plugin heeft %s plugins succesvol bijgewerkt op uw staging-site: %s

en: WP Staging plugin has successfully updated all plugins on your staging site: %s
nl: WP Staging-plugin heeft alle plugins succesvol bijgewerkt op uw staging-site: %s

en: WP Staging: Backup file corrupted!
nl: WP Staging: Backupbestand beschadigd!

en: WP Version
nl: Versie

en: WPSTG_STORAGE_FTPS_CERT constant is defined and will be used.
nl: De constante WPSTG_STORAGE_FTPS_CERT is gedefinieerd en wordt gebruikt.

en: WPSTG_STORAGE_SFTP_KEY constant is defined and will be used.
nl: De constante WPSTG_STORAGE_SFTP_KEY is gedefinieerd en wordt gebruikt.

en: Waiting for Pull to be completed
nl: Wachten tot Pull is voltooid

en: Want to Improve WP STAGING?
nl: Wil je WP STAGING verbeteren?

en: Want to change this? %s
nl: Wilt u dit wijzigen? %s

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Warning:
nl: Waarschuwing:

en: Warning: Database table prefix can not be empty!
nl: Waarschuwing: Databasetabel-voorvoegsel mag niet leeg zijn!

en: Warnings
nl: Waarschuwing

en: Watch Remote Sync demo
nl: Remote Sync-demo bekijken

en: We cannot proceed, as the backup directory is not readable. It is likely that there is no read permission
nl: Kan niet doorgaan omdat de back-upmap niet leesbaar is. Waarschijnlijk ontbreken leesrechten

en: We cannot proceed, as the backup directory is not writeable. It is likely that there is no write permission
nl: Kan niet doorgaan omdat de back-upmap niet beschrijfbaar is. Waarschijnlijk ontbreken schrijfrechten

en: We cannot proceed, as we could not create the Backups directory folder. It is likely that the server
nl: Kan niet doorgaan omdat de back-upmap niet kon worden aangemaakt. Waarschijnlijk

en: We cannot proceed, as we could not write files to disk. It is likely that the server disk is full, the maximum number of files were reached (inode limit) or there is no write permission to directory wp-content/uploads. Please free up disk space on the server or correct the folder permission to 755.
nl: We kunnen niet doorgaan omdat we geen bestanden naar schijf konden schrijven. Waarschijnlijk is de serverschijf vol, is het maximale aantal bestanden bereikt (inode-limiet) of zijn er geen schrijfrechten voor de map wp-content/uploads. Maak schijfruimte vrij op de server of corrigeer de maprechten naar 755.

en: We cannot proceed, as we could not write files to disk. Please check if the file %s is writeable, and if there's enough free disk space on the server.
nl: We kunnen niet doorgaan omdat we geen bestanden naar schijf konden schrijven. Controleer of het bestand %s beschrijfbaar is en of er voldoende vrije schijfruimte op de server is.

en: We could not delete the staging site completely. There are still files in the folder %s that could not be deleted. This could be a write permission issue. Try to delete the folder manually by using FTP or a file manager plugin.<br/> If this happens again please contact us at support@wp-staging.com
nl: We konden de staging-site niet volledig verwijderen. Er staan nog bestanden in de map %s die niet verwijderd konden worden. Dit kan een probleem met schrijfrechten zijn. Probeer de map handmatig te verwijderen via FTP of een bestandsbeheer-plugin.<br/> Als dit opnieuw gebeurt, neem dan contact met ons op via support@wp-staging.com

en: We could not reach WP STAGING servers, so sending diagnostic information has been disabled .
nl: We konden de WP STAGING-servers niet bereiken, daarom is het verzenden van diagnostische informatie uitgeschakeld.

en: We could not upload the backup file, please try uploading it directly using FTP to the folder %s. Please also make sure you have enough free disk space on the server.
nl: We konden het backupbestand niet uploaden. Probeer het rechtstreeks te uploaden via FTP naar de map %s. Zorg er ook voor dat er voldoende vrije schijfruimte op de server is.

en: We couldn't create the verification code. This might be caused by a firewall blocking the request. The verification code is necessary for security before you can upload a backup to this site. To proceed, you can temporarily <a href="%s" target="_blank">disable the verification code generation</a> or contact WP Staging support for assistance.
nl: We konden de verificatiecode niet aanmaken. Dit kan worden veroorzaakt door een firewall die het verzoek blokkeert. De verificatiecode is noodzakelijk voor de beveiliging voordat u een back-up naar deze site kunt uploaden. Om verder te gaan, kunt u tijdelijk de <a href="%s" target="_blank">verificatiecode-generatie uitschakelen</a> of contact opnemen met de WP Staging-ondersteuning voor hulp.

en: We received the debug info!
nl: We hebben de debug-informatie ontvangen!

en: We'll mark this WordPress version as validated after final checks. If you notice an issue,
nl: We markeren deze WordPress-versie als gevalideerd na de laatste controles. Als u een probleem opmerkt,

en: We've noticed that you're using another plugin for creating WordPress backups.
                 Did you know that WP Staging is significant faster than other popular backup plugins?
nl: We've noticed that you're using another plugin for creating WordPress backups.\
                 Did you know that WP Staging is significant faster than other popular backup plugins?

en: Wednesday
nl: Woensdag

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Weekly - %s
nl: Wekelijks

en: Welcome to WP STAGING Pro!
nl: Welkom bij WP STAGING Pro!

en: What is WP Staging Restore?
nl: Wat is WP Staging Restore?

en: What you'll get
nl: Wat je krijgt

en: What's New demo video
nl: Demovideo Wat is er nieuw

en: What's New in %s
nl: Wat is er nieuw in %s

en: What's New?
nl: Wat is er nieuw?

en: When creating backups with WP Staging for different websites or clients, avoid using the same storage location for all backups!
nl: Vermijd bij het maken van back-ups met WP Staging voor verschillende websites of klanten het gebruik van dezelfde opslaglocatie voor alle back-ups!

en: When disabled, other sites cannot import data from this site using Remote Sync.
nl: Wanneer uitgeschakeld, kunnen andere sites geen gegevens importeren van deze site via Remote Sync.

en: Where do I find this?
nl: Waar vind ik dit?

en: Where does it look for backups?
nl: Waar wordt naar back-ups gezocht?

en: Where to get the original key.
nl: Waar je de originele sleutel kunt vinden.

en: Will enable WordPress cron on the staging site.
nl: Schakelt WordPress cron uit op de staging-site.

en: Without changing your live site
nl: Zonder uw live site te wijzigen

en: Without these credentials, background processing may not run on sites with protected wp-admin.
nl: Zonder deze inloggegevens werkt de achtergrondverwerking mogelijk niet op sites met beveiligd wp-admin.

en: WordPress %s detected — validation pending
nl: WordPress %s gedetecteerd — validatie in behandeling

en: WordPress Info
nl: WordPress-info

en: WordPress Multisite is not supported in disabled or unregistered version of WP Staging Pro
nl: WordPress Multisite wordt niet ondersteund in de gratis versie van WP Staging! Upgrade naar %s

en: WordPress instance ready in 30 seconds
nl: WordPress instance gereed in 30 seconden

en: WordPress root directory.
nl: WordPress-rootmap.

en: WordPress themes, customizations, and design assets.
nl: WordPress-thema's, aanpassingen en ontwerpassets.

en: WordPress version
nl: WordPress-versie

en: Yes
nl: Ja

en: Yes, help us by sending usage information
nl: Ja, help ons door gebruiksinformatie te sturen

en: You MUST leave this window open while cloning/pushing. Please wait...
nl: Je MOET dit venster open laten tijdens het klonen/pushen. Even geduld...

en: You are already authenticated to Google Drive.
nl: Je bent geverifieerd bij Google Drive.

en: You are authenticated to Dropbox.
nl: Je bent geverifieerd bij Dropbox.

en: You are authenticated to Microsoft OneDrive.
nl: Je bent geverifieerd bij Google Drive.

en: You are authenticated to pCloud.
nl: Je bent geverifieerd bij Dropbox.

en: You are being redirected to the login page...
nl: Je wordt doorgestuurd naar de inlogpagina...

en: You are not allowed to access this page.
nl: Je hebt geen toegang tot deze pagina.

en: You are not allowed to access this resource.
nl: Je hebt geen toegang tot deze pagina.

en: You are not allowed to create a temporary login link.
nl: Je hebt geen rechten om een tijdelijke inloglink aan te maken.

en: You are not allowed to delete this user.
nl: Je hebt geen rechten om dit te doen.

en: You are not allowed to do this.
nl: Je hebt geen rechten om dit te doen.

en: You are not allowed to perform this action.
nl: Je hebt geen rechten om dit te doen.

en: You are running a 32-bit version of PHP, which is heavily obsolete and cannot handle any file over 2GB. Please ask your hosting company to upgrade you to a 64-bit PHP installation.
nl: Je gebruikt een 32-bits versie van PHP, die sterk verouderd is en geen bestanden groter dan 2GB kan verwerken. Vraag je hostingprovider om je te upgraden naar een 64-bits PHP-installatie.

en: You are using %s for more than 1 week.
                    May we ask you to give it a %s rating on wordpress.org?
nl: You are using %s for more than 1 week.\
                    May we ask you to give it a %s rating on wordpress.org?

en: You are using an outdated version of the WP STAGING hooks plugin. The filters for <code>wpstg_clone_excl_folders</code> and <code>wpstg_clone_mu_excl_folders</code> have been changed. Download the latest version from <a href="%s" target="_blank">here</a> and adjust your filters.
nl: You are using an outdated version of the WP STAGING hooks plugin. The filters for <code>wpstg_clone_excl_folders</code> and <code>wpstg_clone_mu_excl_folders</code> have been changed. Download the latest version from <a href=\"%s\" target=\"_blank\">here</a> and adjust your filters.

en: You can
nl: U kunt

en: You can %1$schange this limit in the settings%2$s.
nl: U kunt %1$sdeze limiet in de instellingen wijzigen%2$s.

en: You can access it from here:
nl: Je kunt deze hier openen:

en: You can back up your network sites by opening WP Staging
nl: U kunt een back-up maken van uw netwerksites door WP Staging te openen

en: You can close this window. Remote Sync will continue in the background.
nl: U kunt dit venster sluiten. Remote Sync gaat door op de achtergrond.

en: You can copy the staging site to a custom directory and can use a different hostname.
nl: Je kunt de staging-site kopiëren naar een aangepaste map en een andere hostnaam gebruiken.

en: You can customize this start time in WP Staging Pro!
nl: Je kunt deze starttijd aanpassen in WP Staging Pro!

en: You can edit and control the entire Docker setup.
nl: Je kunt de volledige Docker-setup bewerken en beheren.

en: You can find this in the URL when viewing the Shared Drive in Google Drive.
nl: U vindt dit in de URL wanneer u de Shared Drive bekijkt in Google Drive.

en: You can install now.
nl: Je kunt nu installeren.

en: You can manually check the staging site at this link: %s
nl: U kunt de staging-site handmatig controleren via deze link: %s

en: You can restore this backup anytime on this website.
nl: Je kunt deze backup op elk moment herstellen op deze website.

en: You can restore this backup anytime or upload it to another website and restore it there.
nl: Je kunt deze backup op elk moment herstellen of uploaden naar een andere website en daar herstellen.

en: You can revert this easily
nl: U kunt dit eenvoudig ongedaan maken

en: You can revoke this key any time on the source site.
nl: U kunt deze sleutel op elk moment intrekken op de bronsite.

en: You can still delete this staging site but deleting will not delete any database table. You will have to delete them manually if they exist.
nl: Je kunt deze staging-site nog steeds verwijderen, maar het verwijderen zal geen databasetabellen verwijderen. Je moet ze handmatig verwijderen als ze bestaan.

en: You can use %s to change this.
nl: U kunt %s gebruiken om dit te wijzigen.

en: You can use an SSH private key instead of a password.
nl: U kunt een SSH-privésleutel gebruiken in plaats van een wachtwoord.

en: You can use your own Google API keys. This is optional. %s
nl: Je kunt je eigen Google API-sleutels gebruiken. Dit is optioneel. <a href=\"%s\" target=\"_blank\">Hoe je eigen Google API-sleutels aanmaken</a>.

en: You do not have permission to install plugin updates
nl: U heeft geen toestemming om plugin-updates te installeren

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
nl: Je hebt niet voldoende rechten om deze pagina te openen.

en: You don't have a backup plan yet. Create a new backup and choose a recurrent backup time to start.
nl: Je hebt nog geen backup-plan. Maak een nieuwe backup aan en kies een terugkerende backuptijd om te beginnen.

en: You don't have enough permissions to disable staging site email reminder. Log in to your WordPress account with an admin account, then open this link again.
nl: U hebt niet voldoende rechten om de e-mailherinnering voor de staging-site uit te schakelen. Log in op uw WordPress-account met een beheerdersaccount en open deze link opnieuw.

en: You have just pulled data from another site.
nl: U hebt zojuist gegevens ge-Pulled van een andere site.

en: You have just restored a WP STAGING backup.
nl: Je hebt zojuist een WP STAGING backup hersteld.

en: You have not granted permissions required by the WP STAGING plugin. Please go back and retry the authorization.
nl: Je hebt de vereiste rechten voor de WP STAGING plugin niet verleend. Ga terug en probeer de autorisatie opnieuw.

en: You have symlinked the folder <code>%s</code> on this staging site. If you update images on this site it will affect your live site.
            This feature should be used only if you know what you do!
            If you did this unintentionally, create a new staging site and disable the symlink option.
nl: You have symlinked the folder <code>%s</code> on this staging site. If you update images on this site it will affect your live site. \
            This feature should be used only if you know what you do! \
            If you did this unintentionally, create a new staging site and disable the symlink option.

en: You must have at least the Content Manager role to access a Shared Drive.
nl: U moet ten minste de rol Contentbeheerder hebben om toegang te krijgen tot een Shared Drive.

en: You must select at least one item to backup.
nl: Je moet ten minste één item selecteren om te back-uppen.

en: You must select at least one storage to upload backup.
nl: Je moet ten minste één opslaglocatie selecteren om de backup te uploaden.

en: You must select at least one storage.
nl: Je moet ten minste één opslaglocatie selecteren.

en: You need a WP Staging Business plan or higher to use this storage provider.
nl: U hebt een WP Staging Business-abonnement of hoger nodig om deze opslagprovider te gebruiken.

en: You need a WP Staging Developer plan or higher. Please upgrade your license.
nl: U hebt een WP Staging Developer-abonnement of hoger nodig. Upgrade uw licentie.

en: You need a WP Staging developer plan or higher. Please upgrade your license.
nl: U hebt een WP Staging Developer-abonnement of hoger nodig. Upgrade uw licentie.

en: You need a valid Developer or Agency license to download %s.
nl: U hebt een geldige Developer- of Agency-licentie nodig om %s te downloaden.

en: You need a valid WP Staging Pro license to use the extract feature.
nl: U hebt een geldige WP Staging Pro-licentie nodig om de extractiefunctie te gebruiken.

en: You need a valid `Developer or Agency` license in order to download WP Staging Restore.
nl: You need a valid license in order to download %s.

en: You need a valid license key to use all pro feature.
nl: You need a valid license in order to download %s.

en: You only pay the prorated difference to your current plan.
nl: U betaalt alleen het evenredige verschil met uw huidige abonnement.

en: You only pay the prorated difference.
nl: U betaalt alleen het evenredige verschil.

en: You will be redirected to the login page after closing this modal.
nl: Je wordt doorgestuurd naar de inlogpagina na het sluiten van dit venster.

en: You will receive an e-mail and slack notification as soon as the staging site has been updated. (If activated in WP Staging settings)
nl: You will be notified by e-mail or slack if the backup fails. (If activated in WP Staging settings)

en: You will receive an email reminder every two weeks about your active staging site. This helps you manage and delete unused staging sites, ensuring safety and preventing multiple unnecessary test environments.
nl: U ontvangt elke twee weken een e-mailherinnering over uw actieve staging-site. Dit helpt u bij het beheren en verwijderen van ongebruikte staging-sites, wat de veiligheid waarborgt en onnodige testomgevingen voorkomt.

en: You'll share: Your email, URL,
nl: Je deelt: Je e-mail, URL,

en: You've already submitted a ticket!<br/>
nl: U heeft al een ticket ingediend!<br/>

en: Your Account.
nl: Uw Account.

en: Your License key is invalid. Get a new license key from %s or contact %s for help.
nl: Je licentiesleutel is ongeldig. Haal een nieuwe licentiesleutel op via wp-staging.com of neem contact op met support@wp-staging.com voor hulp.

en: Your Pro features are paused
nl: Uw Pro-functies zijn onderbroken

en: Your Staging Sites:
nl: Je staging-sites:

en: Your Verification Code
nl: Uw verificatiecode

en: Your WP Staging Verification Code
nl: Je staging-sites:

en: Your WordPress root directory
nl: De hoofdmap van uw WordPress

en: Your backup data will not be sent to us! %s.
nl: Je backupgegevens worden niet naar ons gestuurd! %s.

en: Your browser do not support the File API, needed for the uploads. Please try a different/updated browser, or upload the Backup using FTP to the folder %s
nl: Je browser ondersteunt de File API niet, die nodig is voor uploads. Probeer een andere/bijgewerkte browser, of upload de backup via FTP naar de map %s

en: Your certificate is encrypted before it is stored.
nl: Uw certificaat wordt gecodeerd voordat het wordt opgeslagen.

en: Your connection key is protected by a password.
nl: Uw verbindingssleutel is beveiligd met een wachtwoord.

en: Your current plan: %s.
nl: Huidige hoofdsite back-uppen

en: Your data is important so we run <a href="%s" target="_blank" style="text-decoration: underline;">thousands</a> of automated tests before every release.
nl: Your data is important so we run <a href=\"%s\" target=\"_blank\" style=\"text-decoration: underline;\">thousands</a> of automated tests before every release.

en: Your debug code:
nl: Je debug-code:

en: Your email address will only be used to contact you about your issue.
nl: Je e-mailadres wordt alleen gebruikt om contact met je op te nemen over je probleem.

en: Your file is ready
nl: Uw bestand is gereed

en: Your files are ready
nl: Uw bestanden zijn gereed

en: Your host can provide this fingerprint.
nl: Uw host kan deze vingerafdruk verstrekken.

en: Your license expired on
nl: Je licentie is verlopen op

en: Your license expired on
nl: Uw licentie is verlopen op

en: Your license has expired. Renew to re-enable Remote Sync and other Pro features.
nl: Uw licentie is verlopen. Verleng deze om Remote Sync en andere Pro-functies opnieuw in te schakelen.

en: Your license key expired on %s. Renew the license key on %s or contact %s for help.
nl: Je licentiesleutel is verlopen op %s. Verleng de licentiesleutel op wp-staging.com of neem contact op met support@wp-staging voor hulp.

en: Your license key has been disabled. Please contact %s
nl: Je licentiesleutel is uitgeschakeld. Neem contact op met support@wp-staging.com.

en: Your license key has reached its activation limit. Upgrade your license key on %s for more active sites.
nl: Je licentiesleutel heeft de activeringslimiet bereikt. Upgrade je licentiesleutel op wp-staging.com voor meer actieve sites.

en: Your license key is invalid. Get a new license key from %s or contact %s for help.
nl: Je licentiesleutel is ongeldig. Haal een nieuwe licentiesleutel op via wp-staging.com of neem contact op met support@wp-staging.com voor hulp.

en: Your plan allows extracting 1 file at a time.
nl: Uw abonnement staat het extraheren van 1 bestand tegelijk toe.

en: Your plan allows extracting one file at a time.
nl: Uw abonnement staat het uitpakken van één bestand per keer toe.

en: Your plan allows extracting one file at a time. Upgrade to Developer or Agency plan for multi-file extraction.
nl: Uw abonnement staat het uitpakken van één bestand per keer toe. Upgrade naar het Developer- of Agency-abonnement voor extractie van meerdere bestanden.

en: Your plan includes Remote Sync. Use it right away.
nl: Uw abonnement omvat Remote Sync. Gebruik het meteen.

en: Your private key is encrypted before it is stored.
nl: Uw persoonlijke sleutel wordt gecodeerd voordat deze wordt opgeslagen.

en: Your server has reached the maximum allowed connections per hour set by your admin or hosting provider. Please increase MySQL max_connections_per_hour. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Uw server heeft het door uw beheerder of hostingprovider ingestelde maximum aantal verbindingen per uur bereikt. Verhoog MySQL max_connections_per_hour. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Technische details</a>

en: Your server has reached the maximum allowed connections per hour set by your admin or hosting provider. Please increase MySQL max_user_connections. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Uw server heeft het door uw beheerder of hostingprovider ingestelde maximum aantal verbindingen per uur bereikt. Verhoog MySQL max_user_connections. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Technische details</a>

en: Your server has reached the maximum allowed queries per hour set by your admin or hosting provider. Please increase MySQL max_queries_per_hour_limit. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Uw server heeft het door uw beheerder of hostingprovider ingestelde maximum aantal query's per uur bereikt. Verhoog MySQL max_queries_per_hour_limit. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Technische details</a>

en: Your server has reached the maximum allowed updates per hour set by your admin or hosting provider. Please increase MySQL max_updates_per_hour. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Technical details</a>
nl: Uw server heeft het door uw beheerder of hostingprovider ingestelde maximum aantal updates per uur bereikt. Verhoog MySQL max_updates_per_hour. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Technische details</a>

en: Your session has expired or you are not logged in. Please login and try again.
nl: Uw sessie is verlopen of u bent niet ingelogd. Log in en probeer het opnieuw.

en: [button]CONTACT US[/button] for help in solving this issue.
nl: [button]NEEM CONTACT MET ONS OP[/button] voor hulp bij het oplossen van dit probleem.

en: administrator
nl: beheerder

en: ago
nl: geleden

en: all
nl: Alle

en: and Backup
nl: Backup uploaden

en: and preselected the next time you push this staging site.
nl: en voorgeselecteerd de volgende keer dat je deze staging-site pusht.

en: and transfer
nl: en overbrengen

en: and transfer
nl: en overdragen

en: article
nl: artikel

en: at
nl:  om

en: backup feature
nl: Backup & Herstel

en: change this limit in the settings
nl: wijzig deze limiet in de instellingen

en: clone ID missing
nl: kloon-ID ontbreekt

en: crucial security
nl: cruciale beveiliging

en: days
nl: dagen

en: debug logs
nl: debug-logboeken

en: default login form
nl: standaard inlogformulier

en: e.g. Pull Production Site
nl: bijv. Productiesite ophalen

en: here
nl: hier

en: hours
nl: uren

en: log files
nl: logbestanden

en: main site
nl: staging-site

en: mins
nl: min

en: mu-plugin
nl: MU-Plugins

en: on the %s or any specific network site.
nl: op de %s of een specifieke netwerksite.

en: open a support ticket
nl: open een ticket.

en: or connect a new remote site
nl: of verbind een nieuwe externe site

en: other
nl: overig

en: overdue
nl: achterstallig

en: plugin
nl: Plugins

en: privacy policy
nl: privacybeleid

en: read this article
nl: lees dit artikel

en: reconnect them to the production website
nl: Selecteer tabellen om te pushen naar de productiewebsite

en: register first
nl: registreer eerst

en: remote site.
nl: externe site.

en: restricted folder permissions
nl: hoe map-rechtenfout op te lossen

en: results for
nl: resultaten voor

en: send us your logs
nl: stuur ons uw logbestanden

en: service is not authenticated. Backup is still available locally.
nl: service is niet geauthenticeerd. Backup is nog steeds lokaal beschikbaar.

en: settings page
nl: instellingenpagina

en: staging function
nl: staging-functie

en: staging site
nl: staging-site

en: start in
nl: start over

en: system information, and
nl:  systeeminformatie, en

en: the PHP open_basedir setting
nl: hoe open_basedir-restrictiefout op te lossen

en: theme
nl: Themes

en: this
nl: dit

en: this article
nl: artikel

en: this filter
nl: dit filter

en: to
nl:  naar

en: to analyze this issue further.
nl: om dit probleem verder te analyseren.

en: wpdb query error:
nl: wpdb query-fout:

en: wpdb query error:
nl: wpdb-queryfout:

en: {d} of {t} tables(s) selected
nl: {d} van {t} tabel(len) geselecteerd

en: {t} theme{ts}, {p} plugin{ps}, {o} other folder{os} selected
nl: {t} thema{ts}, {p} plugin{ps}, {o} overige map{os} geselecteerd
